Niepełnosprawność – czy można oddać krew?

346

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niepełnosprawność – czy można oddać krew?
Coraz więcej osób młodych, w tym ludzi z niepełnosprawnościami decyduje się oddać krew.

Każdego dnia nasza krew może być komuś pilnie potrzebna. W przypadku jej oddania istnieją jednak pewne przeciwwskazania, a sam temat budzi szereg wątpliwości. Niepełnosprawność – czy można oddać krew? Jakie inne choroby wykluczają nas również z tej możliwości? 

Każdy przypadek jest inny 

Jak wiemy, oddawanie krwi to dobrowolne przekazanie jej do banku krwi, która następnie przekazywana jest do transfuzji osobom potrzebującym. Warunkiem koniecznym jest w tym wypadku ukończenie 18 lat. Niepełnosprawność – czy można oddać krew? Jak się okazuje, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Jest to bowiem zależne od rodzaju niepełnosprawności. Przykładowo – niepełnosprawność intelektualna i zanik mięśni to problemy, które z góry wykluczają taką możliwość. Jeżeli natomiast chodzi, np. o dysfunkcję wzroku, czy słuchu, to mamy tu zgodę. Warunkiem jest jednak osoba towarzysząca, która pomoże ewentualnie wypełnić niezbędny kwestionariusz. Problemem mogą być również niektóre niepełnosprawności ruchu, w tym amputacje kończyn, a to wyłącznie ze względu na techniczną możliwość dostania się do centrum krwiodawstwa. Pamiętajmy jednak, że niepełnosprawność to nie tylko ta widoczna gołym okiem. Dlatego istnieje wiele innych przeciwwskazań wynikających z różnych schorzeń, czy chorób. Ponadto możliwość oddania krwi wyklucza także przyjmowanie różnych leków. 

Nie wszystkie niepełnosprawności wykluczają możliwość oddania krwi.

Niepełnosprawność – czy można oddać krew – inne przeciwwskazania 

Jednym ze znacznych przeciwwskazań są choroby serca i układu krążenia w tym choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, czy miażdżyca znacznego stopnia. Krwi nie można oddać także tuż po przebytym zawale. Pod względem przewlekłych chorób, do przeciwwskazań należą również m.in. 

– choroby psychiczne;

– dolegliwości układu pokarmowego; 

– problemy układu moczowego i płciowego;

– choroby nowotworowe; 

– dolegliwości skóry; 

– choroby krwi; 

– cukrzyca; 

– niektóre choroby psychiczne; 

– choroby układu nerwowego, np. padaczka; 

– dolegliwości zakaźne, np. zakażenie wirusem HIV lub zapalenie wątroby typu C; 

– reakcja anafilaktyczna; 

– choroby nerek; 

– ostre problemy układu oddechowego; 

– zaostrzona choroba alergiczna; 

To jednak nie wszystko. Przeciwwskazaniem do oddania krwi są również nawracające omdlenia i napady drgawkowe. Krwi nie można też oddać w określonym czasie po przyjęciu większości szczepień. Wykluczeniem jest też ciążą, a także okres sześciu miesięcy po porodzie. Wstrzymać należy się także podczas zwykłej infekcji wirusowej oraz miesiączki. 

Przed podjęciem decyzji o oddaniu krwi należy skonsultować się z lekarzem.

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Jak widzimy przeciwwskazań jest tak wiele, że zanim oddamy krew zdecydowanie warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Tu bowiem problemem mogą być zarówno współistniejące choroby, jak i przyjmowane środki farmakologiczne, np. leki przeciwzakrzepowe. Przykładowo przeciwwskazaniem do oddania krwi jest leczenie nadciśnienia, a to ze względu na przyjmowane leki, które mogą źle wpływać na jej biorcę. Jak wyżej wspomnieliśmy, dawcą krwi może zostać każda osoba, bez wymienionych przeciwwskazań, która ukończyła 18 lat. Osoby niepełnoletnie również mają taką możliwość, muszą jednak uzyskać wcześniej pisemną zgodę rodziców. Tymczasem wykluczeniem względem oddania krwi mogą być nie tylko wyżej wymienione choroby, ale i zły styl życia. Dlatego wiadomym przeciwwskazaniem będzie przykładowo stosowanie różnego typu używek. 

Oddawanie krwi krok po kroku 

Wśród często zadawanych pytań jest również, to, czy zawsze trzeba oddać pełną krew. Dlatego tu warto wspomnieć o metodach pobierania krwi: 

– metoda konwencjonalna, w której pacjent jednorazowo oddaje pełną krew w ilości 450 mililitrów. W przypadku mężczyzn czas wynosi 8 tygodni, a w przypadku kobiet 12; 

– sposób plasmaferezy automatycznej, gdzie krew oddawana jest w ilości 600 mililitrów e odstępach nie krótszych, niż dwa tygodnie; 

–  metoda cytaferezy, w której dawca oddaje tylko wybrane jednostki krwi w odstępach nie krótszych, niż dwa tygodnie; 

Do samego oddania krwi należy się również dobrze przygotować. Dzień wcześniej trzeba dobrze wypocząć. Sama dieta tego dnia powinna być bogata w węglowodany. Po oddaniu krwi należy uzupełnić płyny, najlepiej z dodatkiem cukru. Warto także jak najmniej obciążać rękę, z której pobierana była krew. Oddanie krwi jest w jakiś sposób obciążeniem dla organizmu, dlatego unikajmy gwałtownych zmian pozycji ciała. 

Oddanie krwi? Ważny temat! 

Jeżeli pierwszy raz oddajesz krew, pamiętaj, że tego dnia przysługuje ci wolny dzień w pracy. Przy pierwszym razie warto także pójść z osobą towarzyszącą. Jak wyżej wspomnieliśmy, krew może być potrzebna każdego dnia każdemu z nas. Pacjenci mogą jej potrzebować na skutek wypadku, choroby, czy ran odniesionych podczas wojny, Na szczęście świadomość społeczna w tym zakresie staje się coraz większa, a do oddawania krwi garnie się coraz więcej młodych ludzi. W wielu przypadkach chęć oddania krwi przekazywana jest wręcz z pokolenia na pokolenie. Także osoby z niepełnosprawnościami, mimo swoich dysfunkcji pragną przekazać cząstkę siebie potrzebującym.

Przeczytaj także: Polski Czerwony Krzyż – oddział Legionowo

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia