W jaki sposób ekonomia gig kształtuje przyszłość pracy?

Czym jest gig ekonomia i jak ona kształtuje rynek pracy?

151
gig ekonomia
gig ekonomia

Dzięki rozpowszechnieniu Internetu tradycyjna siła robocza przeszła już znaczące zmiany. Rzeczy takie jak poczta elektroniczna i telekomunikacja uczyniły pracę bardziej elastyczną. Czy zbliżyły ludzi, nawet jeśli są geograficznie daleko od siebie. Umożliwiło to również rozwój ekonomii gig. Dzięki rozwojowi technologii możliwa jest także gra w kasynach takich jak Verde Casino bez wychodzenia z domu.

Obecnie ludzie mają większą elastyczność w swoich modelach zatrudnienia. Nie muszą już polegać na klasycznej pracy od 9 do 17, aby zapewnić sobie utrzymanie. Zamiast tego mogą prowadzić bardziej kreatywne i wydajne życie zawodowe, podejmując pracę krótkoterminową według własnego uznania lub potrzeby. Jest to znane jako ekonomia gig.

Natomiast dlaczego gig ekonomia ma tak wielki wpływ na przyszłość pracy. Jakie możliwości stwarza zarówno dla firm, jak i pracowników?

Czym jest gig ekonomia?

Czy kiedykolwiek korzystałeś z aplikacji, aby zadzwonić do niezależnego taksówkarza, zarezerwować wynajem wakacyjny, zamówić jedzenie lub kupić domowe produkty? To wszystko są przykłady ekonomii gig. Wiele ról można sklasyfikować jako część tego modelu, w tym:

  • freelancerzy,
  • konsultanci,
  • niezależni wykonawcy,
  • pracownicy tymczasowi.

Ogólnie rzecz biorąc, ekonomia gig polega na wymianie pracy na pieniądze między osobami fizycznymi lub firmami za pośrednictwem platform cyfrowych. Platform które bezpośrednio łączą dostawców i klientów w krótkim okresie i są płatne zgodnie z rzeczywistym użyciem.

W ostatnich latach gig ekonomia rozkwitła, ponieważ pojawiły się różne aplikacje do obsługi niemal każdego aspektu branży usługowej. Zmiany wprowadzone przez pandemię koronawirusa tylko przyspieszyły rozwój gig ekonomii. Ludzie pozostający w domu i minimalizujący kontakty wybierają osobiste dostawy do domu dla wielu codziennych obowiązków i potrzeb konsumenckich. Według raportu Mastercard globalne transakcje związane z gig ekonomią będą rosły o 19% rocznie do około 486 miliardów dolarów do 2024 roku.

Przykłady ekonomii gig

Najbardziej rzucającym się w oczy przykładem gig ekonomii jest freelancing. Internet i duże zbiory danych pozwoliły gospodarce gigów zaistnieć i przekształcić się w usługi, z których ludzie mogą faktycznie korzystać. Dziś wystarczy połączyć się z Internetem, aby zawrzeć umowę lub przeprowadzić transakcję.

Wiele firm, takich jak TaskRabbit, Fiverr i Handy, korzysta z ekonomii gig. W szczególności wolą one korzystać z rynku opartego na ocenach z bezpiecznymi systemami płatności. Zwykle sformatowanymi jako aplikacja niestandardowa lub na zamówienie. W międzyczasie platformy w chmurze ułatwiły to wszystko, umożliwiając łączenie niezależnych pracowników, pracodawców, przedsiębiorców i klientów.

  • Niektóre aplikacje, które mogą pomóc pracownikom platformowym zorganizować swoje życie zawodowe to: Upwork (usługi freelancerskie), Airtasker (tworzenie listy rzeczy do zrobienia).
  • Przykłady aplikacji dla gig ekonomii: Fiverr (usługi freelancerskie), TaskRabbit (projekty remontowe), Uber (transport).

Micha Kaufman, założyciel i dyrektor generalny Fiverr, powiedział kiedyś, że platformy gig ekonomii stają się marką osobistą i tożsamością zawodową zatrudnionego przez nie pracownika. Dobre platformy gig ekonomii nagradzają dobrą pracę i doskonałe wyniki wiarygodnymi informacjami zwrotnymi. Informacjami które zwiększają zaufanie i zachęcają do dalszego prowadzenia działalności.

Jak ekonomia gig wpisuje się w przyszłość pracy?

Dzięki nowej fali platform internetowych, pracownicy biorący udział w krótkoterminowej „pracy cyfrowej” zazwyczaj otrzymują pieniądze po wykonaniu każdego zadania. Według niedawnego badania Manulife Investment Sentiment Index (MISI), 31% profesjonalistów robi to przynajmniej w niepełnym wymiarze godzin.

Dawno minęły czasy, gdy freelancerzy musieli poświęcić niesamowitą ilość czasu na budowanie profesjonalnej reputacji, zanim otrzymali pierwszego centa. Dziś zajmują się tym platformy cyfrowe, które stanowią podstawę gospodarki gig. Zapewniając przejrzyste narzędzia oceny klientów, proste mechanizmy rozstrzygania sporów i rygorystyczne procesy weryfikacji, platformy te łagodzą obawy użytkowników, a tym samym pomagają zmniejszyć bariery wejścia do dużych sektorów gospodarki.

Sukces Ubera pokazuje, że gig ekonomia naprawdę działa i pasuje do przyszłości pracy. Wiele firm postrzega tymczasowe umowy z freelancerami o unikalnych umiejętnościach jako bardziej opłacalną długoterminową strategię nadążania za zmieniającymi się wymaganiami rynku niż ciągłe przekwalifikowywanie stałych pracowników.

Według felietonisty The New York Times, Thomasa Friedmana: „To, co można zrobić, zostanie zrobione”. W dobie rozwoju technologicznego nikt nie może pozwolić sobie na spoczęcie na laurach. Potrzeby rynku nieustannie się zmieniają ze względu na coraz szybszy postęp technologiczny. Oznacza to, że tradycyjny rozwój kariery może być znacznie trudniejszy — zwłaszcza dla pracowników platformowych. Bez ustrukturyzowanej ścieżki kariery ich osiągnięcia na jednej platformie zazwyczaj nie są szanowane przez inną — ale pomaga im to w utrzymaniu aktualnych umiejętności.

Narzędzia takie jak Skype i WhatsApp obniżyły koszty komunikacji międzynarodowej. Prestiżowe uniwersytety oferują obecnie tysiące bezpłatnych, światowej klasy kursów na stronach internetowych, do których każdy może uzyskać dostęp. Tysiące artykułów i megabajty danych są dostępne za naciśnięciem jednego przycisku. Oznacza to, że gospodarka gig może wkrótce kojarzyć się nie ze stosunkowo nisko wykwalifikowanymi miejscami pracy w branży usługowej, ale z wysoko wykwalifikowanymi, niezależnymi pracownikami.

Wniosek

Brak zdolności do pracy wykwalifikowanych pracowników i rozwój gospodarki gig sugerują jedną podstawową stałą: że charakter pracy się zmienia, a firmy muszą być przygotowane do wspierania tej zmiany.

Według Petera Miscovicha, Dyrektora Zarządzającego ds. Strategii i Innowacji w JLL Consulting w Nowym Jorku, do 2030 roku ekonomia gig będzie stanowić połowę siły roboczej. Wkrótce większość podmiotów korporacyjnych będzie opierać się na najnowszym „hollywoodzkim” modelu pracy. Modelu w którym zwinni i posiadający rzadką wiedzę pracownicy będą poszukiwani na zasadzie „od projektu do projektu”.

poznaj zmiany w Prawie Jazdy od 2024 roku