Przekop Mierzei Wiślanej – aktualizacja. Budowa nowego szlaku żeglownego na Mierzei Wiślanej wytrwale zmierza ku końcowi. Napełniono już wodą śluzę kanału żeglugowego, oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko to że połączono Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy, już zrealizowano. Jak powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk– Przekop Mierzei Wiślanej, który skróci i uprości żeglugę oraz sprawi, że nie będzie już potrzeby korzystania z Cieśniny Piławskiej, prezentuje się wspaniale i okazale. Przy każdej wizycie z radością obserwuję, jak postępują prace i że budowa zmierza dużymi krokami ku końcowi.
Przekop Mierzei Wiślanej – aktualizacja – przekop to nie wszystko
Inwestorem budowy przekopu Mierzei Wiślanej, jest Urząd Morski w Gdyni. Przekop Mierzei to dopiero pierwsza i niezwykle skomplikowana część inwestycji, wyzwanie podjęło konsorcjum firm: sopockiej NDI i belgijskiej Besix. Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski powiedział – Inwestycja obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz nowy układ drogowy z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwią przejazd nad kanałem. Poza tym zaplanowano budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.
Większość najważniejszych prac bez wątpienia już zrealizowano. Zalano m.in. śluzę kanału żeglugowego, niwelującą różnicę poziomu wód w obu zbiornikach i zapobiegającą ich mieszaniu się. Cały czas są w toku prace wykończeniowe przy montażu wyposażenia hydrotechnicznego. Oraz testy i próby ruchowe bram, a także mostów obrotowych z Nadrzędnego Systemu Sterowania. Będzie on zarządzany z budynku nowo wybudowanego Kapitanatu. Pracownicy Kapitanatu będę odpowiadać za nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi w kanale, ochronę środowiska i przeciwpożarową oraz kontrolę nad przeprawą śluzową.
Przekop Mierzei Wiślanej – aktualizacja – co w trakcie
Na Zatoce Gdańskiej trwają intensywne prace w obu częściach portu osłonowego. Cały czas wykonywany jest narzut z kamienia łamanego i układanie bloków betonowych „x-block +”. Mają one zabezpieczać falochron przed działaniem fal. Zakończono już wykonywanie podłoża i warstwy wyrównawczej z betonu i nadal realizuje się jej nadbudowę. Dodatkowo po stronie zachodniej zamontowano około połowy wyposażenia hydrotechnicznego.
Przekop Mierzei Wiślanej – aktualizacja – jeszcze dwa etapy
Wszystkie prace powinny się zakończyć za dwa miesiące. Jak zapewnia generalny wykonawca, prace toczą się zgodnie z harmonogramem. Finalnie powstający kanał żeglugowy ma mieć kilometr długości i pięć metrów głębokości. Po zakończeniu wszystkich części projektu w 2023 roku do portu w Elblągu wpłyną więc jednostki o zanurzeniu do czterech i pół metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów. W trakcie realizacji jest również druga cześć inwestycji, a mianowicie obudowa brzegów rzeki Elbląg wraz z nowym mostem obrotowym w Nowakowie. Trwają także intensywne przygotowania do trzeciej części inwestycji, budowy toru wodnego na Zalewie Wiślanym.
O znaczeniu inwestycji Przekop Mierzei Wiślanej, dla Polski i regionu Mierzei Wiślanej, opowiedział Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski. Całej wypowiedzi możecie wysłuchać tutaj:
Polecam materiał wideo: NDI/Besix – Przekop Mierzei Wiślanej – budowa od początku do czerwca 2022
Może cię również zainteresować: Przekop Mierzei Wiślanej – Port Elbląg