Problemy dziecka w szkole – wsparcie rodziców

359

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Problemy dziecka w szkole
Rodzice i wychowawcy powinni przede wszystkim uważnie obserwować zachowania dziecka.

Problemy dziecka w szkole mogą wynikać z wielu powodów. W tej sytuacji bardzo ważna jest uwaga ze strony rodziców i pedagogów. Brak reakcji w odpowiednim momencie może bowiem skutkować trudnościami z jego odnajdywaniem się w codziennym życiu. Tymczasem kiedy dziecko faktycznie potrzebuje fachowego wsparcia? 

Problemy dziecka w szkole – nie chcę iść do szkoły 

Stresująca kartkówka, brak przygotowanego zadania domowego – to bardzo częste powody, przez które dziecko próbuje uniknąć pójścia do szkoły. Z jednej strony rodzice powinni uczyć swoje pociechy ponoszenia konsekwencji swoich zachowań. Często jednak powodem wcale nie jest owy zapowiadany od dawna sprawdzian. Problem może sięgać znacznie głębiej. Jeżeli udało się potwierdzić, że nie chodzi tu o sytuacje związaną z nauką, to faktycznie lepiej nie zmuszać dziecka na siłę do pójścia do szkoły. W tym czasie warto porozmawiać z nim, próbując „wybadać” czy nie przechodzi ono różnych trudności. Istotna jest też obserwacja dziecka na co dzień. Jeżeli widzimy, że nagle stało się nieśmiałe, wycofane, to może oznaczać, np., że w szkole jest wyśmiewane. W takiej sytuacji warto przemyśleć ewentualną współpracę z psychologiem, który pomoże dziecku przywrócić poczucie własnej wartości. Dobrym pomysłem może być też zapisanie go na dodatkowe zajęcia. Dzięki temu pozna zupełnie nowych znajomych. 

Problemy dziecka w szkole

Problemy dziecka w szkole – potrzebna pomoc 

W skrajnych sytuacjach może zaistnieć konieczność zmiany szkoły. Najpierw jednak trzeba dokładnie sprawdzić przyczynę konfliktu z rówieśnikami. Następnie pracować z dziećmi tak, aby zażegnać niepotrzebny spór. Ponadto należy też zastanowić się, czy jakaś zmiana w zachowaniu samego dziecka nie mogłaby przynieść dobrej zmiany. Dzieci wyśmiewane są z różnych powodów. Najczęściej są to cechy wyglądu, które mogą być spowodowane, np. otyłością. Pedagodzy, odkrywając taki problem, powinni przede wszystkim porozmawiać o nim z rodzicami, namawiając ich np. na konsultacje z psychodietetykiem. Przyczyną problemów mogą być też kłopoty rodzinne, gdzie dziecko nie mogąc sobie z nimi poradzić, wyładowuje swoją frustrację na rówieśnikach. Żadna z wymienionych przyczyn nie usprawiedliwia agresywnych zachowań. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie najlepszym rozwiązaniem może być indywidualna rozmowa z dzieckiem i rodzicami. Wszystko po to, by problem nie odbił się, chociażby na postępach w nauce. 

Problemy dziecka w szkole

Problemy dziecka w szkole – ważna edukacja 

Problemy dziecka w szkole to wyzwanie dla wychowawcy. Przykładowo na zajęciach może on przemycać treści uczące tolerancji i akceptacji. Dzięki takim zabawom, dzieci, które pozornie za sobą nie przepadają mogą odkryć, że mają ze sobą wiele wspólnego. Pomocne mogą okazać się także tablice lub podłogi interaktywne. Umożliwiają one podziały na zespoły i zachętę dzieci do poczucia zdrowej rywalizacji. Swoim spostrzeżeniem na ten temat podzieliła się Marta Kirylczuk – pedagog, terapeutka dziecięca, współautorka pakietu gier dostępnych Magiczny Dywan onEvo: „Pisząc scenariusze myślałam o wszystkich dzieciach, które miałam możliwość spotkać na  swojej drodze. Były to dzieci zdolne, czasem z trudnościami a niekiedy już głęboko tkwiące w przekonaniu, że do niczego się nie nadają. Często są to dzieci uczące się w inny sposób – przez ruch i doświadczenie, myślące wizualnie, wysoko wrażliwe. Sama byłam takim dzieckiem ponad 30 lat temu… Wierzę, że to pomoże wielu uczniom uwierzyć w siebie i doświadczyć nauki w nowej, atrakcyjnej formie”.

Foto: Pexels.com, Canva.com

Zobacz także: „Nie mów mi jak” – akcja społeczna

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia