Manualna skrzynia biegów, jak długo jeszcze.

Manualna skrzynia biegów, jak długo jeszcze. Powoli wypiera je automatyczna skrzynia biegów, olej przekładniowy czy warto wymienić w skrzyni.

454

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przekrój skrzyni biegów wersja komputerowa. Manualna skrzynia biegów, jak długo jeszcze.
Manualna skrzynia biegów, jak długo jeszcze. Przekrój

Manualna skrzynia biegów jest najbardziej popularna w samochodach, dlatego musimy zadać sobie pytanie, jak długo jeszcze? Nasze rozważanie trzeba zacząć od tego, że do przeniesienia napędu stosowane są też inne rodzaje skrzyń biegów. Różnią się głównie rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Najczęściej spotykana w pojazdach skrzynia to:

  • przekładnia manualna.
  • automatyczna stopniowa.
  • półautomatyczna stopniowa.
  • bezstopniowa.
Manualna skrzynia biegów - wnętrze z kołami zębatymi
Manualna skrzynia biegów – wnętrze z kołami zębatymi

Manualna skrzynia biegów, jest też niejednokrotnie określana jako ręczna lub mechaniczna skrzynia biegów. To rodzaj skrzyni stosowanej w pojazdach silnikowych. Wyposażona jest w sprzęgło obsługiwane za pomocą pedału, lub coraz rzadziej dźwigni. Samochody poruszające się po naszych drogach są wyposażone w skrzynie 4-7 biegowe.

Ważną informacją jest to że przekładnia manualna jest ciągle najczęściej spotykanym rozwiązaniem w Europie.

Manualna skrzynia biegów, jak dbasz tak masz

Każdy kierowca wie że aby zmienić bieg, należy wykonać 3 czynności. Poprawne ich wykonanie będzie miało niewątpliwy wpływ na żywotność naszego mechanizmu i pozwoli dłużej cieszyć się jazdą:

  1. wcisnąć pedał sprzęgła, spowoduje to przerwanie przekazywania prędkości obrotowej i mocy silnika na koła pojazdu,
  2. drążkiem zmiany biegów zmienić aktualny bieg na jałowy i natychmiast wybrać następne wybrane przez kierowcę przełożenie,
  3. puścić z wyczuciem pedał sprzęgła, aby napęd z powrotem został przekazany bez przeciążeń do skrzyni biegów.

Unikniemy przy tym niepotrzebnych wydatków.

Możemy się domyśleć że, drążek zmiany biegów nie jest jedynym elementem do procesu zmiany biegów. Dalej drążek współpracuje z wybierakiem skrzyni, sprzęgając ze sobą poszczególne koła zębate. Koła znajdują się na wałku głównym oraz sprzęgłowym przekładni manualnej. Koło które zostało osadzone na wałku sprzęgłowym jest kołem napędzającym, kołem napędzanym jest to które znajduje się na wałku pośrednim. Nie można zapomnieć o wysprzęgliku i synchronizatorze biorących udział w całym procesie. 

Bardzo ważną rzeczą jest unikanie trzymania ręki na dźwigni zmiany biegów, opierając na niej dłoń podczas jazdy. Przyspieszamy w ten sposób zużycie wybieraka i synchronizatorów, co w najgorszym wypadku zakończy się  wypadaniem biegów podczas jazdy i poniesieniem wysokich kosztów.

Manualna skrzynia biegów VW - wnętrze z kołami zębatymi
Manualna skrzynia biegów VW – wnętrze z kołami zębatymi

Czy manualna skrzynia biegów wymaga smarowania

Olej w skrzyni manualnej potrzebny jest po to by pomagać w opóźnianiu procesu jej zużycia. Gdy w wyniku pracy pojawią się wewnątrz opiłki metali powstające w procesie zużycia kół zębatych i synchronizatorów, oraz w wyniku niewłaściwego włączania biegów olej pomaga utrzymać skrzynię przy życiu. Większe opiłki przywierają do magnesów wewnątrz skrzyni, pozostałe wypłukuje olej. Taka współpraca zapewnia prawidłowe parametry pracy naszej skrzyni biegów, dlatego warto to zrobić i wymieniać olej rozsądnie. W obecnych czasach ten rozsądek nijak się ma do zaleceń producentów. Jeżeli chodzi o olej przekładniowy to on również, proporcjonalnie do czasu traci swoje właściwości. Należą do nich głównie lepkość, temperatura chłodzenia i skuteczność ochrony antykorozyjnej. Zaniedbanie może doprowadzić do większego obciążenia skrzyni lub nawet jej przegrzania.

Manualne skrzynie biegów są smarowane olejem innym jak ten stosowany do silników. Na rynku motoryzacyjnym mamy bardzo bogatą ofertę i jest w czym wybierać. Oleje przekładniowe przeznaczone do manuali posiadają parametry od 75W-80 do 80W-90. Wielu producentów aut jest zdania, że niema konieczności wymiany oleju w skrzyni biegów. Moim zdaniem powinno się to robić co około 100 tysięcy kilometrów. Pozwoli to chociażby zapoznać się ze stanem oleju, pozwoli pozbyć się wypłukanych opiłków i uzupełnić braki które mogły nastąpić w wyniku eksploatacji.

Dawniej producenci chociażby samochodu VW1200, zalecali dokonywać tej czynności co 50 tysięcy kilometrów, oraz dodatkowo sprawdzać jego stan co 10 tysięcy. Do wymiany oraz uzupełnienia należało użyć specjalnego dystrybutora.

Różnice pomiędzy olejami do automatów i manuali, to głównie inne właściwości i parametry np. lepkość. Olej do skrzyni automatycznej musi zapewniać lepszą ochronę i chłodzenie niż olej do manuala.

Drążek zmiany biegów w skrzyni manualnej
Drążek zmiany biegów

Manual czy automat, niestety wybrano za nas

Argumentem za wyborem automatu jest większy komfort jazdy, bez konieczności ciągłej zmiany biegów oraz używania sprzęgła. Ma to znaczenie głównie w ruchu miejskim, gdy automatyczna skrzynia podnosi komfort, na przykład w korku. Jak nam doskonale wiadomo centra miast są ograniczane dla ruchu samochodowego, między innymi poprzez zwężanie głównych arterii nie dając nic w zamian chociażby obwodnic. Najlepszym przykładem jest Warszawa, gdzie kolejne obietnice budowy obwodnicy i mostu są zapominane na kolejne cztery lata.

Dodatkowo w przypadkach wielu nowych aut, producenci odchodzą od oferty z manualną skrzynią biegów, na rzecz skrzyń jaką będzie skrzynia automatyczna. Już od 2020 taki deklaracje składał Mercedes i BMW w niektórych modelach. Następstwem tego będzie zmniejszanie się różnicy w ilości na rynku. Potrwa to na szczęście jeszcze wiele lat.

Czy warto kupować manualną skrzynię do miasta?

To zależy od tego, jak duże i zakorkowane jest to miasto. Jeśli ruch jest w miarę płynny, to możesz śmiało decydować się na manuala.

MANUALNA SKRZYNIA BIEGÓW, JAK JEST ZBUDOWANA, JAK DZIAŁA I CO W NIEJ SIĘ PSUJE.

Test Ssangyong Tivoli 1,6L 128KM manual

Zapoznaj się również z artykułem – Manualna skrzynia biegów – charakterystyczne usterki

Skrzynia automatyczna czy manualna – wady i zalety

Pomóżcie nam tworzyć… dla Was

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Poprzedni artykułFinał WTA 2023
Następny artykułJeep Avenger włoski Amerykanin z Polski
Piotr Pawlak
Jestem miłośnikiem zabytkowej motoryzacji i turystyki z nią związanej. Interesuje się historią Warszawy, a wolnych chwilach oglądam stare polskie komedie przede wszystkim mistrza Stanisława Barei. Dobry rock-and-roll, ska i punk rock nie są mi obce, no i oczywiście klasyka metalu z lat 80/90. Wszystko to okraszone jest fotografią kiedyś kliszową obecnie cyfrową.

Brak postów do wyświetlenia