Rząd stawia na rozwój kobiecego futbolu: nowy program wsparcia akademii piłkarskich

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nowy program mający na celu wzmocnienie roli kobiet w polskim sporcie, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju żeńskich akademii piłkarskich

104

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rząd stawia na rozwój kobiecego futbolu: nowy program wsparcia akademii piłkarskich
Rząd stawia na rozwój kobiecego futbolu: nowy program wsparcia akademii piłkarskich

Program zakłada znaczące zwiększenie finansowania dla zawodowych klubów piłkarskich, co ma zniwelować potężną różnicę w finansowaniu drużyn kobiecych i męskich.

Program wsparcia akademii piłkarskich – zwiększenie finansowania

Minister sportu Sławomir Nitras podkreślił, że celem programu jest zmniejszenie dystansu między poziomem kobiecej piłki w Polsce i Europie. Program przewiduje stopniowe zwiększanie finansowania w kolejnych latach.

„Ogłaszany dziś program to realna pomoc dla piłki nożnej kobiet i zarazem pierwszy polski rządowy program wsparcia szkolenia piłkarskiego kobiet. Program dedykowany jest klubom kobiecej Ekstraligi i I ligi. Przeznaczamy na niego 6 mln zł i jestem pewny, że pierwsza edycja przyniesie tak dobre efekty, że nakłady na program będą sukcesywnie rosły w kolejnych latach” – powiedział minister Sławomir Nitras podczas konferencji prasowej w Koninie.

W konferencji wzięli udział również przedstawiciele kobiecego klubu piłkarskiego Medyk Konin i Federacji Klubów Piłkarstwa Kobiecego.

Wsparcie dla akademii

Program adresowany jest do akademii piłkarskich, szkółek, fundacji i stowarzyszeń prowadzących szkolenie w klubach Ekstraligi i I ligi kobiet. Środki mogą być wykorzystane na:

 • zatrudnienie wykwalifikowanych trenerów,
 • zakup sprzętu sportowego,
 • organizację obozów sportowych,
 • dofinansowanie wyjazdów na turnieje.
Nowy program wsparcia żeńskich akademii piłkarskich to ważny krok w kierunku rozwoju kobiecego futbolu w Polsce.

Wyrównanie szans

Minister Nitras podkreślił, że nowy program to ważny krok w kierunku wyrównania szans kobiet i mężczyzn w polskim sporcie. „Kobiety stanowią połowę społeczeństwa i mają prawo do równych szans w sporcie” – powiedział minister.

Główne cele Programu:

 1. upowszechnianie i promocja aktywności fizycznej wśród kobiet.
 2. wzmocnienie procesu szkolenia dzieci i młodzieży w najlepszych klubach piłkarskich w  Polsce.
 3. stworzenie warunków dla podniesienia jakości szkolenia sportowego w piłce nożnej kobiet.
 4. stworzenie warunków dla podniesienia jakości szkolenia i kompetencji kadr trenerskich.
 5. stworzenie warunków dla wzrostu liczby kobiet uprawiających piłkę nożną.

Program spotkał się z pozytywnymi reakcjami ze strony środowiska piłkarskiego. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza powiedział, że to „przełomowy moment dla kobiecego futbolu w Polsce. Ten program to szansa na prawdziwy przełom w rozwoju kobiecej piłki w naszym kraju.”

Eksperci: to dobry krok, ale potrzeba więcej

Chociaż nowy program wsparcia żeńskich akademii piłkarskich spotkał się z pozytywnymi reakcjami, eksperci podkreślają, że to tylko pierwszy krok na drodze do rozwoju kobiecego futbolu w Polsce. Zwracają uwagę na konieczność:

 • Stworzenia systemu szkolenia dziewczynek na najwyższym poziomie. Chodzi o zapewnienie im dostępu do profesjonalnych trenerów, infrastruktury i programów szkoleniowych.
 • Zwiększenia zainteresowania mediów kobiecą piłką nożną. Większa widoczność w mediach może przyczynić się do wzrostu popularności kobiecego futbolu i przyciągnąć więcej sponsorów.
 • Zmiany mentalności społeczeństwa. Nadal pokutuje stereotyp, że piłka nożna jest sportem tylko dla mężczyzn. Konieczna jest zmiana tego postrzegania i promowanie kobiecego futbolu jako atrakcyjnej i wartościowej dyscypliny sportu.

Eksperci są zgodni, że realizacja tych celów wymaga długofalowej strategii i zaangażowania wszystkich interesariuszy, w tym rządu, Polskiego Związku Piłki Nożnej, klubów sportowych, mediów i kibiców.

Podsumowanie

Nowy program wsparcia żeńskich akademii piłkarskich to ważny krok w kierunku rozwoju kobiecego futbolu w Polsce. Program ma szansę na zniwelowanie różnic w finansowaniu drużyn kobiecych i męskich oraz na stworzenie lepszych warunków do rozwoju młodych talentów.

Drogi Czytelniku!

Z radością witamy Cię na naszym portalu informacyjnym, prowadzonym przez osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że jesteś z nami i stajesz się częścią naszej społeczności. Twoja obecność na naszym portalu jest dla nas ogromną motywacją do dalszej, owocnej pracy. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

Zespół Portalu Informacyjnego Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia