Motocykliści – „dawcy organów”?

909

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Motocykliści – „dawcy organów”?
Ważne, by motocykliści sami potrafili przestrzegać kilku prostych zasad bezpieczeństwa.

Motocykliści – czy rzeczywiście są to „dawcy organów”? Trzeba przyznać, że nasze społeczeństwo ma głęboko zakorzenione negatywne postrzeganie kierowców jednośladów. Potwierdzamy fakty, obalamy mity oraz radzimy motocyklistom, o czym powinni pamiętać, by na drodze nie stanowić zagrożenia. 

Motocykliści – „dawcy organów”? Mit 

W takim razie wyjaśnijmy już na początku, że motocykliści wcale nie są częstymi „dawcami organów”. Powód niestety jest równie tragiczny, co wspomniany mit. Okazuje się, że w tej sytuacji narządy po wypadku są najczęściej na tyle uszkodzone, że zwyczajnie nie nadają się do transplantacji. Taką informację potwierdzili również specjaliści z Polransplant, którym trudno nawet określić jaki faktycznie procent wśród śmiertelnych przypadków stanowią motocykliści. Wiadomo jednak, że w wypadku motocyklowym ryzyko utraty życia staje się dużo większe. Tym bardziej kierowcy jednośladów powinni pamiętać o odpowiednim stroju, który z pewnością pomaga zminimalizować skutki wypadku. Sami zainteresowani przyznają, że niejednokrotnie ciężko im słyszeć złośliwe docinki na swój temat. „Motocykliści dzielą się na tych, co leżą i leżeć będą” – to tylko niektóre zdania, które padają pod ich adresem. Ponadto sceptycy jazdy jednośladem nieustannie straszą przykładami wśród członków rodziny i przyjaciół, którzy stracili życie podczas jazdy motocyklem. 

Motocykliści – „dawcy organów”? Odpowiedzialność 

Nie chcemy w niniejszym artykule tworzyć wrażenia, że jazda na motocyklu nie wiąże się z żadnym ryzykiem – jest wprost przeciwnie. Wiele jednak zależy od odpowiedzialności ze strony kierowcy. Do wyżej wspomnianego ubioru trzeba pamiętać o kontroli stanu technicznego pojazdu. Przygotowując się do sezonu warto sprawdzić m.in. akumulator oraz ciśnienie w oponach. Niestety właśnie tym częściom maszyny najbardziej nie sprzyja kilkumiesięczny pobyt w garażu. Skoro o nim mowa, to przed pierwszą jazdą motocykl powinien postać przynajmniej przez kilka dni w ciepłym miejscu. Nie od dziś wiemy również jak duży wpływ na bezpieczeństwo mają warunki pogodowe – w szczególności jeśli chodzi o jazdę motocyklem. W tym wypadku podróż jednośladem warto odpuścić sobie m.in. na deszczowej drodze. Niedopuszczalna jest natomiast jazda bez kasku. Ważna jest też kontrola ubezpieczenia pojazdu. 

Motocykliści – „dawcy organów”?

Motocykliści – „dawcy organów”? Bezpieczeństwo na drodze 

Wiosna tuż przed nami. W związku z tym na ulicach ponownie zaczniemy widywać coraz więcej kierowców jednośladów. Motocykliści – okazuje się, że wystarczy zadbać o bezpieczeństwo, a określenie „dawcy organów” automatycznie stają się mitem. Z drugiej strony wiemy jak trudno jest wyjść bez szwanku z takiej kolizji. Pytanie również, w jakim stopniu kierowcy motocykli potrafią zachować zdrowy rozsądek. Wielu z nich chętnie popisuje się parametrami technicznymi swojego jednośladu, zapominając o pozostałych uczestnikach ruchu drogowego. Zachęcamy zatem do obalania krzywdzących mitów – jednak nie tylko słowem, ale i czynem.

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Gwiazdy na motocyklach

Więcej informacji na temat zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia