Dziecko, a szkodliwe treści w sieci

438

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szkodliwe treści w sieci
Niestety nadal wielu rodziców nie jest świadomych, jakie strony odwiedzają ich pociechy.

Internet to kopalnia wiedzy, także dla najmłodszych. Niestety coraz więcej dzieci trafia na szkodliwe treści w sieci. Co jest tego główną przyczyną? Jakie mogą być skutki? W jaki sposób powinni reagować rodzice? 

Szkodliwe treści w sieci – dziecko vs. technologia 

Na początek powiedzmy sobie optymistycznie, że kontakt dziecka z technologią może być bardzo wartościowy. Wszystko zależy jednak od tego, czy rodzic ma pełną kontrolę nad tym, jakie strony odwiedza ich pociecha. W tym wypadku należy także wspomnieć, że jak mawia przysłowie „przykład idzie z góry”. Oznacza to, że dziecko widząc dorosłego, który nie rozstaje się ze swoim urządzeniem, będzie prawdopodobnie powielać jego nawyki. Kolejna kwestia to używanie technologii jako patentu, gdy dziecko grymasi, bądź nie chce jeść. W większości przypadków samo zachowanie dziecka może już świadczyć o prawdopodobnej styczności z nieodpowiednimi treściami. W tym wypadku może pojawić się agresja, nadpobudliwość, czy zaburzenia lękowe. Nieustannego kontaktu z siecią wśród najmłodszych z pewnością nie ułatwiła pandemia, przez która to właśnie technologia okazała dla nas wszystkich najwierniejszym towarzyszem. 

Szkodliwe treści w sieci – rodzaje 

Warto zadać sobie jednak pytanie kiedy możemy mówić o szkodliwych treściach? Wśród tych, które wywołują negatywne emocje wyróżniamy: 

*treści obrazujące przemoc; 

*materiały nawołujące do samookaleczeń, samobójstw; 

*treści rasistowskie, które nawołują do tzw. mowy nienawiści; 

*obrazy seksualne, pornograficzne; 

*tzw. fake newsy wprowadzające odbiorce w błąd, niestety dziecko w takich sytuacjach zwykle nie ma zdolności racjonalnego odróżniania faktów od zakłamanej rzeczywistości; 

*streamingi i tzw. „challenge”, które choć niekiedy śmieszne, to często promują zachowania będące zagrożeniem dla zdrowia i życia;

Co ciekawe, w większości przypadków dzieci pierwszy raz spotykają się ze szkodliwymi treściami zupełnie przypadkowo. Ich źródłem może być także otwieranie nieznanych linków, czy przypadkowo wyskakujące okienka reklamowe. Sama reakcja również może być różnorodna. Z jednej strony materiały mogą od razu wywołać negatywne emocje, z drugiej wzbudzić ciekawość i zachęcić do częstszych kontaktów. Wiele zależy tu głównie od wieku i indywidualnej predyspozycji dziecka.

szkodliwe treści w sieci  

Szkodliwe treści w sieci – jak sobie radzić? 

Złe materiały online niestety nierzadko wiążą się z ryzykiem zaburzeń rozwoju. Mowa tu przede wszystkim o wywoływaniu lęku czy agresywnej postawy wobec innych. Konsekwencji może być jednak znacznie więcej. Jedną z nich jest zniekształcony obraz rzeczywistości oraz skłonności do antyspołecznych zachowań. Negatywnym skutkom można zapobiec. Kluczowa jest w tej sytuacji edukacja oraz pokazywanie dzieciom i młodzieży, jak kreatywnie korzystać ze źródeł internetu. Niezbędna jest również szybka i skuteczna reakcja ze strony rodziców oraz rozmowa, dzięki której można wysłuchać wątpliwości najmłodszych. Tym samym najlepiej wytłumaczymy im na co mają uważać w wirtualnej rzeczywistości.

Foto: Canva.com

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Dziecko w sieci

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Zobacz także: Małe dziecko w świecie technologii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia