Odblaski to nie tylko oryginalny gadżet, ale i szczegół, który może uratować życie. Tymczasem na Mazowszu ruszyła kampania pod nazwą „Twoja bezpieczna WuKaDka”. Inicjatywa jest efektem współpracy Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz Komedy Powiatowej Policji z Grodziska Mazowieckiego i Pruszkowa. Jej celem jest propagowanie elementów odblaskowych wśród dzieci i młodzieży.
Odblaski ratujące życie
Okres jesienno-zimowy to trudny czas nie tylko ze względu na zmieniające się warunki pogodowe. O tym czasie szybciej robi się ciemno, co utrudnia widoczność na drodze. Jak wynika z policyjnych statystyk, aż ⅓ wypadków jesienią i zimą ma miejsce właśnie po zmroku. Posiadając elementy odblaskowe stajemy się bardziej widoczni, kierowcy z kolei umożliwia to szybszą reakcję. W związku z tym władze apelują o noszenie odblasków. W tym celu inicjatorzy akcji „Twoja bezpieczna WuKaDka” zamierzają odwiedzać lokalne przedszkola i szkoły podstawowe. Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego są bowiem jedną z najbardziej narażonych grup. „Edukacja naszych najmłodszych podróżnych w zakresie bezpieczeństwa zarówno na terenie kolejowym, jak i na drodze jest niezmiernie ważna. A początek jesieni to dobry czas, by przypomnieć i porozmawiać z dziećmi jakie zachowania gwarantują im bezpieczne dotarcie do szkoły, domu, na plac zabaw czy na boisko” – powiedział Tomasz Tretter, Członek Zarządu WKD.
Odblaski – widoczność na drodze
Nowelizacja z 30 sierpnia 2013 roku ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła obowiązek noszenia odblasków wobec wszystkich pieszych – niezależnie od wieku. Warto podkreślić, że przed zmianami przepis dotyczył wyłącznie dzieci do 15 roku życia. Prawo nie narzuca nam jakich wymiarów ma być odblaskowy gadżet. Grunt, by był w miejscu widocznym dla potencjalnego kierowcy. Jak się okazuje pieszego ubranego w szelki odblaskowe można zauważyć już z odległości 150 metrów. Nie posiadając żadnego odblasku stajemy się natomiast widoczni dopiero z perspektywy 30 metrów. Dużą popularnością cieszą się kamizelki odblaskowe, które same w sobie są lekkie i wygodnie. Nie krępują ruchów, dlatego chętnie zakładane są także przez rowerzystów podczas jazdy jednośladem. Jeśli nie chcemy odblaskowej kamizelki, to możemy postawić na bransoletkę lub opaskę. Taki gadżet bez problemu można przypiąć do plecaka, roweru czy hulajnogi.
Odblaski – mandaty
Co nam grozi, jeśli nie założymy elementu odblaskowego po zmroku? Z jednej strony nie zostały ustalone oficjalne kary za nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie. Z drugiej artykuł 79 kodeksu wykroczeń mówi, że za złamanie innych przepisów drogowych grozi kara sięgająca nawet 3 tysięcy złotych. Jest zatem duże prawdopodobieństwo, że ten zapis dotyczy także kwestii noszenia odblasków. Same elementy odblaskowe nie są też dużym kosztem. Każdego roku w Polsce piesi są częstymi ofiarami wypadków drogowych. Tymczasem często już jeden mały odblask powoduje, że stajemy się bardziej widoczni na drodze. Ważna jest także edukacja najmłodszych w tym zakresie. Uczenie kolejnych pokoleń dobrych nawyków to zdecydowanie solidny krok do zwiększania bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Foto: Pixabay.com
Zobacz także: Bezpieczeństwo dziecka w ruchu drogowym