Czerwony las – promieniowanie radioaktywne

500

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czerwony las – promieniowanie radioaktywne
Przypomnijmy, że do wybuchu w Czarnobylu doszło w 1986 roku.

Czerwony las to kolejne miejsce, w którego kontekście mówi się o chorobie popromiennej. Kilka dni temu świat obiegła bowiem informacja o rosyjskich żołnierzach, którzy przebywali na terenie elektrowni w Czarnobylu. Czym jest promieniowanie radioaktywne? Jakie są objawy choroby popromiennej?  

Czerwony las – promieniowanie radioaktywne – najnowsze przypadki 

Okazuje się, że Rosjanie nie tylko mieli przejeżdżać przez Czerwony Las, ale i spędzali tam dużo czasu kopiąc okopy. Z tego powodu radioaktywny pył miał zacząć wydostawać się na zewnątrz. Rosyjscy żołnierze trafili do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych. Mogli jednak tej sytuacji uniknąć, gdyby tylko zachowali podstawowe zasady postępowania na tym obszarze. Warto dodać, że szacunkowo poziom promieniowania w Czerwonym Lesie może wynosić od 1 uSv/h do około 250 uSv/h. Dotyczy to miejsca, w którym zakopane są skażone drzewa. Tymczasem według Krystiana Machnika, organizatora wypraw do Czarnobyla, nie ma żadnego zagrożenia względem rosyjskich żołnierzy, gdyż Ci spędzili zbyt mało czasu na terenie Czerwonego Lasu, by móc obawiać się groźnych skutków promieniowania. Ponadto o ile informacje o przewiezieniu Rosjan do szpitala są według niego prawdziwe, o tyle kwestia choroby popromiennej ma już być wyssana z palca. 

Czerwony las – promieniowanie radioaktywne – kiedy może pojawić się choroba? 

Choroba popromienna to inaczej zespół objawów, który pojawia się w momencie oddziaływania na organizm promieniowania jonizującego. Jego szkodliwość polega na tym, że powoduje wiele przemian wody znajdującej się w tkankach naszego ciała. Objawy choroby uzależnione są od stopnia promieniowania. Same symptomy pojawiają się zwykle w przeciągu dwóch tygodni od kontaktu z napromieniowaniem. W skrajnych przypadkach problem może prowadzić do zgonu. Niekiedy jednak może dać o sobie znać nawet po kilku latach. W efekcie spowodować m.in. nowotwór złośliwy, problem z zajściem w ciąże czy zaćmą. Choroba może zaatakować układ nerwowy czy pokarmowy. Leczenie w tym wypadku opiera się na rozpoczęciu żywienia pozajelitowego w celu regeneracji całego organizmu. Ponadto istotne jest podanie środków wzmacniających układ krwionośny. 

Czerwony las – promieniowanie radioaktywne

Czerwony las – promieniowanie radioaktywne – od czego się zaczęło? 

Czerwony las położony jest 2 km od Pyrpeci, wyludnionego miasta na Ukrainie. Samo określenie „Czerwony las” pochodzi z kolei od koloru drzew obumarłych w wyniku skażenia spowodowanego katastrofą w Czarnobylu, która miała miejsce w 1986 roku. Początkowo napromieniowane drzewa chciano zburzyć i zasypać grubą warstwą piachu, jednak nie udało się to ze względu na zbyt silne dawki promieniowania. Promieniowanie radioaktywne to problem, o którym w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie, ponownie zaczęto mówić. W tym wypadku istotne, by dowiadywać się o faktycznym zagrożeniu, by w przeciwnym razie nie straszyć społeczeństwa niesprawdzonymi informacjami. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Promieniowanie a wojna na Ukrainie

Więcej informacji na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.

Przekaż 1% na Fundacje Emanio Arcus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia