Menopauza to stan, który w bliższej lub dalszej przyszłości, dotyczy każdej kobiety. Niestety w tym okresie panie muszą mierzyć się z szeregiem przykrych dolegliwości. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić przykładowe A, B, C menopauzy. Jak się na nią przygotować? W jaki sposób sobie z nią radzić?
A, B, C menopauzy – słowniczek każdej kobiety
Menopauza inaczej potocznie określana jest jako klimakterium. Jest to stan, w którym jajniki kobiety przestają produkować hormony, ustaje także miesiączkowanie. Okres klimakterium zwykle pojawia się między 40 a 45 rokiem życia. W niektórych przypadkach rozpoczyna się jednak znacznie wcześniej lub później. Przed Wami kilka ważnych pojęć związanych z menopauzą:
Premenopauza – jest to okres poprzedzający menopauzę. Zwykle w tym czasie miesiączki stają się bardziej lub mniej obfite, a same cykle dłuższe bądź krótsze. Mimo to kobiety nadal mogą zajść w ciąże. W okresie premenopauzy pojawiają się także pierwsze konkretne dolegliwości, np. ataki duszności.
Menopauza – czyli stan, w którym ustępuje miesiączka. O menopauzie można mówić wówczas, gdy kolejna menstruacja nie pojawia się w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Postmenopauza – rozpoczyna się po wygaśnięciu aktywności jajników. Zwykle po jakimś czasie powoli zaczynają ustępować nieprzyjemne objawy. Jednocześnie jednak kobiety zaczynają dostrzegać różne zmiany, m.in. w wyglądzie swojej skóry.
A, B, C menopauzy – charakterystyczne objawy
Objawy menopauzy wbrew pozorom dotyczą wielu obszarów, które warto podzielić. Do pierwszych charakterystycznych symptomów zaliczają się przede wszystkim nagłe uderzenia gorąca, któremu mogą towarzyszyć duszności i kołatanie serca. Kobiety stają się także bardziej wrażliwe na infekcje narządów płciowych. Ponadto zwykle pojawiają się też nasilone bóle głowy czy problemy z pamięcią i koncentracją. Jest to również czas, który wpływa na stan emocjonalny, dlatego kobiety często mierzą się m.in. z wahaniami nastroju czy depresją. Warto dodać, że czas menopauzy bardzo często jest równoległy z okresem, w którym ich dzieci zaczynają w pełni żyć swoim życiem. W związku z tym o wspomnianych dolegliwościach depresyjnych mówi się wręcz jako o „symptomie pustego gniazda”. O tym kiedy pojawią się wspomniane objawy i jakie będzie ich nasilenie, przykładowo decydują czynniki genetyczne, styl życia, stosowanie antykoncepcji, liczba ciąż czy wiek urodzenia pierwszego i ostatniego dziecka.
A, B, C menopauzy – leczenie i profilaktyka
Jeśli chodzi o środki farmakologiczne to zalecane jest przyjmowanie hormonów, które w tym wypadku dobierane są indywidualnie. Zazwyczaj są to jednak produkty ziołowe, np. kozłek lekarski, czy szałwia. W tym czasie kobiety powinny wdrażać także szereg działań profilaktycznych. Przede wszystkim należy zadbać o ilość i jakość snu oraz unikać gorących pomieszczeń. Z racji wspomnianych skoków temperatury warto zresztą ubierać się na tzw. „cebulkę”. A, B. C menopauzy to także odpowiednia dieta. Tu istotne jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie organizmu. W samej diecie nie powinna natomiast zabraknąć produktów pełnoziarnistych, nasion, orzechów, warzyw czy tłustych ryb. Klimakterium to również czas, w którym kobieta powinna zadbać o swoje psychiczne samopoczucie. W tym celu warto poszukać nowego, hobby, a w razie nasilonych problemów – zwrócić się po pomoc do specjalisty.
Foto: Pexels.com
Przeczytaj także: Sposoby na trudne miesiączki