Najsłynniejsze afery dopingowe

0
230
Najsłynniejsze afery dopingowe
Dla niektórych sportowców ciężar sławy okazał się być zbyt wielki.

Już za niecałe dwa tygodnie rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Tymczasem na przestrzeni lat pojawiło się wiele przypadków stosowania niedozwolonych substancji u sportowców. Przypomnijmy sobie najsłynniejsze afery dopingowe nie tylko wśród Olimpijczyków. 

Najsłynniejsze afery dopingowe – szokujące wyznania 

W ostatnich latach z pewnością jedna z największych afer dopingowych należy do Lance’a Armstronga (na zdjęciu głównym). W 2013 roku, podczas wywiadu u Opry Winfrey, siedmiokrotny zdobywca Tour de France przyznał się do wieloletniego stosowania zakazanych środków. Świat sportu przeżył szok, a słynnemu kolarzowi odebrano wszystkie siedem zwycięstw oraz medal olimpijski z Sydney. Media z kolei przez długi czas mówiły o prawdopodobnie najbardziej profesjonalnym programie dopingowym. Wiele afer zapisało się m.in. w lekkoatletyce. Jedną z nich był przykład Marion Jones. Biegaczka była wielokrotnie niepokonana. W sądzie przez lata zaprzeczała zarzutom o stosowanie dopingu. Wszystko zmieniło się w 2007 roku, gdy ujawniono tajne listy sportsmenki, w których przyznała się do przyjmowania niedozwolonych substancji. W rezultacie wszystkie jej wyniki zostały unieważnione. Doping pojawił się także w piłce nożnej. Niedozwolone środki wykryto po jednym z meczów u idola kibiców z całego świata – Diego Maradony

Najsłynniejsze afery dopingowe

Najsłynniejsze afery dopingowe – nieszczera prawda 

Przejdźmy do sportów zimowych. W tym wypadku w ostatnim czasie głośno było o przyłapaniu na dopingu Therese Johaug. Słynna biegaczka narciarska kilka lat temu miała problem z poparzonymi ustami. Lekarz norweskiej kadry zasugerował zastosowanie kremu. Norweżka podobno wielokrotnie pytała, czy w jego składzie na pewno nie znajdują się żadne niedozwolone substancje. Winę za całe zajście wziął na siebie przede wszystkim medyk kadry, który w następstwie zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Niestety na stosowaniu dopingu przyłapano także Justynę Kowalczyk. W 2005 roku w jej organizmie wykryto obecność deksametazonu. Słynna biegaczka przyznała, że stosowała lek na ból ścięgna Achillesa. Obok przypadku Lance’a Armstronga równie głośno swego czasu było o Marii Szarapowej (na zdjęciu w środku). W 2016 roku podczas Australian Open w jej organizmie wykryto meldonium. Słynna tenisistka próbowała tłumaczyć, że substancji nie było na liście niedozwolonych środków, a ona sama przegapiła aktualizacje systemu. Za tę sytuację została zdyskwalifikowana na 15 miesięcy. 

Najsłynniejsze afery dopingowe – dramat mistrzów 

Caster Semenya to południowoafrykańska biegaczka, która od lat wzbudza kontrowersje na bieżni. Wszystko to przez wątpliwości względem jej tożsamości płciowej. Według wielu specjalistów Afrykanka pod względem biologicznym jest mężczyzną, co daje jej przewagę nad innymi kobietami podczas zawodów. Otoczenie sportsmenki z kolei donosi, że cierpi ona na hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów. Dramatycznym przykładem jest również historia ówczesnej mistrzyni w pchnięciu kulą – Heidi Krieger. Po wielu sukcesach okazało się, że już od 16 roku życia otrzymywała zastrzyki ze sterydami anabolicznymi. Doping wpłynął na jej psychikę do tego stopnia, że wkrótce zaczęła mieć problem z własną tożsamością. Wkrótce zdecydowała się na operacje zmiany płci i przybrała imię Andreas. Najsłynniejsze afery dopingowe są dowodem na to, że jest to także dramat dla samych sportowców. Kibice z kolei mogą w ten sposób przekonać się jak gorzki może być smak sukcesu.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Znani sportowcy po walce z depresja