Cudowna moc akupresury stóp znana jest już od dawna. Ta najstarsza metoda zwalczania wielu dolegliwości bólowych w obecnych czasach cieszy się coraz większą popularnością. Zdrowe stopy mają ogromny wpływ na nasz organizm, bo to właśnie tam znajdują się receptory odpowiadające wszystkim organom w naszym ciele.
Na czym polega leczniczy masaż stóp?
Akupresura to metoda wywodząca się z Chin, która swych zwolenników ma już na całym świecie. Inna obowiązująca nazwa tego zabiegu, to refleksologia. W kulturze azjatyckiej stopy odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ są mapą naszego organizmu. Bardzo dużo punktów (receptorów) jest zlokalizowanych właśnie w stopach. Podeszwa stopy to również miejsce zakończenia wielu nerwów w naszym organizmie. Umiejętne uciskanie i masowanie receptorów pomaga likwidować wiele dolegliwości bólowych o różnej etiologii. Pamiętajmy, że podczas masażu stóp oddziałujemy na cały nasz organizm. Jednak aby osiągnąć zamierzony cel, zabiegi należy powtarzać seryjnie. Dodajmy jednak, że pierwsze pozytywne skutki zaczniemy odczuwać już po kilku masażach.
Cudowna moc akupresury stóp – główne zalety
Główną zaletą akupresury (refleksologii) jest fakt, że nie obowiązuje tu żadna granica wiekowa. Może być stosowana zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Oprócz najważniejszego zadania jakie pełni refleksologia, czyli pomocy w walce z bólem, przyczynia się również do:
-łagodzenia stresu poprzez wprowadzenie organizmu w stan relaksacji;
-wspomagania procesów detoksykacji organizmu – wspierając między innymi pracę wątroby, nerek oraz jelit;
-usprawniania funkcjonowania układu nerwowego, dzięki odblokowaniu szlaków bodźców nerwowych;
-produkcji endorfin (hormonów szczęścia) oraz zamykania tzw. „bramek bólu”;
-poprawy pracy układu krążenia – umożliwiając właściwą cyrkulację krwi i poprawiając ukrwienie tkanek;
-usuwania złóg i toksyn, które przynoszą ulgę obolałym stopom.
Wpływ akupresury na prawidłowe ukrwienie
Akupresura ma ogromny wpływ na ukrwienie narządów w naszym organizmie, co w konsekwencji prowadzi do poprawy ich funkcjonowania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ krew jest środkiem transportującym wszelkie substancje odżywcze, tlen, hormony, przeciwciała, jak również produkty rozpadu. Wszystkie uszkodzenia w całym ustroju (narządy, mięśnie) mogą być wyleczone tylko w drodze ich odpowiedniego ukrwienia. Oznacza to więc, że im lepsze ukrwienie, tym szybciej przebiega proces leczenia.
Jak wygląda zabieg akupresury
Główną zaletą zabiegu akupresury jest fakt, że do jego wykonania nie potrzebujmy żadnych skomplikowanych sprzętów. Do masażu wystarczą tylko opuszki palców. Możemy go wykonać samodzielnie, bądź udać się do specjalisty (refleksologa). Warunkiem wykonania dobrego masażu jest to, że zarówno masażysta jak i osoba masowana muszą znajdować się w wygodnej pozycji. Dlatego stopa masowanej osoby powinna być swobodnie dostępna dla masażysty. Do masażu użyjmy kremu lub oliwki. Każdy receptor możemy masować około 5 minut. Wyjątek stanowi masaż receptorów wątroby i kręgosłupa, tu zalecane jest skrócenie zabiegu. Przed rozpoczęciem akupresury stóp konieczne jest spełnienie określonych warunków:
-tkanki osoby masowanej muszą być rozluźnione;
-stopy powinny być odsłonięte, jak również pozbawione jakichkolwiek elementów garderoby czy biżuterii;
-skóra stóp powinna być czysta oraz zdrowa. Nie wykonujmy akupresury w przypadku chorób skóry, takich jak między innymi grzybica;
-należy stopniowo przechodzić od bodźców na tkanki powierzchowne do bodźców na tkanki położone głębiej;
-w przypadku wielu chorób u osoby masowanej, zaczynamy stosować masaż na objawy, które są najbardziej uciążliwe;
-podczas masażu receptorów w okolicy palców stóp i kości śródstopia, należy zgiąć nogę w kolanie.
Klasyczną akupresurę stóp zaczynamy od masowania receptorów odpowiadających za poszczególne narządy. I tak to wygląda w kolejności: nerki, moczowód, pęcherz, głowa, żołądek, jelita, wątroba, trzustka, punkty limfatyczne. Na końcu masujmy pozostałe wrażliwe punkty. Masaż taki wykonujemy u osoby, która nie ma trudno gojących się ran oraz migreny.
Cudowna moc akupresury – przy jakich dolegliwościach stosować?
Według niektórych specjalistów masaż powinien być wykonywany profilaktycznie, aby chronić nasz organizm przed chorobami i stanami zapalnymi. Jednak zazwyczaj stosujemy go dopiero w momencie wystąpienia dolegliwości bólowych. Masaż punktów na stopach zalecany jest szczególnie przy następujących dolegliwościach:
-bóle w obrębie kręgosłupa i karku, jak również bóle głowy i migreny;
-sztywność mięśni;
-schorzenia zatok;
-bezsenność oraz problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi;
-schorzenia pęcherza moczowego, a także zespół jelita drażliwego;
-trądzik u dorosłych oraz egzema;
-infekcja górnych dróg oddechowych;
-schorzenie układu pokarmowego.
Przeciwwskazania do masażu
Masaż stóp poprzez uciskanie receptorów zalecany jest w większości przypadków, jednak istnieją również przeciwskazania do masażu. Należą do nich przede wszystkim problemy skórne, takie jak: grzybica, rany, owrzodzenia i choroby zakaźne skóry. Dodatkowo przeciwwskazaniami są: żylaki, ostre i przewlekłe infekcje z gorączką, osteoporoza oraz cukrzyca. Masaż nie powinien być także wykonywany u kobiet w ciąży.
Cudowna moc akupresury stóp – kilka cennych porad od refleksologa
Temat akupresury stóp jest uznawany za sztukę, ponieważ efekty terapii zależą od manualnych umiejętności terapeuty. Tylko prawidłowe i precyzyjne rytmiczne masowanie wyzwoli mechanizmy budowania równonogi i zdrowia. Aby bardziej zagłębić się w temat, udaliśmy się do Pana Michała Kuliga, który zajmuje się między innymi refleksologią. Zapytany, na jakie dolegliwości pomaga akupresura stóp, odpowiedział, że jest ona w stanie poprawić funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Ważne jest, żeby zabieg zacząć od nerki, po to, żeby wydalić wszystkie negatywne substancje. Dalej możemy już masować kolejne receptory na stopie. Może się zdarzyć, że po masażu pacjent oddaje ciemniejszy mocz. Jest to pozytywny sygnał oczyszczania się organizmu ze zbędnych substancji.
Na pytanie, czy masaż jest bolesny, Pan Michał odpowiedział, że zazwyczaj jest to zabieg przyjemny. Jednak bywa, że w miejscu ucisku tam, gdzie występuje receptor odpowiedzialny za chory narząd, pojawia się dyskomfort bólowy. Jest to sygnał dla masażysty, który dodatkowo wyczuwa pod palcami chory receptor w postaci zgrubienia, złogu. Pan Michał dodał, że zabieg w zależności od schorzenia możemy wykonywać do kilku razy dziennie. Powinien trwać od 2 do 5 minut. Na pytanie, czy poleca maty do akupresury, usłyszeliśmy: „Jeśli wyżłobienia w macie pokrywają się z naturalnym kształtem stopy, to tego rodzaju nacisk, stymulacja, ma pozytywne oddziaływanie na ludzki organizm„.
Przeczytaj także: Jak pokonać bezsenność?