System bezpieczeństwa biernego

474

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

System bezpieczeństwa biernego w samochodzie osobowym.

System bezpieczeństwa biernego-czym jest

System bezpieczeństwa biernego to wszelkiego typu rozwiązania techniczne, które mają za zadanie zminimalizowanie skutków wypadku lub kolizji drogowej u uczestników biorących w nim udział. Najważniejszymi elementami systemu bezpieczeństwa biernego pasażerów są przede wszystkim odpowiednia konstrukcja nadwozia i podwozia samochodu. Do tych elementów zaliczają się wszelkiego rodzaju wzmocnienia konstrukcji pojazdu np. belki w drzwiach czy też strefy kontrolowanego zgniotu. Do systemu bezpieczeństwa biernego zaliczamy również poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa z napinaczami, zagłówki foteli. Nadwozie pojazdu powinno uniemożliwić naruszenie konstrukcji przedziału pasażerskiego. W momencie kolizji kontrolowana strefa zgniotu powinna zamortyzować maksymalną ilość energii uderzenia, a silnik powinien „schować się” pod podłogą kabiny. Z kolei pedały powinny przesunąć się w stronę komory silnika. Przedział pasażerski powinien zadziałać jak „klatka bezpieczeństwa”. Układ zapłonowy i paliwowy powinien być skonstruowany w sposób, który zapobiega zapaleniu się rozlanego paliwa.

System bezpieczeństwa biernego-czyli to co widać

Już w fazie projektowania konstruktorzy muszą brać pod uwagę szereg zagadnień związanych z bezpieczeństwem biernym. Wiele elementów nadwozia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu. Kształt pojazdu w prosty sposób przekłada się na aerodynamikę samochodu. Im lepsza aerodynamika tym większa siła „dociskająca” pojazd do jezdni, a to przekłada się na pewniejsze i bezpieczniejsze prowadzenie również przy dużych prędkościach. Kolejny istotny element bezpieczeństwa biernego to szyby, ich wielkość, kształt, kąt nachylenia i łatwość oczyszczania przez wycieraczki. Konstrukcja i wymiary słupków co ma wpływ na „martwe pola”. Lusterka zewnętrzne o odpowiedniej wielkości i aerodynamice, które można w miarę precyzyjnie regulować. Te elementy powinny zapewniać jak najlepszą widoczność kierowcy. Kabina pojazdu musi być zaprojektowana jak najbardziej ergonomicznie. Wszystkie przyciski i dźwignie powinny być rozmieszczone w sposób minimalizujący odrywanie rąk od kierownicy. Wnętrze pojazdu pozbawione ostrych krawędzi oraz wyposażone w miękką tapicerkę i deskę rozdzielczą.

Odrobina historii-kontrolowana strefa zgniotu

Zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów samochodu jest tematem, nad którym głowią się konstruktorzy od momentu powstania automobilu. Znaczącym faktem stało się opracowanie nadwozia z kontrolowaną strefą zgniotu. Człowiekiem ,któremu wiele osób na całym świecie zawdzięcza życie jest Béla Barényi. Ten konstruktor i wynalazca opracował łamaną kolumnę kierownicy oraz nadwozie z kontrolowanymi strefami zgniotu, opatentował je w 1951 roku. Swoje prace nad kontrolowanymi strefami zgniotu Béla Barényi prowadził we współpracy z firmą Daimler-Benz. Pierwszym samochodem, w którym wykorzystano tę technologię był Mercedes W180 II. Béla Barényi opracował koncepcję obejmującą tylko przód i tył pojazdu. Opracowaniem bocznych stref kontrolowanego zgniotu zajęło się szwedzkie Volvo w latach 80, XX wieku.

Kolejny artykuł z cyklu Samochodowe systemy bezpieczeństwa wkrótce na naszym portalu.

Przeczytaj również o rehabilitacyjnych fotelikach dla dzieci.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia