Zapalenie płuc – czy można mu zapobiec?

1897

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zapaplenie płuc

12 listopada przypada Światowy Dzień Zapalenia Płuc. Okazuje się, że mimo postępu medycyny choroba ta może być nadal niebezpieczna. Jak ją rozpoznać? Jakie są jej objawy? Czy zapalenie płuc może być zagrożeniem dla życia? 

Zapalenie płuc – rozpoznanie 

Zapalenie płuc to ostra infekcja dróg oddechowych, która atakuje płuca. W trakcie choroby pęcherzyki znajdujące się w płucach wypełniają się ropą i płynem. W efekcie chory ma problem m.in. z prawidłowym oddychaniem. Dolegliwością można zarazić się na wiele sposobów. Najwięcej wirusów i bakterii zgromadzonych jest w nosie i gardle. W związku z tym choroba może rozprzestrzeniać się poprzez kaszel i kichanie. W trakcie stawiania diagnozy lekarz przede wszystkim przeprowadza z pacjentem wywiad. Wykonywane są również podstawowe badania, w tym RTG klatki piersiowej. Jeszcze dokładniejszy obraz problemu pomoże uzyskać tomografia komputerowa płuc. Dodatkowa diagnostyka obejmuje czasem morfologię. W ciężkich przypadkach, wymagających hospitalizacji, przeprowadza się bronchoskopię. Szczegółowa diagnoza umożliwia wdrożenie prawidłowego leczenia. Warto dodać, że badania powinny być przeprowadzone także po ustąpieniu objawów, w celu kontroli wystąpienia ewentualnych powikłań. Typowe zapalenie płuc trwa zwykle od 7 do 14  dni.

Zapalenie płuc – objawy 

Klasycznymi objawami tej choroby są m.in. kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej czy świszczący oddech. Ponadto dolegliwości zazwyczaj towarzyszy temperatura, a także ogólne rozbicie. Początkowe symptomy zapalenia płuc bardzo często przypominają zwykłą grypę. Sam kaszel i trudności z oddychaniem szczególnie nasilają się podczas głębokiego wdechu. Sam problem dzielony jest według nasilenia stanu zapalnego. Jednym z typów jest zatem patowe zapalenie wywołane przez paciorkowca. Jeśli przez stan zapalny zostaje uszkodzona ściana płuca, wówczas mamy do czynienia z oskrzelową odmianą zapalenia. Może wystąpić także typ obejmujący określone segmenty płuc. W przypadku tej dolegliwości bardzo niebezpieczne mogą być powikłania. Szczególnie u osób starszych źle leczona choroba może prowadzić do sepsy lub wstrząsu sceptycznego, które są zagrożeniem dla życia. W wyniku zapalenia płuc może pojawić się także ropień opłucnej oraz osłabienie wydolności oddechowej. Same powikłania przede wszystkim znacząco wydłużają czas leczenia.

Zapalenie płuc  

Zapalenie płuc – leczenie i profilaktyka 

Podstawą kuracji są antybiotyki, leki przeciwgorączkowe oraz środki hamujące odruchy kaszlu. Istotna jest również dieta. Chory powinien spożywać produkty bogate w żywe kultury bakterii, np. jogurty naturalne. Zalecana jest także duża ilość płynów. Prowadzenie zdrowego trybu życia to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania tej chorobie. W tym celu należy zadbać także o zdrowy sen, zbilansowaną dietę i aktywny wypoczynek. Skuteczną praktyką jest także stosowanie szczepień na grypę i paciorkowcowi Streptococcus. Zapalenie płuc to choroba, której mamy świadomość od wieków. Postęp medycyny spowodował, że nie jest już bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Należy jednak mieć na uwadze groźne powikłania, które zaniedbane mogą być początkiem dużych problemów.

Foto: Wikimedia Commons, Canva.com

Zobacz także: Ospa wietrzna u dzieci i dorosłych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia