Miód – bezcenny dar pszczół

350

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu łyżeczka z miodem. Obrazek ilustracyjny do tekstu Miód - bezcenny dar pszczół
Miód to bez wątpienia najcenniejszy dar pszczół.

Czy znacie stwierdzenie, że pszczoły są gwarantami istnienia gatunku ludzkiego na Ziemi? Tak naprawdę nie jest to żadna nowość. Zależność tę zauważył już Albert Einstein, który podkreślił, że ocalenie pszczół powinno należeć do naszych priorytetów. Jeżeli zabraknie pszczół, niemożliwe będzie bowiem zapylanie roślin w naturalny sposób. W konsekwencji znikną uprawy owoców i warzyw, a to z kolei w ciągu zaledwie kilku lat spowoduje globalną klęskę głodu. Na szczęście, aby temu zapobiec, coraz więcej ludzi dobrej woli zakłada pasieki dla pszczół. Również w miastach – na dachach budynków. Skupmy się jednak na głównym bohaterze tego artykułu, czyli miodzie – niezwykłym produkcie gruczołów ślinowych tych pracowitych owadów. Choć naukowcom nie udało się jak dotąd odkryć wszystkich jego składników, to wszyscy eksperci od żywienia potwierdzają długą listę dobroczynnych właściwości, jakie kryje w sobie miód. Piszemy o najważniejszych z nich.

Poznaj niezwykłe właściwości miodu – słuchaj audycji „Na zdrowie”

Miód – właściwości zdrowotne

Od wielu lat wiadomo, że miód podnosi odporność organizmu. Znajdziemy w nim mnóstwo witamin z grupy B, jest też bogatym źródłem witamin C i A. Zawiera też szereg mikroelementów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, takich jak potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden czy kobalt. Nic więc dziwnego, że w Indiach miód od wieków traktuje się jako lek. Co ciekawe, można go w tym kraju kupić jedynie w aptekach! Zdecydowanie warto zrezygnować z cukru w czystej postaci na rzecz miodu. Ten ostatni zawiera naturalną acetylocholinę, która wzmacnia mięsień sercowy i układ krążenia. Miód jest również wskazany dla diabetyków jako zamiennik cukru. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, zadba też o Wasze zęby! Znakomicie spełni też rolę maści na rany i oparzenia. A jako bomba witaminowa i mikroelementowa, zniweluje odczuwalne następnego dnia efekty udanej imprezy. Warto pamiętać, że miód również skutecznie reguluje pracę jelit.

miód - właściwości
fot. Eric Ward / Unsplash

Eksperci twierdzą, że najzdrowszy miód pochodzi z Nowej Zelandii – jest to miód manuka. Z kolei smakosze najbardziej cenią grecki miód tymiankowy. My natomiast chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na miody produkowane w Polsce, przede wszystkim na ten z facelii błękitnej, spadziowy, gryczany i wrzosowy. Im ciemniejszy, tym lepszy, bo zawiera więcej antyoksydantów! Jak rozpoznać naturalny miód i w pełni czerpać z jego dobrodziejstw? Pamiętajcie, że odróżnieniu od miodu syntetycznego, ten naturalny ulega krystalizacji. Ważna wskazówka: nie słódźcie miodem gorących napojów. Temperatura niszczy zawarte w nim dobroczynne składniki. Natomiast aby wielokrotnie wzmocnić jego bakteriobójcze działanie, codziennie wieczorem rozpuśćcie łyżeczkę miodu w szklance letniej, przegotowanej wody, odstawcie napój na noc i wypijcie go następnego ranka. I oczywiście pamiętajcie o pszczołach. Aby pomóc zmęczonemu, leżącemu owadowi, który tylko pozornie wygląda na martwego, spróbujcie podstawić mu zwykłą wodę z cukrem. Pszczoły odpłacą się Wam nie tylko miodem, ale przede wszystkim… jedzeniem. Na zdrowie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia