Leczenie psychiatryczne u dzieci – obawy rodziców

365

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Leczenie psychiatryczne u dzieci – obawy rodziców
Dziś rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich pociech.

Zaburzenia psychicznie dotykają coraz młodszych. Choć w ostatnim czasie poświęca się temu problemowi dużo uwagi, to w przypadku wielu rodziców leczenie psychiatryczne u dzieci wciąż budzi obawy. Dlaczego problemy psychiczne wciąż są tematem tabu? Co powoduje, że do gabinetów psychiatrów trafiają coraz młodsi? 

Leczenie psychiatryczne u dzieci – obawy rodziców – rodzaje zaburzeń 

Niestety temat zaburzeń psychicznych w wielu środowiskach wciąż jest tematem tabu. Trudno się dziwić, że najmłodsi mają obawy z pójściem do specjalisty, skoro sami dorośli nie chcą leczyć swoich problemów. Tymczasem jeśli chodzi o samą definicję zaburzeń psychicznych, to jest to nic innego jak zespół nieprawidłowości, które występują pomiędzy umysłem a społeczną rzeczywistością. Zanim powiemy o problemie zaburzeń u dzieci, wymienimy sobie krótko ich rodzaje: 

*zaburzenia osobowości – obejmują wszelkie trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie; 

*problemy psychosomatyczne – rodzaj zaburzeń, którym towarzyszą zazwyczaj określone dolegliwości fizyczne; 

*zaburzenia psychotyczne – w ich wyniku chory doświadcza m.in. różnego typu urojeń; 

*problemy nerwicowe – towarzyszą im fobie i natręctwa; 

Kolejną kwestią są uzależnienia. I tak jak kiedyś mówiło się o nich wyłącznie w kontekście alkoholu i narkotyków, tak dziś można uzależnić się niemal od wszystkiego. W przypadku dzieci i młodzieży bardzo często źródłem problemu są urządzenia technologiczne. 

Leczenie psychiatryczne u dzieci – obawy rodziców

Leczenie psychiatryczne u dzieci – obawy rodziców – skąd się biorą?

Powodem uprzedzenia rodziców względem posłania dziecka do specjalisty jest przede wszystkim opinia społeczna. Według wciąż panujących stereotypów osoba odwiedzająca psychiatrę to „wariat”. W związku z tym lepiej udawać, że problem nie istnieje. Choć brzmi to tragicznie, to niestety nie mija się z prawdą. Pamiętajmy, że najmłodsi najbardziej przetwarzają to co dzieje się w ich domu. W związku z tym, jeżeli w rodzinie panuje konflikt, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zaburzenia są tego efektem. Wsparcie rodziców, a przede wszystkim ich czujna obserwacja pociechy jest bardzo ważna. Zwłaszcza, że początkowe objawy wielu zaburzeń często przypisuje się zachowaniom charakterystycznym dla danego okresu życia, jak np. zaburzenia mowy, brak skupienia uwagi czy trudności w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami. Wszelkie niepokojące zachowania warto jak najszybciej zgłosić do specjalisty. Im wcześniej rozpocznie on pracę z dzieckiem, tym pewniej uniknie przykrych problemów w przyszłości. 

Leczenie psychiatryczne u dzieci – obawy rodziców

Leczenie psychiatryczne u dzieci – obawy rodziców – kontakt z dzieckiem 

Dziś żyjemy w ciągłym pędzie. Rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich pociech. Ponadto same dzieci posiadają zbyt duże ilości obowiązków. W wielu przypadkach są poddani reżimowi tylko po to, by sprostać ambicji rodziców. Wkrótce sami zaczynają dostrzegać różne dolegliwości, a przede wszystkim chroniczne zmęczenie. Zaburzenia u najmłodszych często bywają niewidoczne. Same rodziny zaczynają widzieć problem dopiero, gdy pojawiają się np. trudności w nauce. Leczenie psychiatryczne u dzieci budzi obawy rodziców ze względu na brak akceptacji rzeczywistości. Co to oznacza? Otóż dorośli często nie potrafią zrozumieć jak mogli nie zauważyć, że z ich dzieckiem może być coś nie tak. Warto również dodać, że kiedyś problemy psychiczne u dzieci przypisywane były najmłodszym z tzw. rodzin patologicznych. Dziś mamy już świadomość, że taka sytuacja może dotyczyć każdego z nas. 

Foto: Pexels.com, Canva.com

Zobacz także: Depresja wśród dzieci – skąd pochodzi?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia