Asystent osoby z niepełnosprawnością – zarobki

3469

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Asystent osoby z niepełnosprawnością
Asystent osoby z niepełnosprawnością jest często ogromnym wsparciem dla całej rodziny.

Asystent osoby z niepełnosprawnością to człowiek, który wspiera podopiecznego nie tylko fizycznie, ale i mentalnie. Niestety nie wszystkie gminy posiadają w swoich szeregach to stanowisko. Tymczasem ile taki pracownik faktycznie może zarobić? 

Asystent osoby z niepełnosprawnością – koszty i zarobki 

Ubiegając się o przyznanie asystenta osoby z niepełnosprawnością wystarczy, że dana gmina lub powiat złoży wniosek na środki finansowe z programu „Asystent osoby niepełnosprawnej”. Wtedy osoby korzystające z jego usług z kolei nie ponoszą żadnych kosztów, bowiem jego stanowisko finansuje m.in. Państwowy Fundusz Solidarnościowy. Wynagrodzenie asystenta osoby z niepełnosprawnością wynosi średnio od 1800 do 2600 zł brutto. Pracodawcy ustalają wysokość jego wynagrodzenia. W prywatnych ośrodkach stawka jest z reguły wyższa. Jeżeli asystent pracuje prywatnie w domu, wówczas tę kwestię ustala najczęściej bezpośrednio z opiekunem swojego podopiecznego. Opiekunowie wówczas biorą pod uwagę wszystkie świadczone usługi. Tu warto wspomnieć, że czasami do dodatkowych obowiązków asystenta może należeć, np. przygotowanie posiłków, robienie zakupów czy pomoc w sprzątaniu. 

Asystent osoby z niepełnosprawnością – co oprócz wynagrodzenia? 

To w jaki sposób będzie opłacany asystent osoby z niepełnosprawnością w dużej mierze uzależnione jest od indywidualnych warunków programu czy formy zatrudnienia. Nie mniej jednak, w niektórych z nich oprócz podstawowego wynagrodzenia może także liczyć np. na: 

– ubezpieczenie OC lub NNW; 

– zwrot kosztów dojazdu własnym środkiem transportu;

– zwrócenie kosztów zakupów środków ochrony osobistej;

– zwrot kosztów np. za bilety na wydarzenia kulturalne; 

Warto podkreślić, że taka osoba może znaleźć pracę w wielu miejscach. Pracownik na tym stanowisku znajdzie zatrudnienie np. w ośrodkach pomocy społecznej, domach spokojnej starości, ośrodkach rehabilitacyjnych czy jak już wyżej zostało wspomniane – u osób prywatnych. Aby ubiegać się o to stanowisko, wymagane jest minimum średnie wykształcenie. Najbardziej poszukiwani są jednak absolwenci studiów medycznych, pedagogicznych czy psychologicznych. Sam kandydat powinien posiadać wiedzę z zakresu psychologii, fizjologii, rehabilitacji czy udzielania pierwszej pomocy. Asystentem nie może zostać np. osoba, która nie jest odporna na stres. 

Asystent osoby z niepełnosprawnością

Asystent osoby z niepełnosprawnością – potrzebny zawód 

Polscy asystenci osób z niepełnosprawnością podchodzą do swojej pracy z zaangażowaniem i dokładnością. Pracodawcy właśnie za tę cechę najbardziej ich cenią. Ponadto trzeba mieć na uwadze odpowiedzialność, która na spoczywa na nim w związku z wykonywanym zawodem. Jego rola ściśle uzależniona jest bowiem od stopnia niepełnosprawności podopiecznego. Wielokrotnie asystent to tak naprawdę lekarz, psycholog, fizjoterapeuta, a czasem i najbliższy przyjaciel w jednej osobie. Nie ma zatem mowy, by przystąpić do tej pracy bez prawdziwego powołania.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Asystent Osoby Niepełnosprawnej  

Więcej informacji na temat form wsparcia względem osób z niepełnosprawnością usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia