W wyniku szeroko zakrojonej akcji Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, działającego pod nadzorem Prokuratury Krajowej, rozbito gang handlujący nielegalnymi lekami. Zatrzymano 9 osób, w tym kierującego grupą Andrzeja M.
Podejrzani oferowali i sprzedawali za pośrednictwem sklepów internetowych szeroką gamę leków bez wymaganego zezwolenia. Wśród nich znajdowały się m.in. antybiotyki, leki hormonalne, psychotropowe i przeciwnowotworowe. Szczególnie niebezpieczne były leki podrobione, w których nie tylko nie było substancji czynnych, ale mogły zawierać szkodliwe dla zdrowia domieszki.
Śledztwo wykazało, że gang działał od stycznia 2015 roku. W tym czasie członkowie grupy zorganizowali rozbudowaną sieć dystrybucji nielegalnych leków. Produkty zamawiane były online, a następnie wysyłane do klientów za pośrednictwem firm kurierskich. Gang czerpał z tego procederu ogromne zyski. Tylko w 2023 roku grupa zarobiła na nielegalnym handlu lekami ponad milion złotych.
Gang handlujący nielegalnymi lekami – zarzuty
Uzyskane z przestępczej działalności pieniądze członkowie gangu prali, wykorzystując do tego celu różne firmy i osoby fizyczne. Kupowali m.in. luksusowe nieruchomości, samochody i biżuterię, aby ukryć nielegalne pochodzenie swoich zysków.
W trakcie akcji CBZC przeszukano 20 lokali mieszkalnych i użytkowych, należących do podejrzanych. Zabezpieczono m.in. komputery, telefony komórkowe, dokumenty księgowe oraz ponad 100 tys. sztuk nielegalnych leków. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono m.in. nieruchomości, luksusowe samochody oraz biżuterię o wartości 2 mln zł.
Za udział w grupie przestępczej, obrót produktami leczniczymi bez wymaganego zezwolenia i pranie brudnych pieniędzy członkom gangu grozi 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora troje podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Pozostałych objęto dozorem policji połączonym z zakazem kontaktowania się z innymi członkami grupy oraz zakazem opuszczania kraju. Przestępcy musieli również wpłacić poręczenia majątkowe.
Jak bezpiecznie kupować leki w Internecie?
Choć gang handlujący nielegalnymi lekami został rozbity, to jednak w kraju i za granicą takich grup jest więcej. Sprawia to, że przy zakupie leków przez Internet warto zachować ostrożność.
Kupowanie leków w Internecie może być wygodnym i tanim sposobem na uzupełnienie domowej apteczki. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie strony internetowe oferujące leki są godne zaufania. Aby upewnić się, że kupujesz leki bezpiecznie i legalnie, należy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami:
1. Kupuj tylko w legalnych aptekach internetowych. Sprawdź, czy apteka posiada zezwolenie na prowadzenie sprzedaży wysyłkowej leków.
2. Zwróć uwagę na cenę. Jeśli cena leku jest znacznie niższa niż w tradycyjnej aptece, może to oznaczać, że jest on podrobiony lub przeterminowany.
3. Dokładnie czytaj opis produktu.
4. Nie kupuj leków na receptę bez recepty.
5. Nie kupuj leków z nieznanych źródeł.
Pamiętaj także, że możesz zwrócić lek zakupiony przez Internet w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Masz też prawo do jego reklamacji.
Sprawdź, co możesz dostać zamiast leków, robiąc zakupy w Internecie. Obejrzyj ten film.
Zobacz, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.