Eko nawyki w życiu codziennym

331

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Eko nawyki w życiu codziennym
Jak się okazuje zmiana codziennych nawyków może być bardzo prosta.

O tym dlaczego warto dbać o środowisko powiedziano już niemal wszystko. Niestety niektórym nadal wydaje się, że ekologiczne działania wiążą się m.in. z wysokimi kosztami. Przed Wami eko nawyki w życiu codziennym, które każdy bez problemu może wprowadzić do swojego życia.

Eko nawyki w życiu codziennym – zbyt dużo jedzenia 

Zastanawiamy się, czy tylko Polacy w każde święta wyrzucają po kilka ton zmarnowanej żywności? Okazuje się, że i w życiu codziennym jedzenia kupujemy zbyt dużo. Tymczasem nadprogramowe produkty szkodzą nie tylko Ziemi, ale i naszym finansom. W tym celu warto dokładnie planować posiłki, np. w perspektywie danego tygodnia. Pozostałe resztki, zamiast wyrzucać, przerobić na inne, równie kreatywne posiłki. Co najważniejsze jednak – kupujmy tylko tyle, ile będziemy w stanie zjeść. W przypadku żywności ważne jest nie tylko ile kupujemy, ale i gdzie. Tu zasada jest prosta – im bliżej lokalnego ogródka, tym mniejsze ryzyko ulatniania się gazów cieplarnianych. Nie od dziś bowiem wiadomo, że w zagranicznych owocach i warzywach nie brakuje także sztucznych konserwantów. Woda to prawdziwe źródło naszego życia. Tę w plastikowych butelkach zamieńmy jednak na typową kranówkę, nalaną do butelki z filtrem. 

Eko nawyki w życiu codziennym

Eko nawyki w życiu codziennym – idealny styl dla środowiska 

Skoro o wodzie mowa, to niestety marnujemy jej tyle samo co jedzenia. Dlaczego? Po pierwsze mamy brzydki nawyk zostawiania otwartej wody, np. podczas szczotkowania zębów. Parząc ulubioną kawę czy herbatę zwykle do czajnika nalewamy jej zbyt dużo. Dlatego starajmy się gotować ją proporcjonalnie do ilości napełnionych szklanek. Jak się okazuje, na środowisko naturalne wpływ mają także noszone przez nas ubrania oraz kosmetyki z których korzystamy. Niestety większość z nas będąc w sklepie nie czyta metek i etykiet na opakowaniu. A skoro o kupowaniu mowa, to w dzisiejszych czasach, zamiast próbować coś naprawić, kupujemy nowe. I tak przykładowo, bierzemy ubrania na uroczystość, które wkładamy tylko raz. Wymieniamy telefon, który prawdopodobnie po lekkiej naprawie spokojnie nadawałby się do dalszego użytku. Jednym z od lat powtarzanych banałów jest noszenie własnej torby na zakupy. Statystyki jasno pokazują, że, jednorazowe reklamówki rozkładają się na planecie nawet kilkaset lat. 

Eko nawyki w życiu codziennym

Eko nawyki w życiu codziennym – zły plastik 

Dziś już nie tylko ekologom serce pęka na widok lasu tonącego w plastikowych butelkach. Organizowane cyklicznie sprzątania świata, mające na celu uświadamianie społeczeństwa względem ekologii, to jedynie kropla w morzu potrzeb. Lato to bowiem sezon festynów, pikników rodzinnych, czy biwaków na łonie natury. I o ile taka forma spędzania lata jest jak najbardziej w porządku, o tyle ludzie, którzy nie raczą sprzątać swoich śmieci już nie. Tymczasem to właśnie wspomniany plastik generuje jedno z największych zagrożeń dla naszego środowiska. Stąd coraz mniejsza emisja plastikowych kubków i zamiana ich na papierowe. Jak się okazuje, zrezygnować warto także z plastikowych słomek. 

Eko nawyki w życiu codziennym

Eko nawyki w życiu codziennym – bez zbędnego prądu 

Nieco starsze pokolenia doskonale pamiętają telefony komórkowe sprzed 20 lat, które można było ładować nawet raz na tydzień. Dzisiejsze smartfony, nawet przy średnim zużyciu, muszą być ładowane przynajmniej raz na dobę. Nie mniej i sami nadużywamy zużywanie prądu. Jak to możliwe? Po pierwsze, bardzo często po naładowaniu naszego urządzenia zostawiamy ładowarkę w gniazdku. Ponadto same sprzęty pozostają włączone nawet jeżeli nie ma nas w pokoju. Nie mówiąc już o samochodach, bez których nie wyobrażamy sobie dotarcia do pracy, nawet takiej, która znajduje się w pobliżu naszego domu. Niewyobrażalne ilości spalin to prawdzie zabójstwo dla naszej planety. Na szczęście coraz więcej producentów nastawia się na produkcje aut przyjaznych dla środowiska. A gdy za oknem słoneczna pogoda, zwyczajnie zamieńmy czasem samochód na rower lub pieszą wędrówkę. Jak widać eko nawyki w życiu codziennym to prosta sprawa. Wystarczy tylko odrobina rozsądku i kreatywności.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: EkoEksperyentarium – nowa gra

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia