Co powoduje chore zatoki?

352

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Co powoduje chore zatoki?
Chore zatoki to nie tylko przewlekły katar. Jakie inne objawy powodują?

Wiosna to trudny czas, chociażby dla alergików. Uczucie zatkanego nosa może jednak towarzyszyć nam nie tylko z powodu alergii. Co powoduje chore zatoki? Jak sami możemy zadbać o ich zdrowie? 

Co powoduje chore zatoki? 

Na początek warto podkreślić, jak ważną rolę zatoki odgrywają w naszym organizmie. Są one bowiem pewnego rodzaju amortyzatorem, chroniącym delikatne struktury naszego mózgu. Ponadto modulują nasz głos i nawilżają wdychane przez nas powietrze. Zatoki wyposażone są w filtry, w których gromadzą się bakterie. Dlatego w momencie ich uszkodzenia, może dojść do infekcji, chociażby poprzez nagromadzenie się dużej ilości śluzu. Jak wyżej wspomnieliśmy, chore zatoki bardzo często są skutkiem alergii na różnego typu pyłki, roztocza, a nawet środki czystości znajdujące się w naszym domu. Oczywiście jedną z głównych przyczyn jest także nieleczone przeziębienie. Wielu z nas zna to uczucie, gdy pomimo wyleczonej infekcji wirusowej, nasz nos jest nadal zatkany. W tym wypadku przyczyną może być skrzywiona przegroda nosowa. Chore zatoki bardzo często powodują różnego typu czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczone powietrze, czy dym papierosowy unoszący się w pomieszczeniach. Wiadomo też, że naszym zatokom nie sprzyja powietrze suche.  

Chore zatoki mogą powodować nawet środki czystości znajdującymi się w naszym domu.

Jak dbać o zatoki? 

Chore zatoki mogą powodować również takie czynniki jak: 

– astma oskrzelowa; 

– przewlekła choroba płuc; 

– zakażenie HIV; 

– zaburzenia hormonalne; 

Częstym powodem jest również nadużywanie kropli do nosa, zwłaszcza przy przewlekłym katarze. Jedną z najczęstszych dolegliwości w tym przypadku jest zapalenie zatok. Dolegliwości towarzyszą przede wszystkim nieprzyjemne objawy, np. 

– bóle głowy; 

– niedrożny nos; 

– dolegliwości bólowe twarzy; 

– zaburzenia węchu; 

– stan podgorączkowy; 

– charakterystyczna żółta wydzielina; 

Wspomniana wydzielina bardzo często powoduje również uporczywy kaszel, na który skarżymy się szczególnie w nocy. Zapalenie zatok może mieć różny przebieg i trwać od czterech tygodni do nawet kilku miesięcy. Leczenie także uzależnione jest od stopnia nasilenia problemu. Na początku zazwyczaj stosuje się środki farmakologiczne, w celu łagodzenia dolegliwości bólowych. Oprócz tego zalecane jest płukanie nosa roztworem soli. Niekiedy jednak konieczny może być zbieg chirurgiczny. Przeprowadzany jest on głównie w przypadku osób z krzywą przegrodą nosową, lub gdy w ich przegrodzie znajdują się polipy. 

Herbatki ziołowe czy roztwór soli to naturalne metody, które pomogą oczyścić nasze zatoki.

Profilaktyka zdrowych zatok 

Alergicy lub osoby, które mają problem z zatokami powinny szczególnie o nie dbać. O wszystko to możemy zadbać w warunkach domowych. Zimą nie wychodźmy na dwór bez nakrycia głowy. Dbajmy o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza w naszym domu regularnie je wietrząc – zwłaszcza w okresie grzewczym. Dobrze znanym sposobem nawilżania powietrza jest układanie mokrego ręcznika na kaloryferze. Pamiętajmy o, choć kilkunastominutowym spacerze, nawet w pochmurny dzień. Nie należy zapominać o nawadnianiu organizmu. Tu pomocne mogą okazać się herbatki i napary z takich ziół jak: szałwia, czy koper. Także w aptece można znaleźć mnóstwo sprawdzonych kropli i aerozoli do nosa. Obok wspomnianego zapalenia zatok, częstą dolegliwością są również ich polipy. Tu obok uczucia zatkanego nosa, do charakterystycznych objawów należy m.in. chrapanie, łzawienie oczu, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, czy zaburzenia węchu i smaku. Kolejnym problemem może być grzybica zatok. 

Groźne powikłania 

W przypadku grzybicy zatok również mamy kilka mniej typowych symptomów, a jest to nieprzyjemny zapach z ust, czy obrzęk w okolicy oczodołów. Powiedzieliśmy sobie co powoduje chore zatoki. Tymczasem bardzo ważne jest, by nie dopuścić do pojawienia się powikłań. Do nich zaliczamy bowiem: 

– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych; 

– ropień oczodołu;

– zaburzenia widzenia; 

– choroby mózgu; 

– zapalenie ucha;

– obrzęk powiek; 

– zapalenie kości czaszki; 

– zaostrzenie astmy oskrzelowej; 

W zatokach może także rozwinąć się nowotwór. Objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność to bóle głowy, guzki w okolicach twarzy, czy częste krwawienie z nosa. Nowotwór może dotknąć nie tylko osoby uskarżające się wcześniej na dolegliwości zatok. W grupie ryzyka są m.in. pracownicy fabryk. Diagnoza stawiana jest na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego oraz szeregu badań. Stan naszych zatok najlepiej obrazuje tomografia komputerowa. Niekiedy, np. w celu usunięcia nadmiaru ropy przeprowadzane jest nakłucie, gdzie w czasie zabiegu do badania pobierane są płyny. 

W przypadku chorych zatok jest bardzo ważne, by nie dopuścić do groźnych powikłań.

Chore zatoki to duży problem 

Leczenie zatok często wymaga dużej cierpliwości. Warto dodać, że chore zatoki nie muszą być skutkiem przeziębienia. Przy nadwrażliwości zatok nawet zwykła zmiana temperatury może okazać się problemem. Chore zatoki utrudniają życie codzienne, a nieleczone mogą prowadzić do groźnych skutków. Nieodłączną częścią ich złej kondycji wydaje się katar, jednak pamiętajmy, że oprócz kataru mamy szereg innych objawów. Dlatego w przypadku ich pojawienia się, jak najszybciej wykonajmy badania. W przeciwnym razie mogą pojawić się dolegliwości, które następnie będzie trudno wyleczyć. 

Przeczytaj także: Alergie – na co jesteśmy uczuleni?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia