Dębe Wielkie dla uchodźców

89
Widok Urzędu Gminy Dębe Wielkie
Budynek Urzędu Gminy Dębe Wielkie

Organizowanie pomocy przez Urząd Gminy Dębe Wielkie dla uchodźców z Ukrainy. O tym możemy dowiedzieć się z rozmowy z panem Dominikiem Michalczykiem.

Pomoc w zakwaterowaniu w zorganizowanych dla tego celu dwóch miejscach oraz w domach osób prywatnych, nadzór w rozdzielaniu darów dostarczanych przez mieszkańców oraz pomoc informacyjna. O tym i wielu innych sprawach dowiemy z poniższego materiału.

Dębe Wielkie dla uchodźców

Dębe Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Dębe Wielkie. Miejscowość jest siedzibą gminy Dębe Wielkie położona w odległości 35 km od Warszawy.

Spis powszechny w 2011 ustalił populację wsi na 3084 osoby. Według danych przedstawionych przez władze gminne w 2020 było ich 3746.

Z ciekawostek historycznych należy wymienić:

31 marca 1831 r. podczas wojny polsko-rosyjskiej polskie oddziały pod dowództwem gen. Jana Skrzyneckiego odniosły zwycięstwo nad rosyjskim korpusem gen. Grigorija Rosena.

W Dębem Wielkim 3 kwietnia 1886 r. urodził się Stefan Aleksander Okrzeja – członek Organizacji Bojowej PPS. Schwytany przez policję w trakcie zamachu na cyrkuł policyjny na Pradze na oberpolicmajstra Karla Nolkena, skazany na śmierć i powieszony na stokach Cytadeli Warszawskiej.

W 1898 podczas wiecu socjalistów SKPiL i PPS-Lewicy w Dębem Wielkim został aresztowany Feliks Dzierżyński.

Kolejne odcinki audycji “Lokalne społeczności mają głos” usłyszycie na antenie Radia Bezpieczna Podróż. Codziennie od poniedziałku do piątku, po godzinie 13:00. Zapraszamy do słuchania.

Zainteresował cię temat wsparcia osób niepełnosprawnych przez samorządy? słuchaj także Gmina Jakubów dla niepełnosprawnych