Holistyczne podejście do pacjenta

506

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Holistyczne podejście do pacjenta
Holistyczne podejście do pacjenta polega na skupieniu się nie tylko na konkretnej dolegliwości.

Nie od dziś wiemy, jak samopoczucie psychiczne wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Holistyczne podejście do pacjenta polega na spojrzeniu nie tylko przez pryzmat konkretnej dolegliwości. Czy w tej sytuacji lekarze powinni być jednocześnie terapeutami? 

Holistyczne podejście do pacjenta – jak człowiek z człowiekiem 

Zgodnie z założeniami medycyny holistycznej, ciało i dusza stanowią jeden organizm. Oznacza to, że gdy wystąpi problem z jednym elementem, zaczynają niedomagać też inne obszary. Wbrew pozorom medycyna holistyczna jest bardziej światopoglądem, niż konkretną praktyką lekarską. Nie mniej jednak ten sposób myślenia przynosi wiele korzyści. Po pierwsze lekarz koncentruje się nie tylko na konkretnych objawach, ale i stara się szukać właściwych przyczyn. Sam pacjent jest traktowany jako człowiek, a nie jednostka fizyczna z konkretną dolegliwością. Krótko mówiąc – holistyczne podejście do pacjenta polega na spojrzenie nie tylko przez pryzmat ciała. Dziś coraz trudniej nam uwierzyć, że dana choroba może być spowodowana nadmiarem stresu, słabą aktywnością fizyczną czy nieodpowiednią dietą. Brak całościowego zainteresowania ciałem może skutkować dolegliwościami bólowymi, zaburzeniami psychicznymi czy złą kondycją skóry. 

Holistyczne podejście do pacjenta – krytyka i kontrowersje 

Mimo, że holistyczne podejście jest praktykowane w medycynie akademickiej, to utożsamiane jest głównie z medycyną naturalną. Stąd skojarzenia z kontrowersyjnymi metodami leczenia. Tymczasem sami lekarze akademiccy dostrzegają znaczący wpływ samopoczucia psychicznego na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Ponadto w środowisku medycznym pojawia się coraz więcej badań potwierdzających korzystny wpływ holistycznego podejścia do pacjenta. Zwolennicy podkreślają także wysoką skuteczność w leczeniu depresji czy zaburzeń lękowych. Problemem społecznym jest fakt, że dziś nie mamy czasu, by obserwować stan naszego ducha. Żyjemy w ciągłym biegu, nie przywiązujemy wagi do tego co jemy, nie poświęcając czasu na odpoczynek. Nasz organizm z kolei jest jak komputer i rejestruje wszystkie dane. Jeżeli procesor zostaje przeciążony, to całe urządzenie zaczyna gorzej pracować.

Holistyczne podejście do pacjenta  

Holistyczne podejście do pacjenta – dr Magdalena Cubała-Kucharska 

Okres pandemii spowodował, że wszyscy żyjemy w permanentnym stresie. W związku z nadmiarem pracy lekarze są coraz bardziej przemęczeni. Nie mają więc czasu, by podchodzić do każdego pacjenta bardziej całościowo. Gościem kolejnej audycji „Z dobrej strony” będzie dr Magdalena Cubała-Kucharska – lekarz rodzinny, dla której postrzeganie pacjenta przez pryzmat całościowy jest całkowicie naturalne. Szczególnym tematem jej zainteresowań jest oś jelitowo-mózgowa, immunologiczno-mózgowa oraz medycyna środowiskowa. W 1989 roku ukończyła Śląską Akademię Medyczną. W 1999 roku uzyskała specjalizację medycyny rodzinnej na Akademii Medycznej. Po uzyskaniu specjalizacji, pracując w Medicover, zdobywała wiedzę i doświadczenie zawodowe w wielu zagranicznych instytucjach. W trakcie naszej rozmowy poruszamy przede wszystkim temat związany z holistycznym podejściem do pacjenta i wpływie środowiska na funkcjonowania jego ciała. Wywiadu można posłuchać także na antenie Radia Bezpieczna Podróż. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Rozmowa z Pauliną Barczak

dr Magdalena Cubała-Kucharska – cz. 1
dr. Magdalena Cubała-Kucharska – cz. 2
dr Magdalena Cubała-Kucharska – cz. 3
dr – Magdalena Cubała-Kucharska – cz. 4

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia