Fajerwerki – niebezpieczna atrakcja

95
Fajerwerki
Małoletni nie mogą odpalać fajerwerków bez nadzoru osoby dorosłej.

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Co roku każdy z nas pragnie hucznie przywitać Nowy Rok. Jednym ze stałych elementów sylwestrowej zabawy są fajerwerki. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak obchodzić się z nimi szczególnie ostrożnie. Na co zwrócić uwagę przed ich zakupem? 

Fajerwerki – zasada bezpiecznego odpalania 

Rozbłyskające na niebie fajerwerki zachwycają swoim widokiem. Nietypowe kształty i paleta barw są gwarancją niezapomnianych, pirotechnicznych wrażeń. Warto dodać, że produkt ten został stworzony w Chinach. Największą popularnością cieszy się właśnie w okolicach Sylwestra. Niestety każdego roku na oddziały ratunkowe trafiają pacjenci, którzy nie potrafili właściwie obchodzić się z fajerwerkami. W rezultacie doznali mniejszych lub większych urazów ciała. W najgorszym przypadku niebezpieczna zabawa może się skończyć nawet śmiercią. Warto zatem znać kilka prostych zasad ich bezpiecznego odpalania. Wśród dostępnych na rynku, najlepiej wybierać te, które odpalane są z ziemi. Szukajmy otwartej przestrzeni, w której nie narazimy innych na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy też o zachowaniu bezpiecznej odległości. Przed odpaleniem petard trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Warto pamiętać, że huk fajerwerków bardzo źle wpływa na zwierzęta. Zadbajmy więc, by nasze pupile nie były narażone na nieprzyjemne odgłosy.

fajerwerki  

Fajerwerki – na co zwrócić uwagę? 

Po pierwsze pamiętajmy, by kupować je wyłącznie od zaufanych producentów. Przed zakupem należy sprawdzić, czy produkt nie ma różnego typu wad mechanicznych, a poszczególne elementy są odpowiednio ze sobą połączone. Petardy powinny być wyposażone w oprzyrządowanie umożliwiające właściwe umocowanie, dzięki któremu nie dojdzie do przechylenia w trakcie działania. Popularnymi fajerwerkami są te trzymane w dłoni. Pamiętajmy jednak, że muszą one zawierać specjalny uchwyt umożliwiający ich prawidłowe trzymanie. Wszystkie niezbędne informacje powinna zawierać instrukcja obsługi w języku polskim. Bezpieczne wyroby muszą mieć oznakowanie CE, atest oraz konkretną datę ważności. A jak wygląda kwestia samej sprzedaży petard? Okazuje się, że tylko fajerwerki wykorzystywane do wydarzeń widowiskowych lub teatralnych wymagają koncesji. Ponadto muszą to być materiały stwarzające wysokie zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie każdy jednak może sprzedawać petardy. Działalność w zakresie obrotu takimi materiałami może być bowiem kontrolowana przez rejestr ewidencji działalności gospodarczej. 

Fajerwerki – ostrożność i odpowiedzialność 

Dzieci pod żadnym pozorem nie mogą odpalać petard bez nadzoru dorosłych. Sprzedawcy także mają zakaz sprzedawania fajerwerków nieletnim. W przeciwnym razie grozi im gara grzywny oraz ograniczenie wolności do lat dwóch. Warto też informować służby mundurowe o sprzedawcach, którzy udostępniają takie materiały dzieciom. W razie wypadku niezwłocznie należy zawiadomić straż pożarną oraz pogotowie. Nie odpalajmy petard w brawurowym nastroju po alkoholu. Nie należy także odpalać ich w pomieszczeniach zamkniętych. Sylwester to dla nas czas szampańskiej zabawy. W tej wyjątkowej nocy Nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku oraz odpowiedzialności. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Sylwester: bezpieczny powrót do domu