Osoba niepełnosprawna w hotelu

580

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu pokój hotelowy z łóżkiem dosotosowanym do potrzeb osoby jeżdżącej na wózku inwalidzkim.
Osoba niepełnosprawna w hotelu - jakie udogodnienia powinny się znaleźć w hotelu, w którym goszczą osoby niepełnosprawne?

Osoba niepełnosprawna w hotelu – jak dostosować obiekt dla gości z niepełnosprawnością, w tym także jeżdżących na wózkach inwalidzkich? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie z punktu widzenia właśnie takiej osoby, kogoś kto od lat przemieszcza się takim pojazdem. Ze względu na zmiany demograficzno-społeczne, związane ze starzeniem się społeczeństw i stale zwiększa się liczba osób z niepełnosprawnościami. Coraz bardziej aktualny staje się temat dostosowania budynków użyteczności publicznej, w tym także hoteli, do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W poniższym tekście opisuję więc istotę niepełnosprawności oraz wymagania związane z dostosowaniem obiektów hotelarskich do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na zdjęciu korytarz hotelowy przystosowany do przejazdu wózków inwalidzkich
Osoba niepełnosprawna w hotelu – szerokość korytarzy ma znaczenie, zwłaszcza gdy jeździmy na wózku inwalidzkim.

Osoba niepełnosprawna w hotelu – po pierwsze przyjazna atmosfera

Osoby niepełnosprawne w ostatnich czasach są często gośćmi hotelowymi. Dlatego ważne jest, by hotele miały różne udogodnienia, które sprawią, że pobyt w danym miejscu będzie dla nich przyjemny. W dzisiejszych czasach osoby niepełnosprawne coraz częściej wychodzą ze swojego domu i podróżują. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było to tak popularne zjawisko. Dla niepełnosprawnych najważniejsze są komfortowe warunki oraz przyjazna atmosfera w hotelach, w których się zatrzymują. Niepełnosprawność nie musi przeszkadzać w poznawaniu świata, zwłaszcza że obecnie większość hoteli stara się sprostać wymaganiom gości niepełnosprawnych i zapewnić im w pełni komfortowy pobyt.

Osoba niepełnosprawna w hotelu – po drugie udogodnienia

Co powinno się znaleźć w hotelu przystosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Zasady dotyczące przystosowania obiektów hotelowych do potrzeb osób niepełnosprawnych wynikają z przepisów ogólnych, dotyczących wszystkich obiektów budowlanych, jak i regulacji związanych z hotelarstwem. Brak barier architektonicznych to niezmiernie ważna rzecz, kiedy chcemy zarezerwować hotel dla osoby niepełnosprawnej. Brak schodów jest sytuacją idealną. W przypadku podjazdu ważnym jest, by nie był on zbyt stromy. Dlaczego? Bo człowiek poruszający się na wózku samodzielnie go nie pokona. A i jego opiekun może nie mieć dość siły by mu pomóc. Jeśli jednak pokoje znajdują się na wyższych kondygnacjach, niezbędna jest winda z wjazdem na poziomie nawierzchni lub z odpowiednim podjazdem, jeśli wejście znajduje się wyżej. Ważne, by hotel, z którego chcemy skorzystać miał na tyle duże powierzchnie pomieszczeń, by można było w nich sprawnie manewrować wózkiem. Bez wątpienia każdy hotel powinien dysponować chociaż jednym pokojem, który będzie zaprojektowany pod potrzeby osób niepełnosprawnych. Od innych pokoi różni się przede wszystkim tym, że jest przestronniejszy. Ważne by łóżko w nim było niższe i miało materac o optymalnej twardości.

Osoba niepełnosprawna w hotelu – miejsca newralgiczne

Newralgicznym miejscem dla osoby niepełnosprawnej jest zazwyczaj łazienka. By ta była była funkcjonalna trzeba ją odpowiednio zaprojektować i wyposażyć. Najlepiej by miała poręcze, ruchomy prysznic, który nie będzie miał wysokich progów uniemożliwiających gościom swobodne korzystanie z niego, a cała armatura musi być zamontowana na odpowiedniej wysokości.

Na zdjęciu łazienka hotelowa przystosowana do potrzeb osoby jeżdżącej na wózku inwalidzkim
Osoba niepełnosprawna w hotelu – dla osób jeżdżących na wózku inwalidzkim punktem newralgicznym w hotelach jest zwykle łazienka.

W kwestii udogodnień dla niepełnosprawnych każdy obiekt jest więc zobowiązany do spełnienia minimum wskazanego w przepisach. Jednak, co warto zauważyć niektóre hotele na tym nie poprzestają i starają się zrobić o wiele więcej. Dzięki takiemu podejściu osoby niepełnosprawne nie muszą rezygnować z podróżowania. We właściwie przystosowanym hotelu nie odczują żadnych ograniczeń i będą mogły w pełni cieszyć się pobytem.

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także o dostosowaniu pociągów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

A o tym, jak samorządy wspierają osoby z niepełnosprawnościami posłuchasz w Radiu Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia