Wiosenny przegląd roweru

61
Wiosenny przegląd roweru
Wiosna za oknem, czas ruszyć na rowerową przejażdżkę.

Wiosna zawitała w Polsce na dobre. Trudno się dziwić, że coraz dłuższe, słoneczne dni zachęcają do rowerowych przejażdżek. Jak powinien wyglądać wiosenny przegląd roweru? Kiedy warto poprosić o wsparcie fachowca? 

Wiosenny przegląd roweru – od czego zacząć? 

Trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy po kilku miesiącach postoju pojazd nie wymaga konkretnej naprawy. Sam proces „odnawiania“ trzeba zacząć od dokładnego wyczyszczenia. Konkretnie płuczemy nasz rower wodą, np. za pomogą węża ogrodowego. Kiedy wszystkie zanieczyszczenia opadną, to można go umyć. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się ciepła woda z płynem do mycia naczyń. Ważna informacja – myjemy cały rower z wyjątkiem wielotrybu, korbowodu i łańcucha. Te części bowiem wymagają osobnego umycia. Czyszczenie roweru jest istotne nie tylko ze względów estetycznych. W ramach wiosennego przeglądu warto sprawdzić poszczególne części pojazdu. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na sprawność hamulca, ciśnienie w oponach czy działanie łańcucha.

Wiosenny przegląd roweru  

Wiosenny przegląd roweru – ratunek na zniszczenia 

Jednym z najczęstszych problemów jest słabszy napęd. Spowodowany jest zazwyczaj dużą ilością zanieczyszczeń na łańcuchach. Łańcuch nie zawsze kwalifikuje się do wymiany, trzeba to jednak sprawdzić. Warto to zrobić za pomocą miernika, który można kupić już za kilkanaście złotych. Ocenić należy linki hamulcowe i zębatki. Zardzewiały łańcuch nadaje się wyłącznie do wymiany. Jeżeli jest dobry, to trzeba go nasmarować. W tym wypadku przykładowo jedną kroplę oleju można przeznaczyć na każde ogniwo. Dzięki temu smar przejdzie między każdą blaszkę. Następnie łańcuch należy dokładnie osuszyć. Jeśli chodzi o hamulec, to trzeba sprawdzić stan klocków. Dobrej jakości klocki powinny mieć rowki. Jeśli ich nie ma, to oznacza, że są do wymiany. Kolejny punkt to pompowanie opon. W tym wypadku każda marka roweru charakteryzuje się konkretnym poziomem ich twardości. Tym samym należy je napompować według wskazań producenta. W niektórych przypadkach warto podjechać na stację benzynową i napompować koła kompresorem. Wiosenny przegląd roweru – zasady

Wiosenny przegląd roweru – gwarancja bezpieczeństwa 

Jak wyżej wspomnieliśmy, każdy rower ma indywidualną specyfikę. Znając jednak swój pojazd, wiele rzeczy możemy sprawdzić na tzw. wyczucie. Po dokładnym czyszczeniu zatem najlepiej wybrać się na krótką przejażdżkę. Przy okazji warto posłuchać, czy w naszym rowerze coś nie stuka, nie piszczy, a także sprawdzić działanie przerzutek. Przed pierwszą oficjalną wyprawą, pamiętajmy również o kasku i ochraniaczach. Wiosenny przegląd roweru to obowiązek, o którym powinni pamiętać wszyscy kierowcy jednośladów. Rower w złej kondycji może być zagrożeniem nie tylko dla nas samych, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Tymczasem sama jazda sprawnym rowerem sprawi nam nie tylko dużo przyjemności, ale i znacząco poprawi nasze samopoczucie. 

Foto: Pexels.com

Zobacz także: Nastolatek z obowiązkową kartą rowerową

Więcej informacji na temat zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.