Czysty wodór produkowany był za pomocą energii z elektrowni węglowych, koniec paranoi

Projekt H2Silesia i europejska strategia wodorowa przyczyniają się do budowy infrastruktury oraz produkcji zielonego wodoru. Czystego wodoru pochodzącego z zeroemisyjnej produkcji.

368

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

czysty wodór czyli stacja zasilana zeroemisyjnie
czysty wodór czyli stacja zasilana zeroemisyjnie

Projekt H2Silesia, będący inicjatywą wodorową Polenergii, uzyskał zielone światło Komisji Europejskiej. To otwiera drogę do potencjalnego dofinansowania w wysokości do 142,77 mln euro. Inicjatywa ta jest częścią programu IPCEI Hy2Infra (Important Projects of Common European Interest), który obejmuje budowę infrastruktury wodorowej i jest integralną częścią europejskiej strategii wodorowej.

Czysty wodór, nie z elektrowni węglowej?

W ramach projektu H2Silesia planowana jest budowa znaczącej instalacji do produkcji zielonego wodoru. Instalacja o mocy około 105 MW, pozwoli na roczną produkcję około 13 tys. ton wodoru. Niby to jasne ale do tej pory większość zapotrzebowania na wodór była pokrywana przez producentów wytwarzających go nieekologicznie. Prąd, energia elektryczna potrzebna do elektrolizy wody pochodziła głównie z elektrowni opalanych węglem. Teraz ta paranoja ma się skończyć? Podobnie jest z pojazdami elektrycznymi które są ekologiczne a tankują prąd z węgla.

Decyzja notyfikacyjna Komisji Europejskiej jest istotnym etapem w tym procesie. Procesie który ma na celu dostarczenie odnawialnego wodoru dla ciężkiego przemysłu i zeroemisyjnego transportu na Górnym Śląsku. Projekt ten może jednocześnie wspierać transformację energetyczną regionu związanego z wydobyciem i wykorzystywaniem paliw kopalnych. Kiedy stacje wodorowe dla czystych pojazdów?

Zielony Ład

Program Hy2Infra, w ramach którego realizowany jest projekt H2Silesia, obejmuje udział siedmiu państw członkowskich: Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Portugalii i Słowacji. Oczekuje się, że zwiększenie dostaw wodoru przyspieszy realizację Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Warto dodać, że Polenergia, będąca największą polską prywatną grupą energetyczną, zaangażowana jest w rozwój odnawialnych źródeł energii. W tym farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, elektromobilność oraz projekty związane z produkcją zielonego wodoru. Projekt H2Silesia jest jednym z wielu wodorowych przedsięwzięć realizowanych przez Grupę Polenergia.

Radiowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia