Wypadek Anny German

1389

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wypadek

Anna German była niewątpliwą gwiazdą nie tylko polskiej sceny muzycznej. Gwiazda niestety odeszła przedwcześnie, przegrywając w 1982 roku walkę z nowotworem. W mediach co jakiś czas wspomina się również dramatyczny wypadek, do którego doszło niespełna 20 lat wcześniej na włoskiej autostradzie. 

Wypadek Anny German – autostrada Słońca 

27 sierpnia 1967 roku pod Bolonią we Włoszech Anna German wraz ze swoim kierowcą wracali z koncertu w Forli, niedaleko Ravenny. W pewnym momencie zmęczony i niewyspany Renato zasnął za kierownicą. W efekcie samochód, którym poruszali się po autostradzie Słońca nagle zjechał i z pełnym impetem uderzył w mur oddzielający jezdnie od zbocza wzniesienia. Siła uderzenia była tak duża, że wyrzuciła Anne German z samochodu kilkanaście metrów dalej. Nieprzytomnego kierowcę odnaleziono i skierowano do szpitala. Medycy nie mieli pojęcia, że w środku pojazdu znajdował się ktoś jeszcze. Ciężko ranna piosenkarka musiała czekać całą noc w krzakach na udzielenie pomocy. Po przewiezieniu do szpitala sztab lekarzy przez wiele dni walczył o jej życie. Anna German przez cztery miesiące leżała w gipsie i dopiero po roku mogła stanąć na własnych nogach. W tym czasie ogromnym wsparciem była dla niej rodzina. 

Wypadek Anny German – powrót do normalności 

W trakcie rehabilitacji przyszły mąż gwiazdy, Zbigniew Tucholski, specjalnie dla niej skonstruował urządzenie treningowe. Po latach zarówno Anna German, jak i jej bliscy udzielali wywiadów, w których wspominali kulisy makabrycznego zdarzenia we Włoszech. Według relacji piosenkarki dosłownie w kilka sekund poczuła ogromne wstrząsy w samochodzie, a potem nagły, ogromny lęk przed spaleniem żywcem. Jeśli chodzi o pobyt w szpitalu, to jak przyznała, pierwszych dni praktycznie w ogóle nie pamięta. Kolejne jednak kojarzą jej się przede wszystkim z ogromnym bólem. Każdy postęp w rehabilitacji był okupiony z kolei wielkim wysiłkiem. Artystka była na tyle zdeterminowana, że przez cały czas wierzyła, że powróci na scenę. W trakcie leczenia pisała i tworzyła nowe piosenki. Ze swojej perspektywy ten trudny czas wspomina także Zbigniew Tucholski. O wypadku ukochanej dowiedział się od jej zrozpaczonej matki. Determinacja Anny German oraz wsparcie jej najbliższych doprowadziły wkrótce do jej powrotu na scenę.

wypadek  

Wypadek Anny German – kolejna walka 

Gdy wokalistka stanęła na scenie Sali Kongresowej w 1969 roku publiczność przywitała ją owacją na stojąco. Ona sama postanowiła wówczas, że od tego momentu zacznie tworzyć wyłącznie radosne piosenki. Niestety szczęście artystki nie trwało długo, gdyż już w połowie lat 70. wykryto u niej chorobę nowotworową, którą zdiagnozowano później jako mięsak kości. W trakcie leczenia komponowała psalmy i pieśni poświęcone Bogu. Niestety artystka odeszła 25 sierpnia 1982 roku, w wieku 46 lat, po dwuletniej walce z ciężką chorobą.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Wypadek Krzysztofa Krawczyka

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia