Bogactwo polskich sadów

256

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bogactwo polskich sadów
Bogactwo polskich sadów to różnorodność drzew owocowych i krzewów

Bogactwo polskich sadów to tysiące odmian jabłoni, grusz, śliw, wiśni i wiele, wiele innych. Nie od dziś wiadomo, że owoce odgrywają bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

Bogactwo polskich sadów – mamy się czym pochwalić

Tradycyjne sady stanowiły przez dziesięciolecia najbardziej charakterystyczny element krajobrazów wiejskich w Polsce. Starsi ludzie pamiętają wysokopienne drzewa uginające się pod ciężarem pysznych owoców. Nie były to jednak tak duże sady jak w chwili obecnej. Dziś obraz polskich sadów uległ zmianie, znajdziemy tu przede wszystkim drzewa niskopienne, znajdujące się na obszernym areale. Największymi regionami sadowniczymi są rejony Grójecko-Wareckie oraz okolice Sandomierza. Na skalę towarową uprawiane są takie gatunki jak: jabłoń, grusza, śliwa, pigwa, brzoskwinia, czereśnia i wiśnia. Z krzewów jagodowych duże znaczenie ekonomiczne ma uprawa: malin, jeżyn, porzeczek, borówki amerykańskiej czy żurawiny. Ale sady to nie tylko źródło świeżych, zdrowych owoców dla człowieka. Te zbiorowiska drzew pełnią także szereg funkcji przyrodniczych. Hamują siłę wiatru, chronią glebę przed erozją wietrzną oraz wodną. Są też schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, miejscem ich żerowania i rozmnażania się.

Bogactwo polskich sadów – krótko o jabłku

Region grójecki został nazwany największym sadem Europy

Czy powiedzenie: „zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie Ci potrzebny” jest prawdziwe? Sprawdzę to dla Ciebie i postaram się udowodnić, że polskie jabłka mają cudowne właściwości prozdrowotne i odżywcze. Może zacznijmy od tego, że Polska jest głównym producentem jabłek na świecie, a region grójecki został nazwany największym sadem Europy. Odmian jabłek jest wiele, a do najpopularniejszych należą: Gala, Gloster, Jonagold, Lobo, Ligol, Reneta, Antonówka. Każdy więc znajdzie coś dla siebie, bo jest w czym wybierać. Jabłka różnią się aromatem, smakiem, kolorem, kształtem oraz twardością. Możemy je spożywać na surowo, jak i przetworzone na różne sposoby, a każda forma będzie zdrowa i smaczna. Począwszy od dżemu, soku, jabłek pieczonych, smoothie, a na przepysznej szarlotce skończywszy. Są doskonałym dodatkiem do wielu dań: naleśników, racuchów, sałatek, ciasteczek itp. Dlatego sięgajmy po nie jak najczęściej.

Bogactwo polskich sadów – właściwości odżywcze jabłek

Jabłka są bogactwem cennych witamin, składników mineralnych, antyoksydantów oraz błonnika pokarmowego. Jedzone na surowo są źródłem witaminy C, która poprawia naturalną odporność organizmu jak również zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Ponadto uczestniczy w procesach wytwarzania kolagenu, który wzmacnia naczynia krwionośne oraz napina skórę, czym spowalnia procesy starzenia. W jabłkach znajdziemy również witaminę A, która poprawia wzrok oraz witaminę K mającą pozytywny wpływ na krzepliwość krwi. Duża zawartość potasu poprawi pracę serca i pomoże zapanować nad wahaniami ciśnienia krwi. Dodatkowo jedząc jabłka, dostarczymy sobie odpowiednią ilość wapnia, fosforu, żelaza i magnezu. Włączenie jabłek do codziennej diety usprawni pracę przewodu pokarmowego i przyspieszy procesy przemiany materii. Zawarte w nich pektyny pomogą usunąć z organizmu metale ciężkie. Obniżą również ryzyko zapadania na niektóre nowotwory, m.in. jelita grubego. Ponadto przynoszą ulgę w takich dolegliwościach jak: biegunki, wzdęcia czy zaparcia.

Bogactwo polskich sadów – śliwki

Śliwki cenione są za smak, aromat i właściwości odżywcze

Bogactwo polskich sadów to nie tylko jabłka, to również pyszne i zdrowe śliwki. Śliwki są doskonałym owocem sezonowym, bogatym w wiele odmian. Najpopularniejsze to: węgierka, renkloda, mirabelka i brzoskwiniowa. Owoce te różnią się od siebie smakiem, wielkością, kształtem, kolorem i twardością. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, które z nich się wybierze, każda porcja będzie stanowiła prawdziwą bombę witaminową. Ponadto, co niezwykle istotne regularne spożywanie śliwek ma korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Śliwka najbardziej jest znana ze swoich właściwości korzystnych dla układu pokarmowego, reguluje trawienie, poprawia apetyt i chroni przed wolnymi rodnikami. Dzięki zawartości pektyn znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego. Śliwki są bogate w składniki odżywcze. Zawierają ponad 15 różnych witamin i minerałów, oprócz błonnika i przeciwutleniaczy. Znajdziemy więc w nich witaminę C, A , K i B oraz potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor.

Bogactwo polskich sadów – borówka amerykańska nie taka amerykańska

Borówka amerykańska pysznym dodatkiem do deserów

Po nazwie tej jagody wydawać by się mogło, że borówka amerykańska uprawiana jest wyłącznie w Ameryce Północnej. Nic bardziej mylnego, gdyż Polska jest znaczącym eksporterem tych owoców. Możemy się pochwalić, że aż 85 proc. borówki rosnącej w naszym kraju, trafia na rynki zagraniczne. Ze względu na walory smakowe i niezwykłe właściwości zdrowotne, chętnie po nią sięgamy. Borówka amerykańska należy do rodziny jagód, jest słodka, jędrna i soczysta. Możemy jeść ją na surowo lub w formie przetworzonej, np. jako dżem lub sos do deserów. Jej właściwości lecznicze powinni docenić w szczególności osoby, które mają problemy ze wzrokiem, gdyż jest stosowana w leczeniu chorób oczu. Ponadto poprawia, pamięć, zmniejsza ryzyko nadciśnienia, zapobiega nowotworom oraz wspomaga pracę układu pokarmowego. Jest skarbnicą witamin, składników mineralnych oraz odżywczych, takich jak polifenole, garbniki, antocyjany czy fitoestrogeny. Śmiało mogą po nią sięgać również osoby będące na diecie, gdyż jest niskokalorycznym owocem.

Przeczytaj także: Wybieram zdrowe odżywianie !

Foto: https://pixabay.com/pl/

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia