Udar słoneczny – jak zapobiegać?

333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Udar słoneczny – jak zapobiegać
Udar słoneczny często jest efektem brawury i bezmyślności na wakacjach.

Udar słoneczny to nic innego jak efekt zbyt długotrwałego przebywania na słońcu. Jak zapobiegać groźnym skutkom przegrzania naszego ciała? Dlaczego udaru słonecznego nie wolno lekceważyć? 

Udar słoneczny – jak zapobiegać – charakterystyczne objawy 

Udar słoneczny powstaje w wyniku zbyt silnego przegrzania organizmu. Jest to stan, w którym człowiek nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w ciele ciepła. Sama temperatura jego ciała przekracza natomiast 40 stopni. Jednym z pierwszych objawów są zazwyczaj dreszcze, którym mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Następnie pojawiają się bóle w okolicach głowy i karku. O poważnym stanie mogą natomiast świadczyć zaburzenia świadomości, oddychania, czy przyspieszona czynność serca. Może pojawić się także niepokój. Niezbędna w tej sytuacji jest opieka medyczna. Wszystko po to, by nie doszło do uszkodzenia poszczególnych narządów. Pomocy należy jednak udzielić jeszcze przed ewentualnym przyjazdem karetki. Pierwszym krokiem jest przeniesienie chorego w zaciemnione miejsce i stała kontrola temperatury jego ciała. Na okolice wspomnianej głowy i karku pomocne będą chłodne okłady. Gdy widzimy, że poszkodowany jest zbyt słaby, wówczas warto ułożyć go w pozycji półleżącej. Osobie z udarem nie podajemy żadnych płynów. 

Udar słoneczny – jak zapobiegać?

Udar słoneczny – jak zapobiegać – profilaktyka 

Udarom słonecznym można zapobiec. Przede wszystkim należy unikać słońca w godzinach południowych, w których mamy najwyższe temperatury. Nie wolno natomiast zapominać o stałym nawadnianiu organizmu. W tym wypadku ulubioną kawę i herbatę zamieńmy na czystą wodę. Przed plażowaniem unikajmy tłustych i ciężkostrawnych potraw. Ponadto w upalne dni zadbajmy o osłonę głowy i szyi. Podczas nawet najbardziej przyjemnego plażowania unikajmy alkoholu. Na samym słońcu każdorazowo powinniśmy spędzać nie więcej, niż 20 minut. Nasze ubrania powinny być lekkie i przewiewne, w jasnych kolorach. Przed wyjściem na słońce obowiązkowo smarujemy nasze ciało kremem z filtrem. Udar słoneczny często bywa mylony z wyczerpaniem cieplnym. W tym wypadku jego objawy są bardzo podobne. Początkowo dochodzi do nagłego osłabienia organizmu, z czasem pojawiają się dolegliwości bólowe. Tym bardziej w sytuacji wystąpienia symptomów niezbędna jest konsultacja medyczna. Wszystko po to, by nie dopuścić do groźnych powikłań. 

Udar słoneczny – jak zapobiegać?

Udar słoneczny – jak zapobiegać – groźne powikłania 

Skutkiem udaru słonecznego może być śpiączka, a w najgorszym wypadku nawet śmierć. Najbardziej narażeni są najmłodsi, osoby starsze, a także przyjmujący leki, np. moczopędne, na cukrzycę, nadciśnienie, czy choroby serca. W grupie ryzyka znajdują się także m.in. zmagający się z otyłością i z chorobami tarczycy. Jak widzimy, udar słoneczny może być bardzo poważny w skutkach. Jego przyczyną często jest jednak zwyczajny brak wyobraźni i brawura ze strony wakacyjnych turystów. Dlatego, zamiast leczyć, warto wiedzieć, jak zapobiegać wakacyjnemu niebezpieczeństwu.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Jak dbać o skórę latem?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia