Wypadek drogowy – jak się zachować?

289

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wypadek drogowy

Wypadek drogowy – jak się zachować? Przedstawiamy materiał z cyklu “Bezpieczni na Mazowszu – Bezpieczeństwo na drodze”. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wielu kierowców nie wie jak się zachować, będąc świadkiem wypadku na drodze. Niektórzy przejeżdżają obojętnie, inni zaczynają panikować. Tymczasem wypadek drogowy to zdarzenie, w którym należy zachować spokój i opanowanie. Tylko w taki sposób można uratować komuś życie. 

Wypadek drogowy – miejsce wypadku

Widząc wypadek na drodze, parkujemy samochód w bezpiecznym miejscu. Trzeba także zabezpieczyć miejsce zdarzenia. W odpowiedniej odległości ustawiamy trójkąt ostrzegawczy, włączamy również świata awaryjne, aby pozostać bardziej widocznym. Zaleca się też wyłączyć silniki rozbitych samochodów i wyjąć kluczyki ze stacyjki. Dzięki temu nie dojdzie do samozapłonu. Kiedy teren jest przygotowany, można przystąpić do udzielania pomocy. Podstawą jest wybranie numeru alarmowego 112. Jeśli nie ma możliwości wydostania rannych z rozbitych aut, należy również wezwać pogotowie, policję oraz straż pożarną. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze dla rannych bez pulsu i oddechu są pierwsze cztery minuty od momentu zdarzenia. Może się zatem zdarzyć, że przeprowadzenie reanimacji będzie konieczne jeszcze przed nadejściem służb medycznych. Dzwoniąc po pomoc trzeba dokładnie opisać miejsce zdarzenia, liczbę poszkodowanych oraz ich stan zdrowia. 

wypadek drogowy

Wypadek drogowy – udzielając pierwszej pomocy 

Będąc świadkiem wypadku na drodze, warto zaangażować inne osoby do pomocy. Prośba o pomoc powinna jednak być kierowana do konkretnych osób. Zwracając się do tłumu jest małe prawdopodobieństwo, że ktoś będzie chciał zareagować. Przed zbliżeniem się do miejsca zdarzenia trzeba ocenić czy auto nie ulegnie np. niekontrolowanemu przemieszczeniu. Konieczne może się również okazać zbicie szyby, przecięcie pasów bezpieczeństwa lub wyważenie drzwi samochodu. Należy to jednak przy tym uważać, by nie spowodować dodatkowych urazów u poszkodowanych. Przed udzieleniem pomocy trzeba też sprawdzić, czy nie ma wycieków paliwa. Jeśli samochód stanie w płomieniach, niezbędne będzie użycie gaśnicy samochodowej. Każdy kierowca powinien posiadać apteczkę samochodową, wyposażoną m.in. w plastry, nożyczki, koc termoizolacyjny, kompres, rękawiczki czy opaskę. Najskuteczniejsze działania medyczne wykonamy z dala od uszkodzonych pojazdów. Nie powinniśmy osobom poszkodowanym podawać żadnych leków. W ten sposób możemy nie tylko utrudnić pracę lekarzom, ale i poważnie im zaszkodzić. 

Wypadek drogowy – sprawca zdarzenia 

Czy powinniśmy łapać sprawcę wypadku, który ucieka z miejsca zdarzenia? Tak, ale tylko wtedy, gdy przy okazji nie narazimy zdrowia i życia innych. Pamiętajmy, że takie osoby bardzo często są pod wpływem alkoholu. W tej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo, że na naszą reakcję zareagują agresją. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem może więc okazać się spisanie numeru rejestracyjnego samochodu. Wypadek drogowy to moment, w którym należy zachować szczególną czujność. Popadając w panikę nie tylko nie będziemy w stanie pomóc osobie poszkodowanej, ale i narazimy ją na dodatkowy stres. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu “Bezpieczni na Mazowszu – Bezpieczeństwo na drodze”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż.

01 – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 04
02 – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 04
03 – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 04

Foto: Canva.com

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Zobacz także: Jak prowadzić auto w czasie burzy?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia