Czy karp jest zdrowy?

Czy karp jest zdrowy i jak dobrze go przygotować?

207

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

czy karp jest zdrowy, płat wyfiletowanego karpia i 6 czerwonych pomidorów
Czy karp jest zdrowy? Odpowiednie przygotowanie sprawi, że ryba będzie smaczna i pożywna.

Karp to ryba, która najczęściej kojarzona jest ze świętami Bożego Narodzenia. Przyrządza się ją na różne sposoby – gotuje, smaży, piecze, faszeruje, itp. Jednak czy karp jest zdrowy i jak można sprawić, by lepiej smakował?

Karp pojawił się w polskiej kuchni już w XVII wieku. Wtedy to Cystersi rozpoczęli jego hodowlę. Była to bowiem ryba często jedzona na posiłki w dni postne. Równie dużą popularnością cieszyła się na stołach szlacheckich. Karp był częścią zarówno potraw kuchni polskiej, jak i żydowskiej.

Karp zaczął być kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. Powodem takiej sytuacji był niedostatek ryb dostępnych w sprzedaży. Karpia natomiast łatwo było kupić. Obecnie ryba ta ma swoich przeciwników i zwolenników ze względu na specyficzny smak. Odpowiednie zamarynowanie, przyprawienie i przygotowanie może sprawić, że stanie się dobrą propozycją zarówno na wigilijną kolację, jak i codzienny obiad.

Czy karp jest zdrowy?

Mięso karpia jest niskokaloryczne. Często na jego jedzenie decydują się osoby będące na diecie lub dbające o linię. Wówczas jednak warto rybę ugotować lub upiec w piekarniku. Ponadto karp jest także źródłem wielu witamin – A, B1, B2, B3, B6, B12, D i K. Zawiera również kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz fosfor. Niestety, mięso karpia może zawierać metale ciężkie i dioksyny. Ich ilość nie okazuje się na tyle duża, by rezygnować z jedzenia tej ryby.

Wielu dietetyków podkreśla, że zdrowszy i lżejszy jest karp w galarecie. Jeśli nie lubimy ryby w tej postaci, ciekawym rozwiązaniem będzie karp upieczony w piekarniku. Dużo osób decyduje się także na podanie tej ryby z warzywami. Różnorodne sposoby podania karpia sprawiają, że zdrowa okazuje się zarówno sama ryba, jak też dodatki – zioła, warzywa, czosnek czy cytryna. Niezależnie od tego, jak przygotujemy karpia, będzie on miał korzystny wpływ na nasze zdrowie. Substancje odżywcze znajdujące się w karpiu korzystnie wpływają na budowę kości, działając również przeciwnowotworowo i antydepresyjnie.

Jak poprawić smak karpia?

Gdy już wiemy, czy karp jest zdrowy, poznajmy, jak zadbać o jego dobry smak. Wiele osób rezygnuje z jedzenia tej ryby ze względu na jej specyficzny, mulisty smak i zapach. Stosując kilka sposobów, można wyeliminować te niedostatki. Oto one:


  1. zanurzenie karpia w mleku na 6-8 godzin, a następnie osuszenie go papierowym ręcznikiem.

  2. Skropienie karpia sokiem z cytryny,

  3. obłożenie ryby plastrami cebuli – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Po kilku godzinach cebulę można wyrzucić. Oprócz cebuli w tej sytuacji sprawdzi się również koperek.

  4. Opłukanie karpia gorącą wodą, a następnie oskrobanie skóry nożykiem,

  5. obłożenie ryby warzywami – marchewką, cebulą, czosnkiem, pietruszką i selerem. Muszą one być starte lub pokrojone.

Warto też pamiętać o pozbawieniu ryby nadmiernej ilości ości. Tu nie ma innego sposobu jak staranne oprawienie, wyfiletowanie i umycie.

Jeżeli nie lubimy karpia, zdecydujmy się na ryby tj. dorsz, śledź czy łosoś. Je również możemy przygotować na różne sposoby, ciesząc się ich walorami smakowymi i zdrowotnymi.

Chcesz wiedzieć, jak dobrze usunąć ości z karpia? Obejrzyj ten film.

Przeczytaj też artykuł mówiący o tym, czy łosoś jest zdrowy.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia