Niebawem święto Trzech Króli

Niebawem święto Trzech Króli

190

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niebawem święto Trzech Króli
Niebawem święto Trzech Króli

Niebawem święto Trzech Króli. Już w najbliższą sobotę 6 stycznia wypada święto Trzech Króli. W katolicyzmie jest to jedno z ważniejszych świąt, które każdy Polak, nawet niewierzący zna. Jednak zapewne niewiele jest osób, które wiedzą o co w nim tak naprawdę chodzi. Chcę więc państwu przybliżyć na czym polega święto Trzech Króli znanego także pod nazwą Objawienie Pańskie.

Niebawem święto Trzech Króli – trzej Mędrcy

Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie, to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest 6 stycznia każdego roku na pamiątkę przybycia Trzech Mędrców ze Wschodu do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. W Ewangelii Mateusza (2, 1-12) czytamy, że Mędrcy zorientowani byli w gwiazdach i potrafili odczytać w nich znak, że w Betlejem urodził się nowy król. Podążając za gwiazdą, dotarli do Betlejem i znaleźli Jezusa w żłobku. Oddali mu pokłon i złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Tradycja chrześcijańska nazywa Mędrców królami, choć ich imiona i narodowości są nieznane. W ikonografii przedstawia się ich jako trzej starcy, odziani w orientalne szaty. W Polsce nazywani się ich Kacprem, Melchiorem i Baltazarem.

Niebawem święto Trzech Króli – orszaki Trzech Króli

Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w Polsce, a także w niektóry innych państwach. W wielu miastach odbywają się orszaki Trzech Króli, które są barwnym widowiskiem. Podczas orszaku Mędrcy niosą figurkę Jezusa w żłobku, a uczestnicy orszaku śpiewają kolędy i prowadzą pochody ulicami miast. W Polsce święto Trzech Króli ma również znaczenie ludowe. W tym dniu święci się kredę, kadzidło i wodę. Kredą kreśli się na drzwiach domów znak krzyża, aby chronił przed złem. Kadzidłem okadzana jest cała chata, aby zapewnić jej pomyślność w nadchodzącym roku. Wodą święconą kropi się domowników, aby zapewnić im zdrowie i szczęście. Objawienie Pańskie jest zwieńczeniem okresu Bożego Narodzenia. Jest to czas radości i nadziei, a także czas refleksji nad narodzinami Jezusa Chrystusa.

Niebawem święto Trzech Króli – cud w Kanie Galilejskiej

W kościele rzymskokatolickim Objawienie Pańskie jest świętem nakazanym. Chrzest Chrystusa w Jordanie i przemienienie wody w wino w Kanie Galilejskiej określa się w kategorii cudu. Według Biblii Jezus urodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda. W Biblii Izrael uchodzi za naród wybrany, a Jezusa Chrystusa nazywa się Synem Bożym i Zbawicielem świata.

Niebawem święto Trzech Króli – w innych krajach


Święto Trzech Króli obchodzi się w wielu krajach świata, zarówno katolickich, jak i prawosławnych. We wszystkich z nich ma ono swoje własne zwyczaje i tradycje. W Hiszpanii święto Trzech Króli jest bardzo huczne. W tym dniu odbywają się uroczyste procesje, w których biorą udział przebrani za Trzech Króli aktorzy. Dzieci otrzymują prezenty od Trzech Króli, które zostawiane są w nocy pod choinką. We Włoszech święto Trzech Króli nazywane jest Befana. Według legendy Befana jest starą wiedźmą, która na gwiazdę Betlejemską przyjechała za późno, aby złożyć pokłon Jezusowi. Od tamtej pory co roku odwiedza domy dzieci, zostawiając im prezenty w butach, które ustawione są przy kominku. W Niemczech święto Trzech Króli nazywa się Dreikönigstag. Tego dnia dzieci otrzymują prezenty od Trzech Króli, które zostawiane są w ich butach. W niektórych regionach Niemiec w noc Trzech Króli odbywa się rytuał wypędzania zimy. Ludzie palą kukłę, która symbolizuje zimę.

Niebawem święto Trzech Króli – w innych krajach

W Austrii święto Trzech Königstag jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu odbywają się orszaki Trzech Króli, w których biorą udział dzieci przebrane za anioły, pasterzy i Trzech Króli. We Francji święto Trzech Króli nazywane jest Epiphanie. W tym dniu dzieci otrzymują prezenty od Trzech Króli, które zostawiane są w ich butach. W niektórych regionach Francji w noc Trzech Króli odbywa się rytuał rzucania ciasta. Ciasto, które spadnie na podłogę, symbolizuje osobę, która będzie miała szczęście w nadchodzącym roku. W Wielkiej Brytanii święto Trzech Króli nazywane jest Twelfth Night. W tym dniu odbywają się bale i przyjęcia. Dzieci otrzymują prezenty od Trzech Króli, które zostawiane są w ich butach.

To tylko niektóre z zwyczajów świętowania święta Trzech Króli w innych krajach świata. W każdym z nich święto to jest okazją do radości, zabawy i refleksji nad narodzinami Jezusa Chrystusa.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o jubileuszu biznesmena Dariusza Mioduskiego

Warto też zobaczyć udane dni Legii Warszawa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia