Wynalazki dla osób z niepełnosprawnością

492

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wynalazki dla osób z niepełnosprawnością
Wózek inwalidzki to prawdopodobnie najstarszy wynalazek dla osób z niepełnosprawnością.

Wynalazki dla osób z niepełnosprawnością gwarantują im nie tylko pomoc, ale i poczucie niezależności. Postępy jednak nadal trwają. Przyjrzymy się zatem nie tylko sprawdzonej już technologii, ale i planom, dzięki którym funkcjonowanie ludzi z niepełnosprawnościami może wejść w zupełnie nowy wymiar. 

Wynalazki dla osób z niepełnosprawnością – sprawdzona pomoc 

Pierwszym urządzeniem, które prawdopodobnie przychodzi nam do głowy jeśli chodzi o funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością jest wózek inwalidzki. O jego historii możecie więcej przeczytać m.in. tutaj. Wiemy jednak, że korzystają z niego wszyscy z ograniczeniami ruchowymi, w tym osoby starsze czy pacjenci z uszkodzeniami neurologicznymi. Ulepszoną wersją wózka inwalidzkiego jest wózek elektryczny, umożliwiający jeszcze bardziej swobodne i samodzielne przemieszczanie. Obecnie trwają coraz bardziej zaawansowane prace nad wózkami, które są w stanie poradzić sobie nawet przy ekstremalnych warunkach pogodowych. Kolejnym wynalazkiem, o którym warto wspomnieć to np. krzesełko schodowe. Dzięki niemu osoby z ograniczeniami ruchowymi są w stanie samodzielnie poruszać się po całym domu. Wynalazek ten doskonale sprawdza się także w przypadku osób starszych. Jeśli mówimy o niepełnosprawności ruchu, to nie można też zapominać o protezach kończyn po amputacji. Te jednak mogą być stosowane tylko w konkretnych przypadkach. 

Wynalazki dla osób z niepełnosprawnością

Wynalazki dla osób z niepełnosprawnością – technologia nie śpi 

Inżynierowie na całym świecie nieustannie pracują nad udoskonaleniem wsparcia dla osób z niepełnosprawnością. W tym celu stworzono nawet kilka prototypów. Jednym z nich jest „niewidzialny rękaw”, czyli urządzenie, które ma wspomagać niesprawną nogę. W jaki sposób? Wynalazek ma śledzić moment poruszania się, a następnie włączać się w odpowiednim momencie. Idąc dalej tym tropem, mamy coś w rodzaju technologicznego szkieletu, który zapewnia stabilizacje ciała ludzi o ograniczonej ruchomości. Wszystko to dzięki zastosowaniu elektrycznych siłowników. Jak już wyżej wspomnieliśmy, wózki inwalidzkie poddawane są ciągłym ulepszeniom. Jedną z propozycji jest wózek z wbudowaną platformą sterowaną napędem elektrycznym. Podobnie pracuje się także nad tym, aby sama konstrukcja była lżejsza, a co więcej dostosowywała się do ciężaru jego użytkownika. Niektóre osoby z ograniczeniami ruchowymi być może będą mogli też skorzystać z wózka umożliwiającego poruszanie się w pozycji stojącej. 

Wynalazki dla osób z niepełnosprawnością

Wynalazki dla osób z niepełnosprawnością – nie tylko ograniczenia ruchowe 

Z pewnością największym w historii wynalazkiem dla osób niewidomych jest alfabet Braille’a. Od tego czasu powstało jednak znacznie więcej udogodnień. W tej kwestii mamy przede wszystkim komputery, które wyposażone w funkcje głosowe, informują użytkownika o wszystkich działaniach. Dziś osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą korzystać z niemal wszystkich możliwości jakie oferuje dziś przestrzeń wirtualna. Dlatego wspomniane udogodnienia dotyczą oczywiście nie tylko komputerów, ale i np. smartfonów. W przypadku osób niewidomych, kochających literaturę doskonale sprawdzają się także audiobooki, popularne także wśród ludzi pełnosprawnych. Trzeba przyznać, że wynalazki dla osób z niepełnosprawnością skupiają się na coraz większych detalach w zakresie wsparcia w życiu codziennym. Miejmy nadzieje, że dzięki nim sami zainteresowani już wkrótce staną się niezależnymi uczestnikami życia społecznego.

Foto: Pexels.com, Canva.com

Zobacz także: Sport osób z niepełnosprawnością ruchową

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia