Niezwykłe właściwości borówki

330

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Badania wykazują, że codzienne spożywanie borówek korzystnie wpływa na pracę mózgu i pomaga obniżać ciśnienie krwi

Niezwykłe właściwości borówki zostały docenione już jakiś czas temu, jednak to dopiero w ostatnich latach zaczęły cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Te niewielkie, słodkie i smaczne owoce w sposób złożony oddziałują na ludzki organizm. Pozytywnie wpływają na pracę narządu wzroku, obniżają ciśnienie krwi, a także wspomagają pracę serca i mózgu. Ponadto są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy.

Borówka — polska specjalność

Polska jest największym producentem borówki w Unii Europejskiej

Borówka wysoka, często nazywana amerykańską, jest rośliną z rodziny wrzosowatych, spokrewnioną z żurawiną i jagodą. Pochodzi z Ameryki Północnej — przede wszystkim z obszarów Kanady i Stanów Zjednoczonych. W naturalnym środowisku występuje także w Japonii i niektórych rejonach Europy. Borówka jest uprawiana w wielu krajach, ale to właśnie Polska jest liderem produkcji europejskiej. Zajmuje bowiem pierwsze miejsce, zaś obszar, na którym znajdują się uprawy tego owocu, przekracza 5,5 tys. hektarów. Pod względem wielkości zbiorów, polskie plantacje również wyprzedzają inne kraje europejskie. Mowa tu między innymi o Holandii, Włochach, Francji, Rumunii czy Ukrainie. Nasze owoce trafiają na eksport do Krajów Europy Zachodniej, ale także na rynki azjatyckie i inne kontynenty.

Niezwykłe właściwości borówki – czemu zawdzięcza ona swoją popularność?

Owoce borówki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie — są nie tylko niskokaloryczne, smaczne, ale także niezwykle zdrowe. Ten słodki, soczysty owoc jest wykorzystywany do przygotowywania konfitur, dżemów, soków i nalewek. W sezonie letnim najlepiej jednak smakuje na surowo oraz jako dodatek do lodów, ciast czy deserów. Osoby będące na diecie śmiało mogą sięgnąć po borówkę, jako przekąskę w ciągu dnia. Doskonale sprawdzi się z jogurtem, owsianką, placuszkami czy omletem. Owoce borówki zyskały jednak popularność nie tylko dzięki walorom smakowym, ale także licznym właściwościom prozdrowotnym. W ich wnętrzu i skórce ukryte są bowiem witaminy, minerały oraz związki, które dobroczynnie wpływają na nasz organizm.

Niezwykłe wyniki badań

Naukowcy z King’ s College w Londynie przeprowadzili 12-tygodniowe badanie wśród 61 zdrowych kobiet i mężczyzn w wieku 65-81 lat. Połowa z tych osób codziennie spożywała 26 g sproszkowanych liofilizowanych borówek. Wyniki badań wykazały u nich poprawę funkcji poznawczych, wzmocnioną pamięć krótkotrwałą oraz krótszy czas reakcji. Ponadto zaobserwowano obniżenie ciśnienia krwi o 3,59 mmHG w porównaniu z osobami, które przyjmowały środek placebo. Według wyliczeń naukowców powinniśmy dziennie zjadać 75-80 borówek po to, aby między innymi poprawić pracę serca i mózgu.

Właściwości lecznicze borówki

Właściwości lecznicze borówki zaczęto doceniać dopiero w XX wieku — wtedy też rozpoczęto jej uprawę. Osoby dbające o własne zdrowie, powinny koniecznie włączyć ją do swojej codziennej diety. Odczują wówczas pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Owoce borówki posiadają bowiem takie właściwości lecznicze jak:

-poprawa pracy narządów wzroku;

-normalizowanie ciśnienia tętniczego krwi i zapobieganie rozwojowi nadciśnienia;

-przeciwdziałanie powstawaniu komórek nowotworowych;

-zapobieganie marskości wątroby;

-pozytywny wpływ na pamięć i ochrona przed rozwojem choroby Alzheimera;

-wspomaganie prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku;

-zapobieganie dysfunkcjom w pracy układu trawiennego;

-poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci;

-silna antyoksydacyjna organizmu i ochrona przed starzeniem się ustroju;

-uzupełnienie niedoborów witaminowych i mineralnych w organizmie.

Niezwykłe właściwości borówki – wpływ na nasz wzrok

Borówka ze względu na bogactwo witaminy A, ma pozytywny wpływ na nasz wzrok. Znacznie poprawia pracę tego narządu, a jej właściwości były doceniane już podczas II wojny światowej. Wtedy to zalecano pilotom sterującym samoloty w czasie zmierzchu i nocy spożywanie właśnie tego owocu. Dzięki wysokiej zawartości antocyjanów borówka korzystnie wpływa na regenerację zmęczonych elementów gałki ocznej, tym samym usprawniając proces odczytywania obrazu w ciemności. Dodatkowo jej ekstrakt stosuje się w leczeniu chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Jednak według opinii ekspertki w dziedzinie optometrii, Justyny Nater, borówki mają działanie wspomagające, ale brakuje im właściwości, żeby cofnąć powstałe już wady wzroku. „Żeby leczyć zwyrodnienie siatkówki, trzeba podawać leki okulistyczne i stosować różne zabiegi lecznicze” — stwierdza kobieta.

Wartości odżywcze borówki

Borówka doskonale sprawdzą się jako dodatek do deserów, ciast, lodów czy jogurtu

Borówka należy do tego samego gatunku, co jagody leśne, jednak wyróżnia ją bogactwo składników, które mają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Oprócz wysokiej zawartości witaminy A w swoim składzie zawiera także sporą dawkę witaminy C, B, E oraz kwas foliowy i niacynę. Dodatkowo bogata jest w pierwiastki, takie jak: wapń, żelazo, potas, sód, cynk oraz magnez. Ponadto jest źródłem błonnika, który ma wpływ na prawidłową pracę jelit.

Niezwykłe właściwości borówki – ochrona przeciwnowotworowa

Do najkorzystniejszych właściwości prozdrowotnych borówki należy ochrona przeciwnowotworowa. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów jest skuteczna nie tylko w profilaktyce, ale także jest wsparciem w leczeniu raka. Ustalono bowiem, że wyciąg z borówek intensyfikował efektywność radioterapii oraz zmniejszał rozrost komórek sprzyjających rozwojowi raka. Antyoksydanty hamują namnażanie się wolnych rodników, które uważane są za jedne z bezpośrednich przyczyn powstawania nowotworów. W 2017 roku zespół badawczy ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Missouri opublikował wyniki badań nad wpływem wyciągu z borówek na leczenie raka szyjki macicy. U grupy osób gdzie oprócz radioterapii wprowadzono również leczenie ekstraktem z tego owocu, zauważono 70% spadek ilości komórek rakowych. W grupie osób leczonych samą radioterapią zanotowano natomiast zaledwie 25% spadek.

Przeczytaj także: Działanie komory hiperbarycznej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia