Fajerwerki – niebezpieczna atrakcja

513

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fajerwerki
Małoletni nie mogą odpalać fajerwerków bez nadzoru osoby dorosłej.

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Co roku każdy z nas pragnie hucznie przywitać Nowy Rok. Jednym ze stałych elementów sylwestrowej zabawy są fajerwerki. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak obchodzić się z nimi szczególnie ostrożnie. Na co zwrócić uwagę przed ich zakupem? 

Fajerwerki – zasada bezpiecznego odpalania 

Rozbłyskające na niebie fajerwerki zachwycają swoim widokiem. Nietypowe kształty i paleta barw są gwarancją niezapomnianych, pirotechnicznych wrażeń. Warto dodać, że produkt ten został stworzony w Chinach. Największą popularnością cieszy się właśnie w okolicach Sylwestra. Niestety każdego roku na oddziały ratunkowe trafiają pacjenci, którzy nie potrafili właściwie obchodzić się z fajerwerkami. W rezultacie doznali mniejszych lub większych urazów ciała. W najgorszym przypadku niebezpieczna zabawa może się skończyć nawet śmiercią. Warto zatem znać kilka prostych zasad ich bezpiecznego odpalania. Wśród dostępnych na rynku, najlepiej wybierać te, które odpalane są z ziemi. Szukajmy otwartej przestrzeni, w której nie narazimy innych na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy też o zachowaniu bezpiecznej odległości. Przed odpaleniem petard trzeba dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Warto pamiętać, że huk fajerwerków bardzo źle wpływa na zwierzęta. Zadbajmy więc, by nasze pupile nie były narażone na nieprzyjemne odgłosy.

fajerwerki  

Fajerwerki – na co zwrócić uwagę? 

Po pierwsze pamiętajmy, by kupować je wyłącznie od zaufanych producentów. Przed zakupem należy sprawdzić, czy produkt nie ma różnego typu wad mechanicznych, a poszczególne elementy są odpowiednio ze sobą połączone. Petardy powinny być wyposażone w oprzyrządowanie umożliwiające właściwe umocowanie, dzięki któremu nie dojdzie do przechylenia w trakcie działania. Popularnymi fajerwerkami są te trzymane w dłoni. Pamiętajmy jednak, że muszą one zawierać specjalny uchwyt umożliwiający ich prawidłowe trzymanie. Wszystkie niezbędne informacje powinna zawierać instrukcja obsługi w języku polskim. Bezpieczne wyroby muszą mieć oznakowanie CE, atest oraz konkretną datę ważności. A jak wygląda kwestia samej sprzedaży petard? Okazuje się, że tylko fajerwerki wykorzystywane do wydarzeń widowiskowych lub teatralnych wymagają koncesji. Ponadto muszą to być materiały stwarzające wysokie zagrożenie dla zdrowia i życia. Nie każdy jednak może sprzedawać petardy. Działalność w zakresie obrotu takimi materiałami może być bowiem kontrolowana przez rejestr ewidencji działalności gospodarczej. 

Fajerwerki – ostrożność i odpowiedzialność 

Dzieci pod żadnym pozorem nie mogą odpalać petard bez nadzoru dorosłych. Sprzedawcy także mają zakaz sprzedawania fajerwerków nieletnim. W przeciwnym razie grozi im gara grzywny oraz ograniczenie wolności do lat dwóch. Warto też informować służby mundurowe o sprzedawcach, którzy udostępniają takie materiały dzieciom. W razie wypadku niezwłocznie należy zawiadomić straż pożarną oraz pogotowie. Nie odpalajmy petard w brawurowym nastroju po alkoholu. Nie należy także odpalać ich w pomieszczeniach zamkniętych. Sylwester to dla nas czas szampańskiej zabawy. W tej wyjątkowej nocy Nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku oraz odpowiedzialności. 

Foto: Canva.com

Dowiedz się, jak przygotować psa do Sylwestra

Zobacz także: Sylwester: bezpieczny powrót do domu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia