FHEV czy PHEV co to jest i co wybrać? Jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań? W marcu sprawdzaliśmy dla Was Kugę FHEV czyli Full Hybrid Electric Vehicle. Krótko mówiąc pełna hybryda z możliwością poruszania się tylko na prądzie ale zmagazynowanym w trakcie eksploatacji. PHEV to już auto które możemy ładować z gniazdka oraz posiada normalny silnik spalinowy. Krótko mówiąc FHEV z większą baterią i większym silnikiem. To nas uwalnia od stresu związanego z brakiem prądu i brakiem stacji ładowania w trasie. Poprostu jedziemy jak zwykłą hybrydą. Tak na prawdę to coś więcej bo układ hybrydowy ma bardzo dużą moc elektryczną. Na co dzień na krótkich dystansach po prostu jeździmy jak elektrykiem. Gdy skończy się prąd automatycznie odpala się silnik spalinowy i jazda dalej.
Wady i zalety od Soft do PLUG-IN Hybrid czyli z wtyczką czy bez?
Hybryda plaginowa co to takiego? Plug-In hybrid będzie poprawnie. Kiedyś podział był bardzo prosty bo były samochody z silnikami na benzynę albo na olej napędowy koniec. Potem Toyota wymyśliła Priusa i się zaczęło. Okazało się że samych hybryd może być kilka różnych rodzajów. Taka najskromniejsze hybryda która jest hybrydą wątpliwą to jest tak zwana miękka hybryda z angielskiego soft hybrid. Takie rozwiązanie to po prostu rozrusznik który jest trochę większy jak w systemie start stop w zwykłym silniku spalinowym. Został zaprzęgnięty do odbierania energii elektrycznej czyli zamienia się w generator w trakcie hamowania i generalnie zwalniania samochodu.
Niestety takie rozwiązanie jest brzydko mówiąc proforma tylko ponieważ tym generatorem jest rozrusznik który z reguły ma 10 15 czasem 20 koni mechanicznych. Niestety nie jest w żaden sposób połączony z układem hamulcowym odzyskuje jedynie częściowo energię z opóźnienia samochodu. Także tutaj w trakcie przyspieszania nie przełączymy go w tryb sport i nie połączymy obu napędów jedynie Troszeczkę łatwiej będzie w krytycznych sytuacjach temu silnikowi. Prosto mówiąc te 20 koni mechanicznych które będziemy mieli do dyspozycji spowoduje że o te 20 koni mechanicznych będzie zmniejszone dawkowanie paliwa w trakcie mocniejszego przyspieszania samochodu. Oszczędności jakie możemy uzyskać są na poziomie między dwie a sześć dziesiątych litra na 100 km
Ford Kuga FHEV czy może PHEV co lepsze?
Zwykła hybryda to po prostu silniki elektryczne mogące być generatorami osadzone na co najmniej jednej osi samochodu. Taki układ z reguły ma między 20 a 40 może więcej koni mechanicznych ale zawsze będzie tylko wspomaga układ spalinowy i powodował większą jego ekonomię. Soft hybryda jest taką zubożoną wersją zwykłej właśnie hybrydy. Dla was zrobiliśmy porównanie forda z dużymi układami hybrydowymi właśnie FHEV oraz PHEV. W pierwszej wersji mamy do dyspozycji 190 koni mechanicznych w drugiej zaś 225. Wersja FHEV posiada jedynie jedną kilowatogodzinę pojemności akumulatora gdzie gromadzona jest energia jedynie w trakcie jazdy. Druga wersja PHEV ma już duży akumulator o pojemności 14 kwh. Akumulator możemy ładować z gniazdka bądź stacji ładowania i w zależności od sposobu jazdy mamy do dyspozycji 50 do 70 km do przejechania w trybie wyłącznie elektrycznym.
Obie wersje są wyposażone w bezstopniową skrzynie biegów eCVT. To powoduje że jazda tym samochodem jest dość zbliżona do jazdy toyotą gdzie również na wyposażeniu są wyłącznie skrzynie biegów bez stopniowe. Przy pełnych układach hybrydowych taka skrzynia biegów może być lepiej wysterowana przez komputer. Tak wysterowana by silnik spalinowy pracował w optymalnych warunkach w trakcie wspomagania przez silnik elektryczny. Oczywiście są wady i zalety jak przy każdym rozwiązaniu. Skrzynia bezstopniowa jest lżejsza tańsza i prostsza w budowie od automatycznej przekładni wielostopniowej. Natomiast w eksploatacji brakuje nam lepszego przyspieszenia ponieważ reakcja na gaz z racji charakteru pracy tej skrzyni biegów jest osłabiona. Główny ciężar przyspieszenia przejmuje układ hybrydowy czyli tak naprawdę silnik elektryczny. Ile kosztuje jazda hybrydą? Dodatkową zaletą oczywiście takiego układu jest to że jest naprawdę maksymalnie ekonomiczny choć najtańsza hybryda to nie jest.
Największa zaleta CVT w hybrydzie to zużycie paliwa
Zużycie paliwa w trakcie jazdy w trybie hybrydowym po mieście w korkach to niecałe 3 l/100 km. Tego typu układy hybrydowe co najbardziej efektywne w każdych warunkach i to co jest dla nas najważniejsze to możliwość jazdy w trybie czysto elektrycznym wtedy nie zużywamy paliwa w ogóle. Wady i zalety układu hybrydowego tak naprawdę poznacie w trakcie eksploatacji ponieważ każdy z nas ma inny styl jazdy. Każdy z nas ma też inną potrzebę dynamiki samochodu. Na pewno możliwość jazdy na silniku spalinowym uwalnia nas od wszystkich wad samochodów elektrycznych. Na codzień na krótkich dystansach możemy używać wyłącznie elektryki. W jednym z artykułów zastanawialiśmy się dlaczego samochody marki ford są tak wytrzymałe, tak trwałe.
Właśnie po rozwiązaniach które zastosowano do napędu widać dbałość o trwałość. Skrzynie bezstopniowe współpracują ze wszystkimi jak widać systemami napędowymi, silnikami. Tego typu skrzyni biegów samochodzie elektryczno spalinowym bo hybryda typu plug in jest takim rozwiązaniem i na pewno będzie to bardzo trwałe auto. Jedną z zalet tego modelu Forda Kugi jest komfort jazdy i niewielki tylko hałas wydobywający się z układu napędowego. Opinie o Fordzie Kuga zawsze były bardzo pozytywne jak będzie teraz w przypadku układów hybrydowych myślę że jeszcze bardziej pozytywne.