Obwodnica Grodziska Mazowieckiego już otwarta

po wielu latach mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego doczekali się obwodnicy miasta

462

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przecinanie wstęgi na otwarcie obwodnicy Grodziska Mazowieckiego
przecinanie wstęgi na otwarcie obwodnicy Grodziska Mazowieckiego, ponad 3 tys mieszkańców biło rekord

Od dziś rana zachodnia obwodnica Grodziska Mazowieckiego jest przejezdna dla kierowców. Otwarta 4 lutego droga została oddana do użytku miesiąc przed terminem.

Nowa droga po 20 latach oczekiwań

W sobotę oficjalnie otwarto zachodnią obwodnicę Grodziska Mazowieckiego. Trasa powstała w nowym śladzie drogi wojewódzkiej nr 579. Obwodnica połączyła węzeł Grodzisk Mazowiecki na autostradzie A2 z miejscowością Kałęczyn, gdzie krzyżuje się ze starym śladem drogi 579. Jest to ponad 7 km jednojezdniowa droga z dwoma pasami ruchu o nawierzchni bitumicznej i obustronnym poboczem.

W uroczystościach, oprócz mieszkańców i burmistrza Grodziska Grzegorza Benedykcińskiego, wzięli udział m.in. zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Obecny również marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, podkreślił znaczenie inwestycji. Przypomniał, że mieszkańcy Grodziska i okolic czekali na jej realizację od 20 lat. Dodał, że głównym jej celem było zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Grodziska i wyprowadzenie tranzytu ciężarówek przez jego centrum. Dzięki temu jej beneficjentami są też kierowcy ciężarówek, które przejeżdżały przez miasto, jak i tych jadących do licznych centrów logistycznych i obiektów przemysłowych.

otwarcia dokonał Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego
jest to największa inwestycja Województwa, otwarcia dokonał Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

Nowe połączenie Grodziska Mazowieckiego z A2

Inwestycja objęła budowę 3 obiektów mostowych, w tym mostu na rzece Mrowna i wiaduktu drogowego nad linią kolejową 447, będącą fragmentem CMK i łączącą stację Warszawa Zachodnia i Grodzisk Mazowiecki. Powstały również drogi serwisowe i ścieżki rowerowe oraz 5 skrzyżowań, w tym 3 typu rondo. Na długości 1,6 kilometra postawiono ekrany akustyczne zapewniające mieszkańcom okolicznych posesji zabezpieczenie przed hałasem komunikacyjnym. Zakres prac – wymagający szczególnej uwagi – obejmował branżę sanitarną, w tym przebudowę gazociągu wysokiego ciśnienia na długości 378 m. Wykonawcą obwodnicy Grodziska był STRABAG. To firma zaangażowana w budowę infrastruktury drogowej w różnych częściach kraju. Umowę podpisano z Mazowieckim Zarządem Dróg w Warszawie 27 sierpnia 2020 roku. Prace rozpoczęły się w drugiej połowie września 2020 r. i zakończyły miesiąc przed planowanym terminem. Kontrakt opiewał na 155,5 mln zł brutto, z czego około 120 mln pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

Nowa organizacja ruchu – Obwodnica Grodziska

Wraz z przejezdnością na obwodnicy Grodziska, od rana 6 lutego obowiązuje nowa organizacja ruchu w mieście. Według Andrzeja Korpysa, naczelnika wydziału zarządzania drogami gminnymi w grodziskim magistracie, zgodnie z nią, ruch dla ciężarówek będzie poprowadzony także przez ul. Transportową i Chrzanowską z możliwością zawrócenia na tej. – Potrzeba dostępu do ul. Transportowej wynika z obecności w tym rejonie wielu firm – tłumaczy Anrzej Korpysa. Według niego należy się spodziewać, że część kierowców będzie jeździć „po staremu” i łamać nowe regulacje drogowe. Dodaje, że po kilku dniach powinni do nich przywyknąć.

wywiad z Marszałkiem Adamem Struzikiem
Dominik Kubalski rozmawiał z Marszałkiem Adamem Struzikiem o Obwodnicy Grodziska Mazowieckiego

O inwestycji opowiedział nam Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

przeczytaj o najszybszym aucie produkcyjnym, rodzinny sedan Tesla S robi setkę w 2s

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia