Karp to ryba, która najczęściej kojarzona jest ze świętami Bożego Narodzenia. Przyrządza się ją na różne sposoby – gotuje, smaży, piecze, faszeruje, itp. Jednak czy karp jest zdrowy i jak można sprawić, by lepiej smakował?
Karp pojawił się w polskiej kuchni już w XVII wieku. Wtedy to Cystersi rozpoczęli jego hodowlę. Była to bowiem ryba często jedzona na posiłki w dni postne. Równie dużą popularnością cieszyła się na stołach szlacheckich. Karp był częścią zarówno potraw kuchni polskiej, jak i żydowskiej.
Karp zaczął być kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. Powodem takiej sytuacji był niedostatek ryb dostępnych w sprzedaży. Karpia natomiast łatwo było kupić. Obecnie ryba ta ma swoich przeciwników i zwolenników ze względu na specyficzny smak. Odpowiednie zamarynowanie, przyprawienie i przygotowanie może sprawić, że stanie się dobrą propozycją zarówno na wigilijną kolację, jak i codzienny obiad.
Czy karp jest zdrowy?
Mięso karpia jest niskokaloryczne. Często na jego jedzenie decydują się osoby będące na diecie lub dbające o linię. Wówczas jednak warto rybę ugotować lub upiec w piekarniku. Ponadto karp jest także źródłem wielu witamin – A, B1, B2, B3, B6, B12, D i K. Zawiera również kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz fosfor. Niestety, mięso karpia może zawierać metale ciężkie i dioksyny. Ich ilość nie okazuje się na tyle duża, by rezygnować z jedzenia tej ryby.
Wielu dietetyków podkreśla, że zdrowszy i lżejszy jest karp w galarecie. Jeśli nie lubimy ryby w tej postaci, ciekawym rozwiązaniem będzie karp upieczony w piekarniku. Dużo osób decyduje się także na podanie tej ryby z warzywami. Różnorodne sposoby podania karpia sprawiają, że zdrowa okazuje się zarówno sama ryba, jak też dodatki – zioła, warzywa, czosnek czy cytryna. Niezależnie od tego, jak przygotujemy karpia, będzie on miał korzystny wpływ na nasze zdrowie. Substancje odżywcze znajdujące się w karpiu korzystnie wpływają na budowę kości, działając również przeciwnowotworowo i antydepresyjnie.
Jak poprawić smak karpia?
Gdy już wiemy, czy karp jest zdrowy, poznajmy, jak zadbać o jego dobry smak. Wiele osób rezygnuje z jedzenia tej ryby ze względu na jej specyficzny, mulisty smak i zapach. Stosując kilka sposobów, można wyeliminować te niedostatki. Oto one:
zanurzenie karpia w mleku na 6-8 godzin, a następnie osuszenie go papierowym ręcznikiem.
Skropienie karpia sokiem z cytryny,
obłożenie ryby plastrami cebuli – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Po kilku godzinach cebulę można wyrzucić. Oprócz cebuli w tej sytuacji sprawdzi się również koperek.
Opłukanie karpia gorącą wodą, a następnie oskrobanie skóry nożykiem,
obłożenie ryby warzywami – marchewką, cebulą, czosnkiem, pietruszką i selerem. Muszą one być starte lub pokrojone.
Warto też pamiętać o pozbawieniu ryby nadmiernej ilości ości. Tu nie ma innego sposobu jak staranne oprawienie, wyfiletowanie i umycie.
Jeżeli nie lubimy karpia, zdecydujmy się na ryby tj. dorsz, śledź czy łosoś. Je również możemy przygotować na różne sposoby, ciesząc się ich walorami smakowymi i zdrowotnymi.
Chcesz wiedzieć, jak dobrze usunąć ości z karpia? Obejrzyj ten film.
Przeczytaj też artykuł mówiący o tym, czy łosoś jest zdrowy.