Fotografowanie nocą – porady

189
Most w Warszawie - zdjęcie wykonane nocą
Fotografowanie nocą - należy do najtrudniejszych poza fotografią studyjną

Fotografowanie nocą do łatwych zadań nie należy. Stąd moje porady, jak to robić prawidłowo. Bowiem nocą niewiele widać i trzeba popracować nad dobrym oświetleniem zdjęcia. Zdjęcia mogą wyjść dobre nocą jednak należy zadbać o parę aspektów.

Fotografowanie nocą – porady – o co zadbać fotografując nocą?

Fotografując nocą mamy przed sobą niemałe wyzwanie. Musimy zadbać o wysoką czułość matrycy, czyli ISO. Gdyż inaczej zdjęcia będą za ciemne, czyli niedoświetlone. Nie ujrzymy zbyt wielu szczegółów, a w niektórych ISO zaczyna się już od 50. ISO pomaga ci w „rozjaśnieniu” zdjęcia. Jeśli warunki oświetleniowe są słabe i wszystko na zdjęciu wychodzi ci ciemne, podnosi się ISO do 800 i więcej. W nocy do 1600, a nawet 3200, wraz ze wzrostem ISO, zwiększa się zaszumienie na zdjęciach, co jest zwykle zjawiskiem niepożądanym, w trudnych warunkach oświetleniowych, nie do uniknięcia, . Walka z nadmiernym szumem była powszechna w fotografii analogowej, ale to w świecie cyfrowym nabrała ona innego wymiaru. Dziś nowe technologie pozwalają nam na fotografowanie praktycznie w każdych warunkach, a matryce światłoczułe oferują niezwykłej jakości zdjęcia, walka z szumem nabrała nowego wymiaru. Zdjęcie powinno być idealnie gładkie, bez szumów.

Na zdjęciu przykład szumów na aparacie
Na zdjęciu przykład szumów na aparacie

Fotografowanie nocą – porady – doświetlenie zdjęć

Zdjęcia nocą muszą być dobrze doświetlone. Fotografowie używają lamp błyskowych. Ponadto przesłona, część obiektywu (element przenoszący obraz na błonę fotograficzną, matrycę światłoczułą aparatu cyfrowego albo matówkę aparatu analogowego) regulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła musi być wysoka. Musi być z dużą przepustowością światła. Do uzyskania dużej ilości światła wykorzystuje się długi czas naświetlania. Im jest ciemniej, tym czas naświetlania się wydłuża. Ponadto nocą możemy mieć problem z brakiem ostrości. Wtedy warto wybrać początkującym fotografom tryb autofokusa, czyli tryb automatycznego ustawienia wszystkich parametrów. Gorzej w niektórych miejscach jest fotografować komórką, gdyż niewiele widać i powstają szumy. Szumy małe kropki, kreski pojawiające się w różnych częściach obrazu i psujące kadr. Obecnie są już smartfony umożliwiające ustawienia te same co w aparatach. Dobrze mieć zdjęcia dobrej jakości, najbardziej nocą przydają się zdjęcia dużej jakości i dużej pamięci RAW do ratowania zdjęć.

Fotografowanie nocą – porady – niedoświetlenie zdjęć i prześwietlenie

W trybie automatycznym lub półautomatycznym aparat naświetla zdjęcie na średnią szarość, kiedy fotografowana scena jest ciemna i taka ma być to musisz wprowadzić korektę ekspozycji inaczej aparat rozświetli obraz. W trybach automatycznych wprowadzanie korekty ekspozycji jest zazwyczaj zablokowane. Trzeba wejść w bardziej szczegółowe ustawienia. Jeśli wykonane zdjęcie jest za ciemne lub za jasne, a pracujesz w trybach ustawienia aparatu P, A (Av), S (Tv), to możesz wprowadzić korektę ekspozycji. Ta korekta to polecenie do oprogramowania aparatu, by dany kadr naświetlał słabiej (ciemniej) lub mocniej (jaśniej). Natomiast w trybie manualnym M sam ustalasz ekspozycję.

Fotografowanie nocą – porady – filtry nocne i światłomierz

Można używać filtra nocnego, przystosowanego do robienia fotografii nocą. Można też mierzyć światło za pomocą światłomierza, czyli rodzaj fotometru stosowany w fotografii. Służy do pomiaru natężenia światła (padającego lub odbitego). Pomiaru natężenia oświetlenia możemy dokonać poprzez pomiar światła padającego na obiekt. Obiekt który zamierzamy sfotografować lub poprzez pomiar światła odbitego od takiego obiektu. Dzięki temu zdjęcia mają większe szanse na bycie nieprześwietlone lub niedoświetlone.

Na zdjęciu światłomierz
Na zdjęciu światłomierz

Fotografowanie nocą – porady – zdjęcie mogą być poruszone

Zdjęcia wykonywane nocą mogą być poruszone, dlatego warto używać statywu. Statyw to trójnóg umożliwiający stabilne utrzymanie aparatu. Jeśli nie mamy statywu warto postawić go w miejscu stabilnym. Nawet jeśli nie mamy to trzymać go w taki sposób żeby jak najmniej poruszać aparatem.

Na zdjęciu statyw
Na zdjęciu statyw

Słownik pojęć

Autofokus(AF w ustawieniach aparatu) – tryb ustawienia automatycznego ostrości, przesłony.

ISO(ISO w ustawieniach aparatu) – czułość matrycy, parametr, który określa wrażliwość sensora na światło. Im wyższa czułość tym matryca będzie mocniej reagować na światło.

Korekta ekspozycji(EV w ustawieniach aparatu) – polecenie do oprogramowania aparatu, w celu słabszego lub mocniejszego oświetlania

Obiektyw – element przenoszony na błonę fotograficzną, matrycę światłoczułą aparatu cyfrowego albo matówkę aparatu fotograficznego

Przesłona – część obiektywuregulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła musi być wysoka, czyli z dużą przepustowością światła

Statyw – trójnóg na który stawia się aparat w celu nieporuszenia zdjęć, zwykle wyposażony w głowicę do ustawienia aparatu

Szumy – ziarna, czyli kropki na zdjęciu. Powstają też przy za dużym ISO na zdjęciach

Światłomierz – fotometr stosowany w fotografii, mierzy ile jest światła

Tekst: Przemysław Łagowski

Foto: Pixabay, Przemysław Łagowski

Zainteresował cię mój materiał, przeczytaj także o prawidłowym kadrowaniu zdjęcia.