Od 2022 roku czekają nas spore zmiany w zasiłkach. Nowe ustalenia będą dotyczyły m.in. wysokości świadczeń i okresu ich pobierania. Co jeszcze czeka nas od 1 stycznia?
Zmiany w zasiłkach – nowe przepisy
Zmiany dotyczące zasiłków chorobowych dotyczą m.in. osób prowadzących działalność gospodarczą. Same przepisy uwzględniają także nieterminowe opłacanie składek. Dzięki temu przedsiębiorcy otrzymają odpowiednie świadczenia, nawet jeśli opłacą składki po terminie. W związku z tym nie będą musieli też składać dodatkowych wniosków o wyrażenie zgody. Prawo do zasiłków będą miały również osoby będące niezdolne do pracy w okresie, za który będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej, niż jeden procent minimalnego wynagrodzenia. Przeszkody w tej sytuacji nie stanowi dług stanowiący maksymalnie jeden procent miesięcznej wypłaty. Przedawnienie tego przepisu powoduje natomiast półroczne, nieuregulowane zadłużenie. Wprowadzone zmiany będą rzutowały także na wysokość zasiłków. Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 procent podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku zasiłek miesięczny będzie przysługiwał w wysokości 80 procent – bez względu czy osoba jest hospitalizowana, czy przebywa w domu.
Zmiany w zasiłkach – konkretne sytuacje
Nowe przepisy umożliwiają także pobór zasiłków po ustaniu zatrudnienia. Państwo ustaliło przepisy, według których od stycznia wsparcie finansowe będzie mogło być udzielane do 91 dni. Zasada ta będzie dotyczyć m.in. osób chorych na gruźlicę czy kobiet w ciąży. Osoby, które straciły prawo do zasiłku także nadal będą mogły ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono w przypadku osoby chorej, która jednak rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Przepisy w takiej sytuacji zachowują swoją ważność przez 12 miesięcy. Po ustaniu zatrudnienia prawo do zasiłku będą miały także świeżo upieczone mamy. Wszystko to jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy. Warto podkreślić, że do tej pory nie miały one prawa do takiego wsparcia. Ubezpieczenie będzie obejmować okres do czasu porodu. Śmierć pracodawcy w tej sytuacji będzie traktowana w przepisach tak samo, jak likwidacja lub upadłość firmy.
Zmiany w zasiłkach – różnice
Okres, w którym można pobierać zasiłek chorobowy wynosi 182 dni. Określa tym samym łączny czas, w którym można pobierać zasiłek chorobowy. Obecnie przerwy w niezdolności do pracy do okresu zasiłkowego wlicza się poprzednią niezdolność do pracy. Dzieje się tak wówczas, gdy niezdolność spowodowana jest tą samą chorobą, a przerwa nie przekracza 60 dni. Według nowych przepisów przyczyna niezdolności do pracy nie będzie miała znaczenia. Pracownicy do okresu zasiłkowego nie będą mieć wliczanego czasu przerwy od pracy przypadający przed upływem 60 dni, jeśli po przerwie niezdolność do pracy wystąpi w trakcie ciąży. Wygląda na to, że nowy rok szykuje spore zmiany jeśli chodzi o zasiłki chorobowe. Oby wyszły one na dobre przede wszystkim dla przeciętnego obywatela.
Foto: Canva.com
Zobacz także: Rozładunek w Niemczech – nowe przepisy