Filmospekcja – krótkometrażowa “Sukienka”

45
Na zdjęciu plakat filmu
Filmospekcja - krótkometrażowa "Sukienka" jest tegorocznym polskim kandydatem do Oskara.

Filmospekcja – krótkometrażowa “Sukienka” to polski film, który właśnie otrzymał nominację do Oskara. I tej produkcji m.in. poświęcony jest kolejny odcinek audycji Piotra Warachowskiego. Jak co tydzień Piotr zaprasza na Filmospekcję, czyli autorski program, w którym z perspektywy osoby niewidomej zabiera słuchacza w świat filmu i go po nim oprowadza. Oczywiście odcinek nie zacząłby się, gdyby nie standardowe kalendarium dnia. Nie bez znaczenia o tym wspominamy. Właśnie świętowaliśmy 61. rocznicę premiery głośnego filmu „Matka Joanna od Aniołów”. Za jegoa którego reżyserię odpowiadał Jerzy Kawalerowicz. Film przyniósł mu olbrzymią rozpoznawalność w Polsce i na świecie. Historia pewnego opętanego przez diabła zakonu przypadła do gustu krytykom na całym świecie.

Dalej nasz dziennikarz omawia pokrótce zbliżającą się 94. galę wręczenia Oscarów z perspektywy polskiego filmu krótkometrażowego „Sukienka”, który otrzymał nominację w kategorii “Najlepszy film krótkometrażowy”. Tadeusz Łysiak zrealizował swój projekt w Warszawskiej Szkole Filmowej. Recenzowanym filmem była tym razem ostatnia część serii „U Pana Boga” Jacka Bromskiego, nosząca tytuł „U pana Boga za miedzą”. Po sukcesie pierwszej części, która przyniosła rozpoznawalność między innymi Janowi Wieczorkowskiemu, twórca w latach 2007 i 2009 realizuje dwie kontynuacje.

Filmospekcja – krótkometrażowa “Sukienka” cz. 1
cz. 2
cz. 3

Prawdopodobnie Filmospekcja to jedyny taki program w polskich, jak i w europejskich rozgłośniach radiowych. O filmach i ich twórcach opowiada niewidomy Piotr Warachowski. Czy film widziany “słuchem” jest również w stanie wzruszyć czy poruszyć, rozbawić bądź dać do myślenia, jak ten oglądany klasycznie wzrokiem? Na te pytania nie znajdziecie odpowiedzi, dopóki nie posłuchacie autorskiej audycji Piotra. A na Filmospekcję zapraszamy do Radia Bezpieczna Podróż w każdą środę po godzinie 17:00. Powtórki w każdą niedzielę po 17:00. Zapraszamy do słuchania.

Zainteresował cię nasz temat? chcesz wiedzieć więcej o filmach? Przeczytaj także o samochodach z filmu “Vinci”.

Program wspiera akcję:

Logotyp akcji Legalna Kultura
Legalna Kultura