Tarczyca – co może powodować?

236

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tarczyca – co może powodować
Tarczyca odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie niemal całego naszego organizmu.

Tarczyca to gruczoł, którego zaburzenia mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Co może powodować zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? 

Tarczyca – co może powodować – ważna część naszego ciała 

Dlaczego tarczyca jest tak ważną częścią naszego ciała? Otóż jest to gruczoł, który poprzez uwalnianie hormonów odpowiedzialny jest m.in. za prawidłowy metabolizm. Sam narząd jest niewielki i zlokalizowany u nasady szyi. Choć odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie niemal całego organizmu, to zwłaszcza na początku nie odczuwamy jej słabszej kondycji. Chora tarczyca nie daje bowiem dolegliwości bólowych. Funkcjonowanie tarczycy śmiało można porównać do klocków domina, gdzie jeden element automatycznie rzutuje na pozostałe. W przypadku chorób tarczycy mówimy o jej nadczynności, jak i niedoczynności. W zależności od typu problemu mogą pojawić się różne dolegliwości. Przy nadczynności jednym z charakterystycznych objawów jest drżenie rąk, czy nagły spadek wagi. Z powodu kołatania serca natomiast, pacjenci początkowo zwykle podejrzewają u siebie problemy kardiologiczne. Pojawiają się także kłopoty z biegunką. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania. 

Tarczyca – co może powodować

Tarczyca – co może powodować – gdy organizm cierpi 

Przeciwieństwem nadczynności tarczycy, także w przypadku objawów, jest jej niedoczynność. W ty wypadku chorzy skarzą się na gwałtowny przyrost masy ciała, mimo prawidłowej diety. Ponadto charakterystycznymi objawami są m.in. duszności, skurcze i bóle mięśni, czy zaparcia. Kobiety przy niedoczynności tarczycy mogą mieć problemy z prawidłowym utrzymaniem ciąży. Jak wyżej wspomnieliśmy, tarczyca to gruczoł, który reguluje naszą gospodarką hormonalną. W związku z tym wpływa na kondycje włosów i paznokci, które stają się bardziej łamliwe. Z kolei skóra jest bardziej sucha i chropowata. W zależności od typu problemu chorzy zazwyczaj odczuwają nieustanne uczucie zimna lub nagłe wybuchy gorąca. Problemy z tarczycą występują również u najmłodszych dzieci, gdzie w tym wypadku szczególnie początkowe objawy są utajnione. Niektóre charakteryzują się długotrwałą żółtaczką, czy opóźnieniami w rozwoju. U starszych dzieci natomiast dolegliwości mogą objawiać się, np. ochrypłym głosem, czy zaburzeniami mowy. 

Tarczyca – co może powodować – wpływ na pracę mózgu 

Problemy z tarczycą mają także ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne. Problemy ze snem, lęki, drażliwość to symptomy, które nierzadko prowadzą do stanów depresyjnych. Pacjenci skarżą się wówczas na wahania nastrojów, czy brak zainteresowania. Dolegliwości mogą także powodować zaburzenia pamięci i koncentracji. Powiedzieliśmy sobie, co może powodować problem z tarczycą. Tymczasem jakie mogą być jego przyczyny? Za jedną z nich uważa się guz przysadki mózgowej. Ponadto problemy z tarczycą może powodować m.in. przyjmowanie nadmiernej ilości hormonów. Wśród powodów wymienia się również Chorobę Gravesa-Basedowa. Jest to dolegliwość autoimmunologiczna, która produkuje zbyt duże ilości hormonu tarczycy. Ponadto u osób starszych bardzo często można zaobserwować wzrost nadreaktywnych guzków. U kobiet przyczyną może być również zapalenie tarczycy występujące po porodzie. 

Tarczyca – co może powodować – warto być czujnym 

Dolegliwości tarczycy są nie tylko poważne, ale i podstępne. Zwłaszcza na początku, zaburzenia powodują szereg nietypowych i niezwiązanych ze sobą objawów. Dlatego zwykle tak późno wzbudzają one naszą czujność. W związku z tym niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Problemy z tarczycą to też kolejny pretekst, by spojrzeć na swoje ciało holistycznie. Lecząc tę dolegliwość bowiem pacjenci dążą do poprawy samopoczucia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Ponadto my sami musimy zadbać, chociażby o właściwą dietę, aktywność fizyczną, czy zdrowy, spokojny sen.

Przeczytaj także: Tarczyca – nie tylko Hashimoto

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia