Finał Ligi Konferencji UEFA

44
Finał Ligi Konferencji UEFA
Finał Ligi Konferencji UEFA

Finał Ligi Konferencji UEFA. Po raz pierwszy w finale nowo utworzonego pucharu zmierzy się włoska AS Roma Rzym z holenderskim Feyenoordem Rotterdam. Mecz odbędzie się w stolicy Albanii, Tiranie. Trenerem Romy jest charyzmatyczny, znany na całym świecie Portugalczyk Jose Mourinho. Ma on na koncie wiele sukcesów jako trener m.in. mistrzostwo Hiszpanii z Realem Madryt, dwa mistrzostwa Włoch z Interem Mediolan, a także dwa z FC Porto. Z Interem i FC Porto wygrał też po razie Ligę Mistrzów, a z Manchesterem United Ligę Europy. Trenerem graczy z Roterthamu jest mało znany w Polsce Arne Slot, dopiero w 2019 roku zaczął samodzielną pracę trenerską i nie ma jeszcze żadnych sukcesów.

Finał Ligi Konferencji UEFA – As Roma Rzym

AS Roma powstała 22 lipca 1927 roku. Od sezonu 1952/1953 nieprzerwanie występuje w Serie A. Pomimo długiej historii tylko 3 razy piłkarzom z Rzymu udało się zdobyć mistrzostwo Włoch, było to w sezonie 1941/1942 i 1983/1984. Po ostatnie scudetto Rzymianie sięgnęli w sezonie 2000/2001, a do tego dołożyli 9 Pucharów Włoch i 2 superpuchary. Jeśli chodzi o sukcesy w Europie to Roma nie ma wielkich sukcesów, raz zdobyła w sezonie 1960/1961 nieistniejący już Puchar Zdobywców Pucharów. Dodać do tego można udział w finale Pucharu Mistrzów w mistrzowskim sezonie 1983/1984, gdzie Włosi nie sprostali Liverpool F. C.

Finał Ligi Konferencji UEFA – Feyenoord Rotterdam

Feyenoord Rotterdam powstał 22 lipca 1908 roku, jest zaliczany do tzw. wielkiej trójki wraz z Ajaxem Amsterdam i PSV Eindhoven. Może on się poszczycić wieloma sukcesami zarówno na krajowym podwórku jak i na arenie międzynarodowej. Feyenoord 15 razy był mistrzem Holandii, ostatni 5 lat temu i 13 razy zdobył krajowy puchar, ostatnio w 2018 r. Do tego należy doliczyć 4 superpuchary Holandii, ostatni też w 2018 r. Poza granicami kraju za największy sukces uznaje się zdobyty Puchar Europy Mistrzów Krajowych i Puchar Kontynentalny w 1970 roku. Zawodnicy z Rotterdamu wygrali też dwa razy Puchar UEFA w 1974 i 2002 r.

Finał Ligi Konferencji UEFA – droga do finału

Feyenoord Rotterdam zmagania pucharowe zaczął od drugiej rundy eliminacyjnej, po ciężkich bojach wyeliminował pochodzącą z Kosowa Ditrę Gnjilane. Pierwszy mecz w Kosowie zakończył się bezbramkowym remisem, zaś w rewanżu górą byli Holendrzy, którzy wygrali 3:2. W następnej rundzie Feyenoord trafił na szwajcarski FC Luzern, nie dał on szans przeciwnikom zwyciężając oba starcia po 3 :0. Holendrzy w decydującej 4 rundzie eliminacji Holendrzy trafili na szwedzki IF Elfsborg, u siebie wysoko 5:0 pokonali przeciwnika. W rewanżu oddali pole i Szwedzi odnieśli zwycięstwo 3:1, ale i tak do fazy grupowej Ligi Europy przeszedł Feyenoord.

Finał Ligi Konferencji UEFA odbędzie się w środę 25 maja o godzinie 21.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o serii monet Roberta Lewandowskiego