Benzyna E10 w Polsce: Rewolucja czy Zagrożenie dla Starych Aut

Benzyna E10 w Polsce to nowy rodzaj paliwa który zadebiutuje na polskich stacjach benzynowych od stycznia 2024 mający do 10 proc. biokomponentów, w zawartości paliwa.

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

PKN Orlen; Lotos; Petrochemia Płock Stary dystrybutor na stacji CPN
Stary dystrybutor na stacji CPN

Benzyna E10 w Polsce: Rewolucja czy zagrożenie dla starych aut. Nowy rodzaj paliwa debiutuje na polskich stacjach benzynowych już od stycznia 2024 roku, wywołując lawinę spekulacji i kontrowersji. Benzyna E10, mająca do 10 proc. biokomponentów w zawartości paliwa. Czy jesteśmy gotowi na tę zmianę? Wielu kierowców może czuć się zagubionych, ponieważ konsekwencje związane z tankowaniem nowego typu paliwa nie jest do końca wyjaśniona, czy dane auto może być napędzane benzyną E10. To nie tylko tańsza alternatywa dla benzyny E5, ale także paliwo, które może być wyeliminowaniem starszych pojazdów.

Unijne przepisy od lat nakazują dodawanie biokomponentów do paliwa. Benzyna E10 to kolejny krok w realizacji tychże. Narodowy Cel Wskaźnikowy określający globalny udział biokomponentów, jednak nie precyzuje ich ilość w poszczególnych paliwach. To zmiana w oznaczeniach paliwa od 2018 roku wprowadzenia w świat biokomponentów.

Benzyna E10 w Polsce: Dystrybutor paliw. Rewolucja czy zagrożenie dla starych aut. Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi
Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi. Dystrybutor z nalewakami. Benzyna E10 w Polsce: Rewolucja czy zagrożenie dla starych aut.

Już od stycznia nowa benzyna E10, która wykończy stare auta? To musisz wiedzieć

Benzyna E10 to paliwo, w którym zawartość etanolu wynosi około 10% zawartości. Etanol jest biokomponentem, dodawanym do benzyny, który ma zapewnić zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. To czy paliwo E10 jest bezpieczne dla silnika pojazdu Kierowcy mogą sprawdzić na klapce wlewu paliwa lub instrukcji pojazdu. Listę modeli motocykli i samochodów z silnikami przystosowanymi do jazdy na benzynie E10 i tych które nie są do tego przystosowane publikuje DAT. Informacje można również uzyskać na stronie ACEA

Od wielu lat obowiązują unijne przepisy, w myśl których do paliw ropopochodnych dodawane mają być biokomponenty – do benzyn dodaje się alkoholu (bioetanol – czyli alkohol etylowy produkowany z biomasy, czyli ze zboża, ziemniaków, buraków cukrowych, kukurydzy), do oleju napędowego dodawane są estry kwasów tłuszczowych (FAME/RME) – czyli ten sam dodatek, który jest też oferowany jako czysty tzw. biodiesel. To, ile tych biododatków ma trafiać do paliw w skali rynku, określa tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy. Nasi zachodni sąsiedzi już kilka lat temu wprowadzili benzynę E10 na swoje stacje paliw.

Rozróżniamy dwa rodzaje etanolu:

– syntetyczny który jest wytwarzany z ropy naftowej oraz

-organiczny do produkcji którego służą rośliny zawierające skrobię (pszenica i kukurydza, ziemniak) lub rośliny zawierające sacharozę (burak cukrowy i trzcina cukrowa). Rośliny przekształcane w bioetanol poddawane są  fermentacji, a następnie destylacji.

Od 12 października 2018 r. na stacjach mamy zmienione oznaczenia benzyny, oleju napędowego. Wcześniej oznaczenia benzyn informowały o liczbie oktanowej i braku związków ołowiu (np. PB95, PB98), a olej napędowy był po prostu olejem napędowym. Aktualne oznaczenia, zgodne z dyrektywą unijną z 2014 r., informują właśnie o domieszce biokomponentów.

Volkswagen Transporter T1 Bulli - wlew paliwa
Volkswagen Transporter T1 Bulli – wlew paliwa

Stare auta w obliczu Benzyny E10

Uwaga, zagrożenie związane z benzyną E10 w starszych samochodach, dotyczących tego rodzaju paliwa. Oto kilka problemów:

 1. Korozja i uszczelnienie: Etanol może działać korozyjnie na niektóre metale i materiały, co może być powodem korozji elementu układu paliwowego. Ponadto, niektóre starsze zabezpieczenia i elastomery mogą być mniej odporne na działanie etanolu, co może wykluczać ich zastosowane.

 2. Istniejące silniki: Starsze silniki mogą mieć komponenty,  przewody paliwowe, pompy paliwa itp., które nie są dostosowane do pracy z paliwem pochodzącym z 10% etanolu. To może zawierać elementy, które zawierają lub zawierają te elementy.

 3. Problem z układem zasilania: Benzyna E10 może być przyczyną problemów z układem zasilania, takich jak zatkanie filtra paliwa z uwolnienia się z układu paliwowego.

 4. Obniżona energia energetyczna: Etanol ma inną wartość energetyczną niż benzyna, co oznacza, że ​​zasilane benzyną E10 pojazdy mogą pokonywać mniejszą odległość. Alkohol (bioetanol) ma ok. 1/3 niższą wartość opałową niż benzyna, wynosi ona ok. 6,28 kWh/l dla bioetanolu i ok. 8,9 kWh/l dla benzyny premium, z minimalną domieszką biokomponentów. W silniku nie spalamy czystego Etanolu dlatego różnica w kaloryczności na niekorzyść paliwa z większą domieszką biokomponentów wynosi 1-2 proc., czyli powinno być niezauważalne.

Aby sprawdzić te wymagania, producenci zalecają sprawdzanie rodzaju paliwa, które można zastosować w określonym pojeździe. Starsze samochody mogą wymagać regulacji, aby dostosować je do zasilania benzyną E10. Jeśli nie jesteś pewien, zawsze warto udać się do warsztatu specjalistycznego.

Benzyna E10 ile oktanów – to wielokrotnie pojawiające się pytanie. Biokomponenty nie zawierają siarki, dodatek bioetanolu do benzyny podwyższa jej liczbę oktanową (paliwa z domieszką alkoholu od lat stosuje się w motorsporcie)

Benzyna E10: nowoczesność, kontrowersje i dominacja na stacjach

 1. Dodatki biokomponentów do paliwa: Unijne przepisy, które stosują do podawania biokomponentów do paliw ropopochodnych. Do benzyny dodaje się bioetanol (alkohol etylowy), natomiast do oleju napędowego dodawane są estry kwasów tłuszczowych (FAME/RME), znane również jako biodiesel.

 2. Narodowy Cel Wskaźnikowy: Wprowadzono Narodowy Cel Wskaźnikowy, który określa globalny udział biokomponentów we wszystkich paliwach. To nie określone ilości biokomponentów w danym paliwie, ale odpowiednio ich udział na rynku.

 3. Oznaczenia paliwa na stacji: Od października 2018 roku oznaczenia benzyny i oleju napędowego na stacji informują o zawartości biokomponentów zgodnie z unijną dyrektywą z 2014 roku.

   

 4. Benzyna E10 w Polsce: Rewolucja czy Zagrożenie. Oznaczenia na dystrybutorze m.in Paliwo E85 (Superethanol E85)
  Benzyna E10 w Polsce: Rewolucja czy Zagrożenie. Oznaczenia na dystrybutorze m.in Paliwo E85 (Superethanol E85)

  Aktualne oznaczenia

  Aktualne oznaczenia na dystrybutorach benzyny:

  • E5 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 proc.;
  • E10 — benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 10 proc.;
  • E85 — paliwo oparte głównie na biokomponentach, do zasilania silników typu flexifuel, zawierające głównie alkohol. Nie nadaje się do standardowych silników.

  Aktualne oznaczenia na dystrybutorach oleju napędowego:

  • B7 – najpopularniejszy typ oleju napędowego o zawartości do 7 proc. biokomponentów;
  • B10 – olej napędowy o zawartości do 10 proc. biokomponentów;
  • XTL – syntetyczny olej napędowy, produkowany np. z gazu. Paliwo może zawierać domieszkę biokomponentów.
 5. Kwestie ekologiczne: Dodatki biokomponentów mogą być uwzględniane w emisji spalin w silniku, ale jednocześnie mogą mieć wpływ na kwestie związane z ekologią, ponieważ w celu pozyskania biokomponentów nastąpi wycinka lasów pod tereny uprawne. Konsekwencje tego procesu odbije się także na kosztach produkcji żywności. Środowisko ekologiczne zwraca uwagę na negatywne skutki rozwoju biopaliw i szkodliwe emisje z zastosowania rolno-przemysłowego.

 6. Polityczne aspekty: Wprowadzanie biokomponentów do paliwa może być uruchamianie w celu zastąpienia importu paliw kopalnych z niestabilnych rejonów świata. Może to również obejmować sposób wykorzystania nadwyżek rolniczych z różnych regionów, takich jak np. nadwyżki zboża.

 7. Inwestycje w zakresie biokomponentów: W przypadku Polski, Orlen inwestuje w instalacje do produkcji biokomponentów i w związku z tym będzie stopniowo wprowadzał biopaliwa na rynek. Kwestia czasu jest to kiedy nowy rodzaj paliwa zdominuje stacje Orlenu. Nowe przepisy nie nakazują stacjom oferowania wyłącznie benzyny E10.

 8. Specyfikacja benzyny E10: Warto dodać, że benzyna E10 może zawierać do 10% biokomponentów. Oznacza to że ​​zawartość może być różna w różnych dostawach paliwa.

Problematyka dotycząca złożoności i wieloaspektowego charakteru polityki biokomponentów w paliwach, powiązań ekonomicznych i politycznych jest tu bardzo szeroka.

Przejście na biokomponenty w paliwach mają zastosowanie w przypadku emisji gazów cieplarnianych.

W przypadku benzyny E10, warto dodać, że zmiana oznaczeń na stacji benzynowych oraz uruchomienie dotyczące Narodowego Celu Wskaźnikowego ma na celu promowanie podstawowego udziału biokomponentów w paliwach. To może mieć wpływ zarówno na emisje pojazdów, jak i na niezależność energetyczną kraju. Jak w przypadku każdej zmiany w branży paliwowej, poszczególne aspekty dotyczą różnych kwestii, w tym ekonomicznych, ekologicznych i społecznych. 

Czy benzyna E10 oznacza koniec dla innych rodzajów paliw? Ten temat na razie pozostaje otwarty.

Benzyna E10 w Polsce, dystrybutor z benzyną E10 i E5
Benzyna E10 w Polsce, dystrybutor z benzyną E10 i E5

Biokomponenty w Paliwach: Wyważony Dylemat Ekologii i Gospodarki

Unijne przepisy nakazują dodawanie biokomponentów do paliw ropopochodnych. W przypadku benzyny, jest to bioetanol pozyskiwany z biomasy (zboże, ziemniaki, buraki cukrowe czy kukurydza). Cena benzyny E10 zwykle jest tańsza, ponieważ w związku z wyższą domieszką biokomponentów biokomponenty są  inaczej opodatkowane. Zgodnie z dyrektywą unijną, od 2018 roku oznaczenia paliw na stacji informują o domieszce biokomponentów. Ma to być informacja i mieć wpływ na wybór kierowców.

Podsumowanie: Nowa Era na Polskich Drogach

Benzyna E10 to nie tylko nowy rodzaj paliwa na stacji, to także wyzwanie dla kierowców i producentów samochodów. Wprowadzenie tego paliwa niesie ze sobą korzyści ekonomiczne, jak i kontrowersje związane z oddziaływaniem na środowisko. Kierowcy muszą być gotowi na zmiany, a producenci samochodów muszą dostosować się do nowych standardów. Czy E10 zdominuje rynek, czy też inne z wielu opcji – czas dodatkowy. Jedno jest pewne: benzyna E10 to temat, który na pewno będzie budził emocje i kontrowersje wśród kierowców.

Nie powinniśmy tankować Benzyny E10 do:

-auta z instalacją LPG (benzyna używana jest przy rozruchu);

-starsze modele aut z mechanicznymi pompami paliwa i z zasilaniem gaźnikowym. (membrany w pompach i niskociśnieniowe przewody paliwowe mogą źle znosić kontakt z biododatkami);

-pojazdy z metalowymi zbiornikami paliwa używanych sporadycznie używanych ze względu na korozję;

-motocykle odstawione na zimowy postój;

-rzadko używane agregaty prądotwórcze;

-sporadycznie wykorzystywane piły spalinowe;

-kanistry, w których paliwo ma być dłużej składowane.

Artykuł ten dotyczy odpowiedzi na zmiany w polskim systemie napędowym, uwagi na temat kluczowych aspektów benzyny E10. Bezpieczeństwo, ekologia i ekonomia stosowania w przypadku rewolucji. 

Paliwo E10 może zaszkodzić silnikowi i kolejny artykuł dotyczący paliw Paliwo E85 (Superethanol E85)

I na koniec, jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Słuchaj nas online!

 

Brak postów do wyświetlenia