Odkrywanie tajemnic ruchu lewo- i prawostronnego a rozproszenie uwagi

115

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

elektryczny samochód ford mustang mach-e nad jeziorem
auto na baterie

Zaintrygowany pytaniem, dlaczego kraje stosują tak różne reguły ruchu drogowego, postanowiłem wyruszyć w drogę by lepiej zrozumieć tę sprawę. W podróży towarzyszył mi zarówno duch czasów pionierskiej furmanki konnej, jak i nowoczesność w postaci elektrycznego Mustanga E-Mach’a. Moim celem było odnalezienie odpowiedzi na pytanie dręczące mnie od podróży służbowej do Anglii w 2015 roku. Dziś przypomnę o nowym prawie od 1 marca 2024 dotyczącym koncentracji kierowcy. Odkrywanie tajemnic ruchu to fascynujący pretekst na do podróży.

Dlaczego jeździmy po różnych stronach drogi?

Jadąc ostrożnie po Londynie Mini Cooperem, zastanawiałem się, skąd wzięła się ta różnica w porównaniu z resztą Europy. Mimo bycia również Europejczykami, kierujemy nasze pojazdy po przeciwnych stronach drogi. Co więcej, Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, który stosuje taki system – około 30% państw świata stosuje ruch lewostronny, a pozostałe 70% – prawostronny. Przyczyny tego stanu rzeczy są dość zawiłe. W Europie kluczową rolę odegrał Napoleon Bonaparte, a w Stanach Zjednoczonych utrwalił się on dużo wcześniej niż ktokolwiek słyszał o Henrym Fordzie. W Europie kontynentalnej było z tym różnie, Szwedzi zmienili ruch na prawostronny w latach 60tych. Ruch prawostronny istniał już nie tylko przed erą motoryzacji, ale nawet przed wiekami.

elektryczny samochód ford mustang mach-e

Napoleon i jego wpływ na Europę ale nie na SzwecjęDagen H

Co ciekawe, większość Europy, poza Wielką Brytanią i Irlandią, stosuje ruch prawostronny. Dlaczego mieszkańcy wysp są zatem wyjątkiem? Za to możemy obwiniać Francuzów, a konkretnie rewolucyjny rząd Maksymiliana Robespierre’a, znanego z krwawego „Terroru” i masowych egzekucji. To właśnie jego władza nakazała wszystkim jeździć prawą stroną. Lewa strona drogi była tradycyjnie zarezerwowana dla bryczek i jeźdźców konnych, czyli bogatszego społeczeństwa. Zmuszenie wszystkich do jazdy po tej samej stronie było sposobem na zatarcie tych klasowych podziałów, oprócz usprawnienia ruchu. Taka polityka rozprzestrzeniła się wraz z marszem wojsk Napoleona po Europie. Jak widać do Szwecji nie dotarł bo jak wspomniałem tam ruch zmieniono na prawostronny dopiero w 1967 roku.

Dagen H to dzień sądny dla Szwedów, 3 września 1967 roku Szwedzi o 5:00 zmienili stronę drogi. Paradoks a może paranoja polegała na tym że 90% aut w Szwecji było przystosowane właśnie do ruchu prawostronnego. Czemu tak? Ponieważ rodzimy przemysł był w powijakach a auta z zagranicy były tańsze. Oczywiście te zagraniczne były prawostronne, wszyscy dookoła mieli taki właśnie ruch tylko nie Szwecja. Niemniej jednak tą zmianę ruchu poprzedziły wielomiesięczne działania edukacyjne jakie prowadził rząd. Ten zabieg spowodował że zmiana z lewej na prawą odbyła się prawie dozkolizyjnie a na pewno nikt nie zginął. Można? Tak tylko politycy muszą być zajęci rządzeniem.

Wycieczki po Świecie czyli odkrywanie tajemnic ruchu lewo- i prawostronnego

Pomimo tych wszystkich zawiłości historycznych i różnic między systemami, jedno pozostaje pewne: bezpieczna jazda wymaga koncentracji, niezależnie po której stronie drogi poruszamy się naszym pojazdem. Pamiętajcie o ty nie tylko prowadząc auto w UK, Irlandii czy Japonii. Najwięcej wypadków jest właśnie przez brak koncentracji, rozproszenie uwagi to największy wróg kierowcy.

—————-

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

radio bezpieczna podróż to redakcja z niepełnosprawnościami
jesteśmy redakcją składającą się z dziennikarzy niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia