Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie, wydzielony obszar oznakowany dla pojazdów spełniających normę emisji spalin.

539

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Strefa Czystego Transportu (SCT) ogranicza się do wydzielonego obszaru, odpowiednio oznakowanego, na którym mogą znajdować się wyłącznie pojazdy spełniające normę emisji spalin. Strefy tego typu są wprowadzone w różnych miastach w celu zapewnienia jakości powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców. Na granicach strefy umieszczone zostaną specjalne znaki drogowe. Przy wjeździe nie będzie szlabanów.

W przypadku Warszawy, SCT ma mieć obszar, który jest niemal dwa razy większy, niż pierwotnie zaproponowano. Strefa ta obejmie całe Śródmieście, Żoliborz, Pragę Północ, prawie całą Ochotę i Pragę Południe, większość Mokotowa oraz część obszaru Woli. Kluczową kwestią SCT w Warszawie jest wprowadzanie zmian, zgodnie z kilkuletnim planem. Pierwszy etap zostanie wprowadzony w lipcu 2024 roku, a kolejne co dwa lata, od stycznia.

Etapy wdrożenia - Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie
Etapy wdrożenia – Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie jakie są zasady dla mieszkańców

Projekt SCT dla Warszawy zawiera podział na różne typy pojazdów w kolejnych latach które do niej nie wjadą. Wprowadzenie strefy ma wpływ na jakość powietrza w stolicy. Warto również wspomnieć, że plan obejmuje wyjątki dla grup, takich jak seniorzy którzy do końca 2023 r ukończą 70 lat, pod warunkiem że przed 1 stycznia 2024 byli właścicielami swoich pojazdów.

Mieszkańcy wewnątrz obszaru strefy, płacący podatki w Warszawie będą mieli cztery lata na dostosowanie się do jej wymogów, co ma stanowić ulgę. Osoby te zwolniono ze spełniania wymagań strefy na pierwszych dwóch etapach jej wprowadzania. SCT obejmie ich od stycznia 2028 roku. Wtedy to nie będą mogli poruszać się po strefie pojazdem z silnikiem Diesla starszym niż 13 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 22 lata. 

Przewidziano również dodatkowe wyjątki wjazdu dla pojazdów spełniających jedną z poniższych kategorii.

Wyłączenia ustawowe:

  • Służby (np. pogotowie, policja, straż pożarna, straż graniczna)
  • Pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością;
  • Inne (np. autobus szkolny z wycieczką)

Wyłączenia gminne:

  • Pojazdy zabytkowe i historyczne – wyłączone spod zakazu są pojazdy spełniające definicję stosowaną przez ubezpieczycieli
  • Specjalne (np. pomoc drogowa, karawan pogrzebowy)

Oraz wyłączenia gminne okazjonalne:

  • Przypadki losowe, np. dojazd do szpitala, lekarza, miejsca zdawania matury (przepustka do wykorzystania przez 4 dni w roku)
Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie - Etapy wdrożenia dla mieszkańców i płacących podatki w Warszawie
Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie – Etapy wdrożenia dla mieszkańców i płacących podatki w Warszawie

Etapy wdrażania w Strefie Czystego Transportu

Planowane wprowadzenie SCT w Warszawie obejmujące ograniczenia dotyczące norm emisji spalin dla pojazdów benzynowych i diesla na kolejne lata, to po Krakowie i Wrocławiu próba poprawy jakości powietrza w miastach oraz dbania o zdrowie mieszkańców i mieszkanek. Niestety jak to już wielokrotnie bywało wprowadzenie zakazów powinno wiązać się z wyprowadzeniem ruchu z miasta. Niestety obecne władze stolicy już od lat obiecują dokończenie trasy mostu Północnego, most Krasińskiego, czy obwodnicę Śródmieścia. O rozbudowie linii tramwajowych i metra nie wspomnę. Wszystko to kończy się na przedwyborczych hasłach i obietnicach.

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie - Etapy wdrożenia
Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie – Etapy wdrożenia

Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawiespodziewane korzyści

Korzyści z zastosowania SCT obejmujące wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń do powietrza, co jest przyczyną problemów jakości powietrza w strefie oraz ochrony zdrowia mieszkańców. STC wyeliminuje i pozbawi część niezamożnych mieszkańców ich pojazdów. Projekt SCT Warszawa przedstawiono w konsultacjach społecznych, które trwały trzy miesiące. Ponoć wpłynęło ponad 3 tysiące, które nie wiadomo czy uwzględniono. Po dodatkowych analizach jego podstawowym kształtem będzie zajmowała się Rada m. st. Warszawy.

Nowe granice - Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie
Nowe granice – Strefa Czystego Transportu (SCT) w Warszawie

Strefa Czystego Transportu i jej granice

Projekt przedstawiony w listopadzie 2023 roku.

Warszawska SCT obejmie:

Całe dzielnice Śródmieście, Żoliborz i Praga Północ; prawie całą Ochotę (poza SCT pozostanie  fragment z CH Reduta i ul. Mszczonowską oraz Dworzec Zachodni) i Pragę Południe (poza SCT pozostanie Olszynka Grochowska: niezamieszkały obszar PKP i rezerwatu przyrody). Większość Mokotowa (poza SCT pozostaną Sadyba, Stegny, Augustówka i część Służewca); około połowę Woli (do al. Prymasa Tysiąclecia).

Propozycja SCT w obecnym projekcie miała trafić pod obrady Rady m. st. Warszawy, tak się jednak nie stało. Kiedy Rada rządzona przez Koalicję Obywatelską podejmie decyzje o jej ostatecznym kształcie i terminach wprowadzenia, tego nie podano.

Grafiki ze strony um.warszawa.pl

Na koniec przeczytaj Ankieta Youngtimer Warsaw dotycząca SCT

oraz Kary za emisję spalin – skutki dla naszego portfela

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia