Polka w Szwecji

404

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kultura w Szwecji
Szwedzi uwielbiają czytać. Bardziej cenią sobie książki i czasopisma od telewizji i internetu.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”… mawia znane przysłowie. Kultura w Szwecji jest jednak dowodem na to, że i obce czasem warto pochwalić. Co nie oznacza, że ten popularny, skandynawski kraj nie ma wad. Tymczasem jak żyje Polka w Szwecji?

Polka w Szwecji – przywiązanie do tradycji 

Warto zacząć od tego, że Szwecja to kraj niezwykle otwarty na różnorodności kulturowe. Z drugiej strony jego obywateli cechuje ogromne poszanowanie do historii i tradycji. Ponadto dla Szweda pierwszoplanową rolę odgrywa dobre wychowanie. To właśnie na podstawie tej cechy oceniany jest przez niego drugi człowiek. W bezpośredniej rozmowie odnosi się jednak do niego z ogromnym szacunkiem. Dowodem jest, chociażby nieustanne patrzenie w oczy, co dla wielu osób z innych kultur bywa krępujące. Zawsze są też chętni i gotowi do pomocy. Szwedzi to także oczytany naród. Jest to jeden z nielicznych krajów, w których książki i czasopisma nie zostały wyparte przez telewizje i internet. Jeśli chodzi o religię, to ponad połowę szwedzkiej społeczności stanowią ateiści. To, co może się w tym kraju podobać, to integracja społeczna. W tym kraju bowiem posiłki bardzo często spożywane są np. w parku. Mimo że Szwedzi nie stronią od dobrej zabawy, to są one skromniejsze, niż w Polsce.

  Kultura w Szwecji

Polka w Szwecji – cena prywatności 

Zaskoczeniem natomiast może być dostępność alkoholu, którego nie można kupić w tradycyjnym sklepie czy supermarkecie. Wracając do samej społeczności, wokół Szwedów panuje opinia, że są oni chłodni i nieprzystępni. W tym wypadku lepszym określeniem jest posiadanie nieco bardziej konkretnych zasad. Rzeczywiście w Szwecji konieczne jest zapowiedzenie się przed wizytą – najlepiej dwukrotnie. Co ciekawe, zasady te dotyczą nawet członków najbliższej rodziny. Szwedzi niechętnie również zapraszają nowo poznane osoby do domu, uważając ten teren za prywatną przestrzeń. Punktualni i cierpliwi, nie lubią osobistych pytań, a do takich według nich należą m.in. pytania o poglądy religijne czy polityczne. To, czego sami oczekują względem siebie, dają też innym. 

Kultura w Szwecji

Polka w Szwecji – otwartość i tolerancja  

Jak wyżej wspomnieliśmy, kultura w Szwecji to przede wszystkim tolerancja. Próżno szukać w tym kraju uprzedzeń do różnego rodzaju mniejszości. Przykładowo, w dzień, w którym organizowane są parady równości, w całym mieście można spotkać tęczowe flagi. Szwedzi nie boją się poruszać tematów tabu. Dla nich dyskutowanie o intymnych kwestiach jest niemal na porządku dziennym. Wyżej wspomniana wysoka kultura osobista i zasady w żaden sposób nie przeszkadzają w mówieniu sobie po imieniu. Dzieje się tak nawet w przypadku relacji profesora ze studentem. Tymczasem poniżej zapraszamy do wysłuchania podcastu rozmowy z Anną Lund – Polką, od lat mieszkającą w Szwecji. W trakcie wywiadu poruszamy m.in. kwestie tolerancji i otwartości w tym kraju. Rozmowa miała miejsce w ramach kolejnego odcinka audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać w każdy poniedziałek od g. 16:00 na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Rozmowa z Anną Lund – cz. 1
Rozmowa z Anną Lund – cz. 2
Rozmowa z Anną Lund – cz. 3
Rozmowa z Anną Lund – cz. 4

Foto: Canva.com, Wikimedia Commons

Zobacz także: Nieznane miejsca w Polsce – warto zobaczyć

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia