Czy łosoś jest zdrowy?

Sprawdź, czy łosoś jest zdrowy i jak go dobrze wybrać.

387

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy łosoś jest zdrowy? Przyprawione kawałki łososia na grillu.
polskie przetwórnie ryb na celowniku UE

Powszechnie wiadomo, że łosoś zawiera wiele witamin i substancji odżywczych. Do tego jest rybą smaczną – sprawdzającą się w wielu daniach. Jednak czy łosoś jest zdrowy?

Łososia jemy pod różnymi postaciami. Dobrze smakuje na surowo na kanapkach lub w sałatkach. Bywa także gotowany na parze, smażony, wędzony, grillowany i pieczony. Jest składnikiem zarówno dań obiadowych, jak też przystawek, śniadań czy kolacji. Na jego spożywanie decydują się najczęściej osoby lubiące ryby. Nie tylko doceniają one ich smak, ale także walory zdrowotne. Dania z łososia często wybierane są także na przyjęcia lub szczególne okazje ze względu na atrakcyjny, różowo-pomarańczowy kolor tej ryby. Co jednak sprawia, że łosoś jest składnikiem wielu diet i czy na pewno każda ryba jest zdrowa? Poznajmy te fakty, zanim udamy się do sklepu.

Dlaczego warto jeść łososia?

Myśląc o tym, czy łosoś jest zdrowy, chcemy dokładnie poznać jego walory zdrowotne. Jest ich naprawdę dużo. Przede wszystkim ryba ta zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Odpowiadają one za obniżenie ciśnienia krwi, przeciwdziałanie stanom zapalnym i ochronę komórek wyściełających tętnice. Zmniejszają również ryzyko zachorowania na nowotwory, depresję oraz choroby otępienne. Warto wiedzieć, że łosoś zawiera najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3 spośród popularnych ryb. Równie zdrowe są pstrągi tęczowe, makrele, tuńczyki i śledzie.

Łosoś zawiera także witaminy i składniki popularne. Witaminy z grupy B pozwalają na regulację procesów metabolicznych, odbudowę nici DNA oraz przeciwdziałanie stanom zapalnym wywołującym choroby serca. Z kolei witamina D przeciwdziała osteoporozie i wspomaga mineralizację kości. Mięso łososia zawiera także potas, który zmniejsza ryzyko występowania wylewów i reguluje ciśnienie krwi.

Dlaczego łosoś hodowlany jest niezdrowy?

Warto zauważyć, że pytanie o to, czy łosoś jest zdrowy, okazuje się zbyt ogólne. Istnieje bowiem znacząca różnica między rybą hodowlaną a wolno żyjącą. Jedzenie łososia hodowlanego może przynieść więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim toksyny w nim zawarte mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Łososie hodowlane zwykle trzyma się w klatkach zanurzonych w wodzie. Zbiorniki te nie są czyszczone. Dzięki temu na ich dnie zalegają martwe ryby i odchody. Łososie z hodowli są ponadto karmione paszami, których jakość pozostawia wiele do życzenia. W skład takich pokarmów wchodzą odpady zwierzęce, wieprzowina, kurczak, antybiotyki i barwniki. Życie w zanieczyszczonym środowisku sprawia, że mięso łososia zawiera dioksyny, które negatywnie wpływają na zdrowie spożywających je osób. Powodują zwiększenie ryzyka zachorowania na raka. Są także niezwykle szkodliwe dla płodu – mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego, zmniejszonej wagi i zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dlatego kobiety w ciąży szczególnie muszą unikać jedzenia łososia hodowlanego.

Czy łosoś jest zdrowy? – Jak wybrać dobrą rybę?

Wiemy już, że najlepiej wybrać łososia dziko żyjącego. W sklepach i marketach najczęściej można spotkać ryby hodowlane, których jednak warto unikać. Dobrym wyborem będzie natomiast łosoś dziki – bałtycki, atlantycki lub pacyficzny. Najtańszy będzie oczywiście łosoś norweski hodowlany. Jednak, kupując ryby, nie warto oszczędzać. Lepiej nabyć łososia zdrowego, który w swoim mięsie nie będzie zawierał barwników, antybiotyków i toksyn. Całą sprawę może ułatwić zapoznanie się z treścią umieszczoną na opakowaniu. Zgodnie z przepisami musi się tam znajdować informacja o gatunku ryby oraz fakcie, czy jest ona hodowlana, czy została złowiona w morzu lub wodach śródlądowych. Niestety, takiego obowiązku nie mają producenci marynat i konserw rybnych. Część z nich robi to jednak dobrowolnie.

Jeśli kupujemy łososia w całości, sprawdźmy także, czy jest świeży. Jego skóra powinna być jędrna i błyszcząca. Nie może być jednak lepka. Równie ważny jest zapach. Co prawda każda ryba pachnie intensywnie, jednak woń tej nieświeżej można poznać bardzo łatwo.

O przewadze łososia dzikiego nad hodowlanym mówi dr Bartek Kulczyński w tym filmie. Informuje także, jak odróżnić od siebie te ryby.

Mogą Cię także zainteresować zalety pomidorów i przetworów pomidorowych.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia