Gang handlujący nielegalnymi lekami został rozbity

Rozbito gang handlujący w Internecie nielegalnymi i podrobionymi lekami

204

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

gang handlujący nielegalnymi lekami, zbliżenie na rozsypane tabletki, strzykawkę i fiolki
gang handlujący nielegalnymi lekami w Internecie został rozbity

W wyniku szeroko zakrojonej akcji Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, działającego pod nadzorem Prokuratury Krajowej, rozbito gang handlujący nielegalnymi lekami. Zatrzymano 9 osób, w tym kierującego grupą Andrzeja M.

Podejrzani oferowali i sprzedawali za pośrednictwem sklepów internetowych szeroką gamę leków bez wymaganego zezwolenia. Wśród nich znajdowały się m.in. antybiotyki, leki hormonalne, psychotropowe i przeciwnowotworowe. Szczególnie niebezpieczne były leki podrobione, w których nie tylko nie było substancji czynnych, ale mogły zawierać szkodliwe dla zdrowia domieszki.

Śledztwo wykazało, że gang działał od stycznia 2015 roku. W tym czasie członkowie grupy zorganizowali rozbudowaną sieć dystrybucji nielegalnych leków. Produkty zamawiane były online, a następnie wysyłane do klientów za pośrednictwem firm kurierskich. Gang czerpał z tego procederu ogromne zyski. Tylko w 2023 roku grupa zarobiła na nielegalnym handlu lekami ponad milion złotych.

Gang handlujący nielegalnymi lekami – zarzuty

Uzyskane z przestępczej działalności pieniądze członkowie gangu prali, wykorzystując do tego celu różne firmy i osoby fizyczne. Kupowali m.in. luksusowe nieruchomości, samochody i biżuterię, aby ukryć nielegalne pochodzenie swoich zysków.

W trakcie akcji CBZC przeszukano 20 lokali mieszkalnych i użytkowych, należących do podejrzanych. Zabezpieczono m.in. komputery, telefony komórkowe, dokumenty księgowe oraz ponad 100 tys. sztuk nielegalnych leków. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono m.in. nieruchomości, luksusowe samochody oraz biżuterię o wartości 2 mln zł.

Za udział w grupie przestępczej, obrót produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia i pranie brudnych pieniędzy członkom gangu grozi 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora troje podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Pozostałych objęto dozorem policji połączonym z zakazem kontaktowania się z innymi członkami grupy oraz zakazem opuszczania kraju. Przestępcy musieli również wpłacić poręczenia majątkowe.

Jak bezpiecznie kupować leki w Internecie?

Choć gang handlujący nielegalnymi lekami został rozbity, to jednak w kraju i za granicą takich grup jest więcej. Sprawia to, że przy zakupie leków przez Internet warto zachować ostrożność.

Kupowanie leków w Internecie może być wygodnym i tanim sposobem na uzupełnienie domowej apteczki. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie strony internetowe oferujące leki są godne zaufania. Aby upewnić się, że kupujesz leki bezpiecznie i legalnie, należy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami:

1. Kupuj tylko w legalnych aptekach internetowych. Sprawdź, czy apteka posiada zezwolenie na prowadzenie sprzedaży wysyłkowej leków.

2. Zwróć uwagę na cenę. Jeśli cena leku jest znacznie niższa niż w tradycyjnej aptece, może to oznaczać, że jest on podrobiony lub przeterminowany.

3. Dokładnie czytaj opis produktu.

4. Nie kupuj leków na receptę bez recepty.

5. Nie kupuj leków z nieznanych źródeł.

Pamiętaj także, że możesz zwrócić lek zakupiony przez Internet w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Masz też prawo do jego reklamacji.

Sprawdź, co możesz dostać zamiast leków, robiąc zakupy w Internecie. Obejrzyj ten film.

Zobacz, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia