14. emerytura – co warto wiedzieć? Czy podobnie jak trzynasty dodatek ma szansę stać się świadczeniem stałym? Dlaczego nie każdy będzie ją mógł otrzymać? Poznaj najważniejsze zasady dotyczące przyznawania „czternastki” w 2022 roku.
14. emerytura – co warto wiedzieć – kiedy będzie wypłacana?
Warto podkreślić, że jeszcze do niedawna nie było wiadomo, czy 14. emerytura w ogóle się pojawi. 13. wpłata dla seniorów pojawiła się w kwietniu tego roku. Tymczasem rząd potwierdził, że ostatecznie ją przyzna jednak nastąpi do dopiero jesienią. Nie podał jednak dokładnego miesiąca. Władze naszego kraju niedawno przesłały wniosek do parlamentu. Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, dodatkowe świadczenie ma być wsparciem w budżecie domowym. Dodaje, że seniorzy są grupą społeczną, która w dobie inflacji, przy niskich dochodach cierpi najbardziej. Formalne prace nad 14. emeryturą nadal trwają. Polskie prawo nie zatwierdziło to tej pory czternastej emerytury, tak jak zrobiło to w przypadku poprzedniej, która ma wydzielone miejsce w ustawie.
14. emerytura – co warto wiedzieć – komu może zostać przyznana?
W przypadku 14. emerytury zasady obowiązują podobne, co w przypadku poprzednich. Państwo nie będzie jej wypłacać osobom, które przekroczyły odpowiedni próg dochodowego. Na ten moment nie wiadomo jednak czy w związku z inflacją, próg dochodowy ulegnie zmianie. Sama kwota świadczenia będzie z kolei zależna od faktycznego dochodu. Przykładowo pełną kwotę otrzymają osoby, których dochód nie przekracza 2900 brutto, wówczas ich „czternastka” wyniesie 1022,50 na rękę. Najniższy dodatek otrzymają z kolei seniorzy, którzy otrzymują emeryturę w wysokości 4100 zł brutto. Do 14. emerytury nie będą miały prawa osoby, u których prawo do tych świadczeń zostało zawieszone. Z dodatkowego świadczenie nie będzie można skorzystać także przy najwyższych emeryturach. Kolejna kwestia to złożenie wniosku w określonym terminie. Emeryci, którzy dopiero otrzymali prawo do świadczeń będą musieli złożyć wniosek.
14. emerytura – co warto wiedzieć – poprzednie lata
Przypomnijmy, że w minionym roku próg dochodowy względem przyznawania nowych świadczeń emerytalnych wynosił 2900 brutto. Wiadomo także, że w roku 2021 czternastą emeryturę otrzymało 9,1 mln osób, w tym ponad 7 mln w kwocie o najwyższej wysokości. 14. emerytura – to, co warto o niej wiedzieć, to m.in. fakt, że w obecnej sytuacji finansowej polskie prawo powinno ją zagwarantować najstarszej grupie wiekowej. Nasz rząd przyznał trzynastą emeryturę po raz czwarty w kwietniu tego roku. Otrzymało ją milion osób.
Foto: Pexels.com
Zobacz także: Emerytury – najnowsze założenia
Więcej na temat najnowszych przepisów względem dodatkowych świadczeń usłyszysz na antenie Radia Bezpieczna Podróż.