Przemysł stoczniowy na fali wzrostu: szanse i wyzwania bo gospodarka morska to potęga

Przemysł stoczniowy na fali: prognozy na rok 2024, wzrost udziału Europy i dominacja Chin. Stawianie na innowacje i niskoemisyjne technologie kluczem do sukcesu.

112

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przemysł stoczniowy na fali - wycieczkowiec
Przemysł stoczniowy na fali - wycieczkowiec

Rok 2024 zapowiada się obiecująco dla globalnego przemysłu stoczniowego. Prognozy wskazują na dalszy wzrost, a Chiny, dotychczasowy lider, wciąż dominują na rynku. Europa jednak depcze im po piętach, mając realną szansę na zwiększenie swojego udziału w tym intratnym sektorze. Kluczem do sukcesu Starego Kontynentu będzie stawianie na innowacje i technologie niskoemisyjne.

Chiny kontra Europa

Obecnie Chiny odpowiadają za ponad połowę światowej produkcji stoczniowej, a ich dominacja widoczna jest również w liczbie składanych zamówień – 60% globalnego wolumenu trafia właśnie do chińskich stoczni. Siła Państwa Środka opiera się na imponującej produkcji statków towarowych, obejmujących masowce, tankowce i kontenerowce. Wyzwaniem, z którym borykają się Chiny, jest stały wzrost kosztów pracy, co może w przyszłości osłabić ich konkurencyjność.

Europejscy inwestorzy, choć mniej chętnie inwestują w nowe statki, wykazują większą troskę o modernizację istniejącej floty. To właśnie Europa stawia na technologie niskoemisyjne i innowacyjne rozwiązania, co może okazać się kluczowym atutem w nadchodzących latach. Warto również wspomnieć, że w 2023 roku europejscy armatorzy po raz pierwszy od 2018 roku prześcignęli swoich azjatyckich konkurentów pod względem wartości inwestycji.

wzrosty i rekordy – przemysł stoczniowy na fali – rozwój paliw alternatywnych

NH3 ekologicznym paliwem dla żeglugi
NH3 ekologicznym paliwem dla żeglugi – pierwsze statki napędzane amoniakiem

Globalna produkcja stoczniowa w 2023 roku odnotowała imponujący wzrost na poziomie 10%. Ceny w stoczniach również poszły w górę, o 10% w ciągu roku. Wzrost widać w segmencie tankowców (wzrost o 222% wg DWT) i masowców (plus 12% wg DWT). Rok 2023 okazał się rekordowy pod względem zamówień na samochodowce, z czego 98% dotyczy statków niskoemisyjnych. Duże zainteresowanie budzą również gazowce (68 VLGC i 66 LNG).

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi obecnie przemysł stoczniowy, jest wybór paliwa alternatywnego dla nowo budowanych statków. Brak klarowności w tym temacie budzi pewną niepewność wśród inwestorów. NH3 przyszłością napędów statków, takie już produkują Finowie, paliwo bezwęglowe.

Pomimo pewnych wyzwań, przyszłość przemysłu stoczniowego wygląda obiecująco. Rok 2024 może przynieść dalszy wzrost, a Europa ma realną szansę na zwiększenie swojego udziału w rynku, stawiając na innowacje i technologie niskoemisyjne. Ważne jest, aby inwestorzy byli na bieżąco z trendami technologicznymi i regulacyjnymi, aby móc odpowiednio reagować na zmiany na rynku.

Pełna analiza Clarksons Research

Szczegółowe informacje na temat omawianych trendów można znaleźć w pełnej analizie Clarksons Research, dostępnej na stronie internetowej firmy. W artykule omówiono również trendy w segmencie remontów statków, a także zwrócono uwagę na rosnącą popularność statków napędzanych paliwami alternatywnymi. Zapraszamy do czytania naszych artykułów o gospodarce morskiej bo to ważny element rozwoju. Najwięksi czerpią z morza!!! Przemysł stoczniowy na fali!

—————-

redakcja z niepełnosprawnościami

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Zrelaksuj się i zajrzyj do naszej Kulinarnej Nawigacji. Tam gdzie Szef Narodowej Reprezentacji Kulinarnej przybliża prawdę o jedzeniu, jego serwowaniu i produkcji. Najmniej tam przepisów kulinarnych a prawda o jakości jedzenia jest zabójcza jak ono samo. Kulinarna Reprezentacja Polski zdobyła złoto na Olimpiadzie 2024!!!

Za to restauracja Zdrówko prowadzona przez osoby niepełnosprawne jest hitem zdrowego jedzenia.

radio bezpieczna podróż to redakcja z niepełnosprawnościami
jesteśmy redakcją składającą się z dziennikarzy niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia