Wysypka alergiczna – kiedy może się pojawić i jak ją leczyć?

Wysypka alergiczna może przytrafić się każdemu i zawsze, wystarczy że zjemy coś nieodpowiedniego. Jakie przyczyny i jak jej zaradzić z najdziesz w naszym poradniku

495

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wysypka alergiczna na ciele, jak z nią walczyć, co zrobić?
Dermatology, asian young woman reaction from atopic, insect bites on her arm, hand in scratching itchy red spot or rash of skin. Healthcare, treatment of beauty.

Wybierając się na urlop powinniśmy być przygotowani na różne ewentualności, w tym wystąpienie wysypki alergicznej. Może ona pojawić się z powodu wielu czynników drażniących. Kiedy może się pojawić i jak ją odpowiednio leczyć?

Wysypka alergiczna – kiedy może wystąpić? 

Wiele osób zastanawia się, kiedy może wystąpić wysypka alergiczna i jak z nią walczyć? Oczywiście wtedy gdy skóra ma bezpośredni kontakt z czynnikami wywołującymi alergię. Mogą być to substancje chemiczne, czynniki naturalne, materiały czy substancje dostające się do krwioobiegu, czyli produkty spożywcze. Wysypka alergiczna najczęściej występuje na rękach, nogach, policzkach, nadgarstkach, szyi lub dekolcie. Co ciekawe taki problem zdrowotny może występować np. przy kontakcie z zanieczyszczoną metalami ciężkimi wodą. U niektórych osób występuje uczulenie na retinol i wtedy także może wystąpić wysypka alergiczna. Tak naprawdę jest ona reakcją obronną organizmu na kontakt z alergenem. Szczególnym zagrożeniem może być fotodermatoza. Jest to nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe i w tym przypadku należy unikać ekspozycji na słońce.   

Jak leczyć wysypkę alergiczną? 

W przypadku wysypki alergicznej lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak jeśli już ona wystąpi, to na pewno warto skontaktować się z lekarzem, jeśli wysypka powiększa się czy zaczyna puchnąć. Wysypce może towarzyszyć świąd, pieczenie czy suchość skóry, a nawet jej łuszczenie się. Warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów wysypki alergicznej. Wśród nich można wymienić atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny zwany kontaktowym oraz pokrzywkę. Alergia skórna może pojawić się także na tle nerwowym. Leczenie schorzenia zależne jest od jego przyczyny, choć oczywiście leczenie miejscowe wysypki alergicznej może być podobne i obejmuje zastosowanie maści przeciwzapalnych, czyli miejscowych leków przeciwhistaminowych. Bardzo ważne jest również odcięcie się od czynnika drażniącego, czyli jego wyeliminowanie. Aby skóra mogła się zregenerować warto stosować kosmetyki zawierające emolienty, a także preparaty steroidowe. Choć wydawać, by się mogło, że wapno rozpuszczalne w wodzie jest świetnym środkiem nie tylko na ukąszenia, ale i reakcje alergiczne, to jednak okazuje się, że zdecydowanie bardziej skuteczne są środki antyhistaminowe.         

Co robić, by wysypka alergiczna nie nawracała?  

Należy dbać o unikanie czynników alergizujących. Wysypka alergiczna może trwać nawet do dwóch tygodni. Warto w tym czasie unikać ekspozycji na słońce, a na pewno nie wystawiać na nie tej części ciała, na której czerwone plamki się pojawiły. Jeżeli skóra jest wrażliwa, to należy dbać o regularne pranie odzieży czy pościeli w łagodnych środkach piorących, hipoalergicznych. Należy również zadbać o swoją dietę i wyłączyć z niej składniki, które powodują alergie skórne. Warto wykonać testy, które wskażą na jakie substancje jest się uczulonym. W diecie nie może zabraknąć cennych witamin i minerałów, jednak należy odpowiednio dobierać ich ilość. Jeżeli wysypka alergiczna dotyczy ekspozycji na słońce, to oczywiście zawsze należy dbać o stosowanie kremów z wysokim filtrem, czyli SPF 50, a jednocześnie unikać ekspozycji na słońce. Wysypka alergiczna nie musi być nawracającym problemem, jeśli właściwie zdiagnozuje się jej przyczyny i wykluczy czynnik alergizujący.   

przeczytaj o nowym Renault Austral

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia